omkiepert. En andersom. Van mooie vergezichten is deze dag geen sprake, het maken van fotostops heeft dan ook weinig zin. Waar je ook kijkt, het uitzicht is overal min of meer hetzelfde: wit. Maar het besef dat je met een snelheid van 35 kilometer per uur - en een half beslagen helmvizier - over een enorme brok ijs jakkert, is machtig. Ga maar na: de Vatnajökull heeft een oppervlakte van circa 7.800 vierkante kilometer, zo'n 8 procent van de totale oppervlakte van IJsland. Op sommige plekken is de ijskap wel 1.000 meter dik. Varen De Vatnajökull is inderdaad massive, zegt de Spaanse geologiestudente en gids Soraya, varend tussen de ijsblauwe ijs- schotsen in de Glacier Lagoon. Het is een dag na de sneeuwscootertocht; Soraya staat op de achtersteven van een amfibie voertuig dat kort daarvoor vanaf de oever het meer in is gereden (of op gevaren). De Glacier Lagoon ligt aan de voet van de Breidamerkurjökull, een uitloper van de Vatnajökull. Het is geen groot meer, maar met 250 meter wel het diepste van IJs land. De Glacier Lagoon wordt gezien als een van de kroonjuwelen van het land. Soraya wijst naar de gletsjer. „Constant brokkelen grote stukken ijs af. Die vallen vervolgens in dit meer. Dat heeft alles te maken met de opwarming van de aarde." De tientallen ijsschotsen variëren in grootte en vorm en zijn permanent in beweging. Het is net als bij een woeste wolkenlucht van schilder Van Ruisdael: je hebt weinig fantasie nodig om er de meest bijzondere figuren in te zien. Van een slapende leeuw tot een schildpad en slak. „Wat je ziet, zijn natuurlijk de top pen van de ijsbergen", zegt Soraya. „Die zijn hooguit 10 procent van de gehele berg, het overgrote deel bevindt zich onder water. Daarom kunnen we er ook niet vlak langs varen, simpelweg omdat de kans bestaat dat we botsen." In de tussentijd vaart haar collega wél in rap tempo rechtstreeks op een ijs schots af. Dat doet hij echter in een zodiac, een rubberboot met platte bodem. Het is tevens de reddingsboot, voor het geval er iets mis mocht gaan met de passagiersboot. Hij breekt een stukje van de berg af, vaart terug naar het amfibievoertuig en geeft het aan Soraya. „Dit stuk ijs is ongeveer duizend jaar oud", zegt ze. Het is glashelder en com pacter dan een ijsblokje uit de diepvrie zer thuis. Door die compactheid smelt het een stuk langzamer dan het ijsblokje dat wij in onze whisky of cola gooien. Met een hamer slaat Soraya het oude ijs blok in stukken. Vervolgens gaat ze rond met de brokken ijs. „Neem een hap, be schouw het als een tussendoortje", zegt ze. Erg voedzaam is het niet, maar het blijft een bijzonder hapje. Op de terug weg wordt een aantal zeehonden gespot. Na veertig minuten zigzaggen tussen de ijsschotsen rijdt het amfibievoertuig weer het vasteland op. Hiken Hjördis Skirnisdóttir is grootgebracht met de Vatnajökull: ze is geboren en getogen op een boerderij in Höfn. Samen met haar vader maakte ze talloze wandel tochten op en om de gletsjer; tegenwoor dig doet ze dat met man en dochter. „Er is in de loop der jaren wel iets veranderd", zegt ze. Hjördis doelt op de omvang van de Vatnajökull. „Die neemt gestaag af', vertelt ze met trieste blik. „De term global warming bestond in mijn jeugd nog niet. Die gletsjer was er gewoon en zou blijven tot in de eeuwigheid. In 1995 had hij nog een oppervlakte van 8.400 vierkante kilo meter. In iets meer dan twintig jaar is de omvang met liefst 600 vierkante kilo meter afgenomen. Ja, daar maken we ons zorgen over." Hjördis geeft Duits en geologie op een middelbare school in de buurt, in haar vrije tijd leidt ze graag toeristen rond. Een van de plekken die ze graag wil laten zien is Hoffellsjökull. Deze uitloper van de Vatnajökull is zo'n 15 kilometer verwijderd van de Round 1. De busrit ernaartoe gaat met hor ten en stoten. Er loopt niet echt een wg magazine |47 Ijsklontje Het stuk ijsschots is ongeveer duizend jaar oud, weet gids Soraya.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 135