Boijmans is er slechter aan toe dan gedacht Al400doden onder minderheidsgroep door botsingen met leger Myanmar 12 Ze hebben het al tientallen jaren moeilijk in Myanmar. Maar de vervolging die de Rohingya nu onder vinden, is ongekend. De Rohingya is groep etnische mos lims die decennia geleden vanuit Bangladesh naar het buurland Myan mar zijn gevlucht omdat ze werden onderdrukt. Maar het boeddhistische Myanmar beschouwt de Rohingya als een groep illegalen. Het komt dan ook regelmatig tot confrontaties met het leger. Maar niet eerder was het geweld zo erg als nu. Zeker 27.000 van de ongeveer 800.000 Rohingya zijn vanuit Myanmar te rug naar Bangladesh gevlucht, aldus de Verenigde Naties. Nog eens 20.000 mensen zitten vast in een strook nie mandsland tussen de beide landen. De uittocht kwam op gang nadat een groep Rohingya vorige week po litieposten en een legerbasis in de deelstaat Rakhine aanvielen met messen en zelfgemaakte wapens. Myanmar begon een militair tegenof fensief, dat al aan bijna 400 mensen het leven heeft gekost. Volgens de militairen zijn de Rohin gya 'extremistische terroristen' die moeten worden bestreden om de Myanmarezen te beschermen. De Rohingya op hun beurt vinden dat het leger bezig is om hen te ver drijven. Huizen worden in brand ge stoken en militairen zouden zich op grote schaal schuldig maken aan ver krachtingen, martelingen en moord. Hulporganisaties beschou wen de Rohingya als het meest on derdrukte volk ter wereld. De vlucht naar Bangladesh is niet zonder gevaar. Grensbewakers in Bangladesh vonden deze week de li chamen van negen Rohingya-vrou- wen en elf kinderen die waarschijn lijk zijn verdronken toen de boot waarmee zij naar Bangladesh pro beerden te vluchten, omsloeg. Hulpverleners slaan alarm maar krijgen naar eigen zeggen geen toe gang tot het gebied. Ondertussen laat Bangladesh maar mondjesmaat Rohingya binnen. Zij belanden in een vluchtelingenkamp, waar hen een onzeker bestaan wacht. De 45-jarige Mohammed Rashid vertelde dat hij tijdens zijn vlucht ex plosies meemaakte en mensen zag sterven. Zeifis hij in zijn gezicht ge raakt door granaatsplinter. „We heb ben ons twee dagen verstopt in het bos. Het lukte ons uiteindelijk om de grens te bereiken maar we moesten smeken om er door te mogen." Het lukte ons om de grens te bereiken, maar we moesten smeken om door te mogen De schrijnende situatie van de sta tenloze Rohingya is een grote uitda ging voor de invloedrijke politica Aung San Suu Kyi. Mensenrechten organisaties verwijten de oud-win- naar van de Nobelprijs voor de Vrede dat zij onvoldoende doet om de ver volging van de moslimminderheid te stoppen. Anderen noemen dat te kort door de bocht. Officieel is Myanmar geen militaire dictatuur meer, maar het le ger maakt er feitelijk nog altijd de dienst uit. Begin 2019 moet het Boijmans van Beuningen, al jaren in slechte staat, dicht voor een noodzakelijke grote renovatie. De gebouwen voldoen niet aan de brandveiligheidseisen. In de luchtkanalen zit asbest, kozijnen moeten vervangen, het klimaat moet worden verbeterd en de ver lichting vernieuwd. Het pand is er slechter aan toe dan tot nu toe werd gedacht. Daarom besloot het gemeentebe stuur deze week vijf miljoen euro uit te trekken voor noodmaatrege len. Brandwachten die 24 uur per dag aanwezig zijn, het onderbren gen van een deel van de collectie in andere depots en extra beveiliging moeten voorkomen dat een brandje meteen een ramp wordt. „Als er iets gebeurt, moeten we direct kunnen ingrijpen", zegt plaatsvervangend directeur Ina Klaassen. De kunstwerken in het gebouw zijn trouwens nog gewoon verze kerd. „We hebben goed contact met de verzekeraars. Die zijn op de hoogte van de problemen." Het Depot, het nieuwe collectie gebouw naast het museum, is nog niet klaar als het hoofdgebouw van Boijmans sluit. „Het hele museum gaat dicht. Alles gaat eruit, de kunst, de kantoren. We zoeken nog naar t De gemeente trok deze week vijf miljoen euro uit voor noodmaatregelen vervangende ruimten in de stad waar we delen van de collectie kun nen blijven laten zien. Dat valt niet mee, want er zijn niet zoveel ge bouwen geschikt. Kunst heeft een bepaald klimaat nodig." Het Depot is pas begin 2020 klaar voor gebruik. „Er zit ongeveer een jaar tussen, dat is heel jammer, maar het is niet anders. Het was de bedoeling om de verbouwing aan te laten sluiten, maar nóg een jaar lan ger door met dit museum was niet mogelijk. Hoe langer het museum open is, hoe meer geld je kwijt bent aan tijdelijke maatregelen. Dat is gewoon zonde van het geld." Met de noodmaatregelen houdt het museum het nog anderhalfjaar uit. Daarna is een grote renovatie noodzakelijk. Op dit moment wor den drie mogelijkheden onder zocht: een verbouwing waarbij alleen de noodzakelijke dingen - zoals asbest verwijderen - worden aangepakt, een iets uitgebreidere verbouwing of een verbouwing die het museum internationale allure moet geven. Ingewikkeld besluit De gemeente Rotterdam, de huis baas van Boijmans, is tientallen miljoen euro kwijt aan de verbou wing, voorspelt Klaassen. „Als ik een grove schatting moet maken, kost de sobere variant 90 en de meest uitgebreide 160 miljoen." Ter vergelijking: de omstreden verbou wing van het Stedelijk Museum in Amsterdam kostte 127 miljoen euro. „Ja, het gaat echt om grof geld", er kent Klaassen. „Dus dat wordt een ingewikkeld besluit. Maar dat er veel geld uitgegeven gaat worden, is duidelijk. Dat kan niet anders." zaterdag 2 september 2017 Geweid tegen Rohingya neemt extreme vorm aan Gerben van 't Hof Rotterdam Wie zijn de Rohingya? Waarom treedt het leger zo hard op? Wat staat de vluchtelingen te wachten? —Vluchteling Mohammed Rashid Wat doet politiek leider Aung San Suu Kyi? Rotterdam moet het in 2019 zonder Boijmans doen. Het museum gaat dicht voor een verbouwing terwijl het nieuwe Depot dan nog niet klaar is. Het museum zoekt plekken in de stad om de collectie tijdelijk te kunnen laten zien. Nadia Berkelder Rotterdam Vluchtelingen op weg naar de grens met Bangladesh, fotoafp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12