en de £>- So"? Sf B 'S 5T Wat we zoal probeerden nen na een misstap tijdens hun dieet de draad snel weer op, terwijl vrouwen re deneren: wat heeft het nu nog voor zin? Om hun goede voornemens compleet bij het oud vuil te zetten. Kortom: dames torsen door fysieke aanleg en andere hormonen meer vet (tussen de 44 en 93 procent) mee dan heren, de mentale in stelling zorgt voor de rest van de extra ki lo's. Ook leeftijd - na de 50 vliegt nekvet bij mannen, buikvet bij vrouwen eraan - dna en ras spelen een rol. Aziatische vrouwen hebben meer onderhuids vet dan westerse, donkere minder buikvet dan blanke. Daar kunnen geen burpees, squats, sit-ups of cardio tegenop. Pretlichaam Waarom de één dik wordt en de ander niet toont op een wetenschappelijk toegan kelijke manier aan dat onze genen grotendeels bepalen of we een volslank pretlichaam krijgen. Toch heb je zelf nog 30 tot 40 procent invloed op de ontwik keling van je omvang, becijfert biochemi cus Tara. En ook binnen die ruimte geeft zij de marges aan: 80 procent heeft met voeding en eten te maken, slechts 20 pro cent met sport en beweging. Sterker: vrouwen die maar af en toe sporten komen juist aan omdat ze denken dat ze na het fitnessen ongestraft de koelkast mogen bespringen. Idealiter zou iedereen dagelijks 45 minuten aan High Intensity Interval Training moeten doen om in vorm te blijven, aldus de Amerikaanse. Maar zij beseft dat dit voor bijna niemand een haalbaar en realistisch doel is. Daar om komt zij met alternatieven. Zoals drie dagen per week 30 minuten bewe gen. Tuinieren, hond uitlaten, fietsen, hardlopen, zolang je maar zweet, stelt zij. „Of af en toe een periode van 16 uur vasten inlassen: na 18 uur 's avonds niets meer eten tot de lunch de middag erop is goed vol te houden." Tara's onderzoek bevat geen makke lijke instant-boodschap of eerste hulp bij overeten, maar wel nuttige en goed te verteren wetenschappelijke informa tie. Daarnaast zijn er natuurlijk ook nog eetlustremmers Jfirfiurners en shakes, hoewel Sylvia Tara daar totaal geen fan van is. „Begin je verandering met kleine stapjes", luidt haar advies. „Sluit des noods contracten af met familie of vrienden om iets vol te houden. Want de grootste doodzonde is onhaalbare doelen stellen." «I magazine 31 c* =3 Weight Watchers. Pun- ten tellen, plastic bakjes meeslepen, eten wegen. Zo onsexy..... Maaltijdvervangers. Shakes, repen, soepen die een gevaar voor de volksgezondheid zijn. Zie hierboven, zo onsexy.... Montignac. Foie gras, camembert, crème brülée. Achteraf geen zuivere koffie, vonden experts. Sonja Bakker. Eierkoe kenkoningin die ons met ellenlange boodschap penlijstjes opzadelde. Pff. Paleo Dieet. Eten als je voorouders. Of liever: als een knaagdier. Rauw en koud op je dak. Killerbody. Fajah Lou- rens. Zo minimalistisch en zo streng. Monnikenwerk. Waarom de één wel dik wordt en de ander niet. De wetenschap achter vet. Sylvia Tara (Spectrum, €20) DUNNE WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 119