pi SM èlÉI fl Wmt\ wWm 15 TWEEDE WERELDOORLOG FAMILIEVERHAAL Haarvader bestreed het nazisme terwijl zijn neef ervoor zorgde dat Hitier aan de macht kwam. Vicky van Asch van Wijck- Von Papen (76) zweeg over die familielast. Maar nu doet ze haar verhaal. Het is niet mijn bedoeling mijn vader op een voetstuk te plaatsen e oorlog was allang voorbij toen Franz von Papen plotse ling contact op nam. De voorma lige rijkskanselier, die Hitier mede aan de macht had geholpen. Terwijl zijn neef Felix in een cel verkom merde omdat hij zich tegen het re gime keerde. Jarenlang was er niet over gesproken binnen de familie. Nu stond hij daar. „Je lijkt meer op mij dan mijn eigen dochters", zei hij te gen de toen nog kleine Vicky. De geboren Duitse herinnert zich het moment als de dag van gisteren, vertelt ze in haar landgoedhuis bij Rhenen. In een kamer met fraai be klede meubels, een hoog, versierd plafond en schilderijen met daarop de voorouders van de adellijke fami lie. „We hebben elkaar na die ont moeting een enkele keer gezien. Franz was een groot paardenliefheb ber. Hij nam me mee naar races. Het maakte veel indruk op me." Haar vader Felix von Papen ver zette zich al ruim voor de Tweede Wereldoorlog tegen het naziregime. Hij zat meerdere keren in de gevan genis. In 1938 vluchtte hij naar Ne derland en schreef een aanklacht te gen het regime. Na het verschijnen van het boek verklaarde Duitsland hem tot staatsvijand. In februari 1942 werd Felix als verrader gearresteerd. Hij stierfin april 1945 in concentra tiekamp Buchenwald. Steun „Over het lot van mijn vader en de rol van Franz sprak mijn moeder niet. Ik heb er ook nooit naar gevraagd. Zij wilde ons er niet mee belasten. Mijn moeder heeft net zo goed geleden onder het nazisme. Haar man werd opgepakt en ze heeft hem daarna nooit meer gezien. Ze moest het al leen zien te rooien met drie kinde- rV k, - V "A ren. Gelukkig kreeg zij veel steun van familie en vrienden. Dat, en het ge loof in God moeten haar op de been hebben gehouden. „Ze bleef positief en veroordeelde nooit iemand. Zij weigerde zelfs te getuigen tegen de NSB'er die mijn vader heeft aangegeven. Toen ik haar vroeg waarom, zei ze: het is al erg voor jullie dat je zonder vader moet opgroeien, maar voor de kinderen van een verrader is dat nog moeilij ker. Ik vraag me af of ik het had ge kund in zo'n situatie. Iedereen heeft een moreel kompas. Maar spreken we het wel aan? En wanneer? Mijn vader deed het op een bepalend moment. Ik vind dan ook dat ik zijn verhaal niet langer voor mij mag houden." Tijdens de conferentie Bridge to the Future op 15 september in Arn hem presenteert Vicky van Asch van Wijck-Von Papen de eerste Neder landse uitgave van het boek dat haar vader in 1938 schreef. Een von Papen vertelt diende als een aanklacht tegen het naziregime, maar gaat ook over de verschrikkingen die hij in gevan genschap heeft meegemaakt. „Het is niet mijn bedoeling mijn vader op een voetstuk te plaatsen. Ik wil dat wij van de geschiedenis leren. Zijn verhaal is nog altijd actueel. De keuzes die mensen maken, bepalen de geschiedenis. Na lang wikken en wegen bezocht ik Buchenwald. Ik was ontzet over waartoe mensen in staat zijn. Ik heb het nooit begrepen dat een compleet volk zo gemanipu leerd kan worden. Mijn zus heeft nog altijd last van wat in de oorlog is ge beurd. Ze wordt panisch als ze laar zen ziet. Ze stond er als klein meisje naast toen de Gestapo mijn vader kwam ophalen. „Ook mijn opa heeft de oorlog nooit kunnen loslaten. Hij verloor twee zoons, mijn vader en mijn oom. Die moest op jonge leeftijd naar het oostfront en raakte er zwaargewond. Hij kwam terug en zag het onzinnige van het systeem. Met studenten maakte hij plannen voor als Hitier weg zou zijn. Hij is doodgeschoten. Elke keer als ik mijn grootvader be zocht, liet hij de portefeuille zien met het kogelgat en het bloed. Ik vond het als kind doodeng. Maar hij was ook bezig met zijn verwerkingsproces." Von Papen had er begin jaren 30 ac tief op aangestuurd dat de Führer aan de macht kwam, met het idee hem zo in bedwang te kunnen houden. Later moest hij de regering verlaten. Bij de Processen van Neurenberg werd hij vrijgesproken. „Ik heb het gevoel dat Franz von Papen contact met ons opnam omdat hij schoon schip wilde maken. Als rijkskanselier had hij de mogelijk heid mijn vader uit de gevangenis te halen. Ik heb nooit kunnen door gronden waarom dat niet is gebeurd. Maar ik geef Franz het voordeel van de twijfel. Ja, hij koos de kant van Hitier. Maar ik denk dat hij het deed in de hoop dat hij die schizofreen een beetje kon bijsturen. Hij is er niet in geslaagd. Maar hij moet kwaliteiten hebben gehad die wij als familie mis schien niet kennen." Verwijt „Een vriendin zei pas: hoe is het mo gelijk dat wij elkaar al 50 jaar kennen en dat je hier nooit over hebt gespro ken. Het voelde als een verwijt. Maar het is een verwijt dat ik ook mijn moeder had kunnen maken. „Pas toen ik was getrouwd, heb ik het boek van mijn vader gelezen. Mijn schoonvader had het geleend van de bekende professor Lou de Jong. Ik heb er nachten wakker van gelegen. Maar het boek heeft me dichter bij de geschiedenis gebracht. Het dwingt de lezer ertoe na te den ken over zijn eigen morele kompas. Ondertussen blijf ik vanaf nu het verhaal van onze familie vertellen. Ik hoop dat het toehoorders inspireert." zaterdag 2 september 2017 GO 'De keuzes die je maakt, bepalen de geschiedenis' Gerben van 't Hof Rhenen a Vicky van Asch van Wijck-Von Papen: „Mijn vaders boek heeft me dichter bij de geschiedenis ge bracht." FOTO PIM RAS —Vicky van Asch van Wijck-Von Papen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15