Politie hoort ook op Instagram Koewacht bezorgd om asbestvervoer Veroorzaker ongeval Kapelle krijgt taakstraf Lang 2 WIJKAGENT JEUGD SOCIAL MEDIA A Petra Pronk is als enige Zeeuwse wijkagent jeugd actief op Instagram. „Ik wil weten hoe het met 'mijn'jeugd gaat." Commentaar Twee maanden geleden wist de politie in Twente een tiener meisje op te sporen dat had aangekondigd zelfmoord te wil len plegen. De wanhopige puber uit Enschede kon worden geholpen, nadat zij via het online platform Instagram contact had gezocht met de sociale media-surveillant. De oproep werd snel op gemerkt, want in Twente beheren twintig agenten bij toerbeurt de digitale kanalen van de politie. De politie surveilleert daar letterlijk 24 uur per dag op internet. In Zeeland gaat het ook die kant op. Dat blijkt uit het verhaal van Petra Pronk, die jeugdagent is in de gemeente Sluis. Als enige Zeeuwse wijkagent is ze actief op Instagram, omdat ze weet dat ze via dit populaire platform de jeugd kan bereiken. En andersom, dat jongeren haar kunnen bereiken. Bij een agent klop je niet zomaar aan. Dat blijft een boeman/ vrouw. Sociale media verlagen de drempel. Pronk ontdekte dat jon geren haar aanwezigheid op Instagram positief vinden. Niet voor niets wordt ook gekeken naar de mogelijkheden op Snapchat en YouTube, twee kanalen die eveneens populair zijn bij de jeugd. Op Twitter en Facebook is de politie al niet meer weg te denken, er wordt vaak meegekeken in buurt-apps, het is nu hoog tijd dat ook de virtuele plekken worden bezocht waar jongeren zich bevin den. Pronk is een pionier. Dat mag niet lang zo blijven. Dat betekent niet dat elke Zeeuwse diender vandaag nog een Instagram-account moet aanmaken, maar wel dat er door meerdere agenten structu reel naar wordt gekeken, zoals dat in Twente gebeurt. Eigenlijk is dat niks nieuws onder de zon. Het is hetzelfde als een extra ronde langs de jeugdsoos. Wil je een oogje in het zeil houden, dan moet je jongeren opzoeken. En veel van hun leven speelt zich af op sociale media. Wil je een oogje in het zeil houden, dan moetje jongeren opzoeken Omwonenden zagen de afgelopen week meerdere malen Belgische vrachtwagens over Nederlands grondgebied rijden en filmden hoe stro en - zo vrezen ze - asbest uit de onafgedekte wagens waaide in het centrum van Koewacht. Een Koewachtse zag de afgelopen week meerdere vrachtwagens. „Dat hoort door een gecertificeerd be drijf te gebeuren en helemaal afge dekt vervoerd te worden. Als wij dat hier zo doen hebben we gelijk een dikke boete. Ik vind het heel krom dat dat kan. Ik heb de ge meente nog gebeld 'kom kijken dan kun je ze betrappen, over een kwar tier rijden ze weg'. Tja, toen kon er pas 's middags iemand komen kij ken." Volgens gemeentewoordvoerder Hans Dullaert zijn alle betrokken instanties na de melding ingescha keld maar is het lastig te constate- Vreesvoor wegwaaien van asbest uit open vrachtwagens ren of er asbest tussen het stro zit. De VVD-raadsfractie deelt de zor gen en heeft gisteren het college van B en W gevraagd hoe Terneu- zen denkt te handhaven. ALMANAK Er werden heel wat archeologi sche vondsten gedaan tijdens op gravingen in de Bierkaai in Hulst. Een deel ervan is te zien op een expositie in 's Landshuis. De op zichter vertelt bezoekers met plezier over de tentoonstelling. Zoals over de buisjes die muske tiers bij zich hadden. Er zat bus- kruit in, dat in de loop van het geweer moest, waarna het moest worden aangestampt vooraleer de musketier kon aanleggen. Vier minuten duurde het voor dat er een schot kon worden ge lost. Voor de opzichter is het dui delijk: „Daarom duurden de oor logen toen ook zo lang." Aanvraag vissen kan nu online Christenunie zoekt raadsleden Middag over Noord-Korea OUD-VOSSEMEER Twee huizen aan Veerstraat „Héé Peet! Hoe gaat het?" Als Petra Pronk in haar politie-uniform een school bezoekt of patrouilleert, wordt ze door jongeren enthousiast begroet en herkend. Vanwege haar aanwezigheid op Facebook, Insta gram en Twitter en haar berichten die speels maar tegelijkertijd ook informatief en duidelijk zijn. „Ik wil jongeren voorzien van in formatie en de drempel voor hen verlagen om contact op te nemen", zegt de West-Zeeuws-Vlaamse agente. Dat blijkt nodig, jongeren vinden het moeilijk een agent aan te spreken of naar het bureau te ko men, merkt Pronk. „Maar via Insta gram sturen ze me wél privéberich- ten over bijvoorbeeld sexting of pestgedrag. En dan kan ik vervol gens contact opnemen of thuis langsgaan." Vertrouwen Petra Pronk is sinds januari 2013 werkzaam in de gemeente Sluis en was twee jaar later actief op Insta gram, een app waar foto's met korte begeleidende teksten op gepost worden. Dat kwam voort uit ander halfjaar durend onderzoek dat de agente deed, het interviewen van jongeren en verspreiden van en quêtes. Haar onderzoek mondde uit in een pilot voor Instagramge- bruik bij de politie op regioniveau, waarbij Pronk samen met twee agenten uit West-Brabant ontdekte hoe goed jongeren reageren op de aanwezigheid van de politie op het onlineplatform. En hoe het ver trouwen groeit als er snel en ade quaat gereageerd wordt op berich ten. Er kwam daarna een 'social media overleg' bij de politie Zee land en vervolgens voor de hele re gio Zeeland en West-Brabant. „Het heeft ook een meerwaarde voor preventie." Zo postte Pronk bij voorbeeld een foto van een leeg staand gebouw op de kop van de haven in Breskens en een plek aan de vissershaven waar borden met 'verboden toegang' staan. 'Hier mo gen jullie dus niet #chillen #han- gen of stiekem #zwemmen ;-). Deze locaties kosten jullie een geld boete en bij het niet voor handen hebben van een legitimatiebewijs, twee boetes. Was getekend, jullie wijkagent.' „Dat klinkt toch veel leuker dan dat je gewoon zegt dat je er niet mag komen. Ik wil duidelijk zijn, maar op een leuke manier. En als ik een boete moet uitschrijven, doe ik dat. Dat wordt dan ook geac cepteerd." Jongeren zijn ook nieuwsgierig naar wie Petra is. Ze post daarom ook foto's van zichzelf en collega's op patrouille, waar veel 'likes' en re- Jongeren stappen niet snel op een agent af, maar wel via Instagram acties op komen. 'We are in the house', zette ze bij een vrolijke groepsselfie tijdens de Visserijfees ten. Pronk is vooralsnog de enige jeugdagent die in Zeeland op Insta gram actief is. „Ik hoop dat meer collega's enthousiast worden om het te gaan doen." Sinds dinsdag is er ook een Instagramaccount voor politieteam Zeeuws-Vlaan- deren. Drie Zeeuwse politieteams hebben sinds september 2015 ook facebookpagina's, waarvan Pronk één van de initiatiefnemers was. Ook geeft ze gastlessen aan col- Een 24-jarige man uit 's-Graven- polder moet een taakstraf van veer tig uur uitvoeren voor het veroor zaken van een verkeersongeval bij Kapelle. Dat vonnis werd gisteren uitgesproken bij de rechtbank in Middelburg. De man kreeg ook een voorwaar delijke rijontzegging van drie maanden opgelegd met een proef tijd van twee jaar. De bestuurder reed op 31 juli vo rig jaar met zijn auto met volle snel heid in op een motorrijdster uit Zaamslag. Zij kwam bekneld te zit ten onder de auto en moest met spoed naar het Erasmusziekenhuis in Rotterdam gebracht worden. De echtgenoot van het slachtoffer zag het ongeval in zijn spiegel gebeu ren. Amputeren De gevolgen van het ongeval waren groot voor het slachtoffer, zo bleek tijdens de zitting van twee weken geleden. De vrouw moest na het ongeluk haar onderbeen laten am puteren. Ook liep ze een bekken breuk op. Als gevolg van die ver wondingen verloor ze haar baan. Ze is niet meer in staat om te werken. Bovendien moesten zij en haar man verhuizen, omdat hun woning niet geschikt is voor een rolstoel. zaterdag 2 september 2017 n Bewoners van Koewacht maken zich zorgen over het afvoeren van de resten van de brand die op 17 juni woedde in een loods aan de Tragel. Bij de grote brand kwam asbest vrij. Guido van der Heijden Koewacht Tip? redactie@pzc.nl THOLEN Inwoners van Tholen kunnen de toestemming om te vissen in de Thoolse wateren vanaf nu online aanvragen. Daarnaast heeft de ge meente met Sportvisserij Zuidwest Nederland af gesproken dat er voor taan gevist mag worden in alle wateren die eigen dom zijn van de ge meente. Wel zal er ge controleerd worden of vissers een vergunning hebben. KRUININGEN De Christenunie in Rei- merswaal is een cam pagne begonnen om raadsleden te werven. Na het afhaken van raadslid Sjaco van Damme om ge zondheidsredenen en het verhuizen van voorzitter Jos Meeuwsen is de spoeling dun geworden. Er hebben zich al wel wat nieuwe bestuursleden en vrijwilligers gemeld. De fractie bestaat nu uit An- dries Jumelet (foto) en Huib Bouwman. GOES Stichting Goes in dialoog houdt in samenwerking met de gemeente Goes een activiteit met als thema 'Maak kennis met Noord-Korea aan de hand van een expositie' op zondag 3 september. De expositie bestaat uit authentieke socialisti sche schilderijen. Vanaf 13.00 uur begint de expo sitie en om 15.00 uur wordt de dialoog gestart over de werken. Aanmel den: goesindialoog.nl. Op een al jaren braaklig gend stukje grond aan de Veerstraat in Oud- Vossemeer worden bin nenkort twee woningen gebouwd. Om dit inbrei- dingsplannetje mogelijk te maken, moet wel het bestemmingsplan wor den veranderd. Het per ceel heeft nu nog een bedrijfsbestemming. De gemeente werkt mee. 'Hier mogen Sophie Stockman Oostburg - Petra Pronk, wijkagent Cornelleke Blok Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 160