Gezondheid Onuitstaanbaar, die vriendin die blijft grazen zonder aan te vlezen. Biochemicus Sylvia Tara zelf chronisch jojo'er legt uit in baai' boek waarom de één wel dik wordt en de ander nu eenmaal niet. Modellen met knetterharde sixpacks. Dieetclubs en afvalgoeroes met preken over magere menu's. Openlijke body- shaming: Mariah Carey die voor zeug wordt uitgemaakt. Kim Kardashians horrorreet. Vet is behalve een internationale obsessie ook het nieuwe tabak. En dat in een decennium dat obesitas een ware epidemie is. Sterker: de meesten kijken vies bij het woord. Vinden het letterlijk goor en afstotelijk. Zeker wanneer het billen of buik omkleedt, analyseert de Amerikaanse biochemicus Sylvia Tara in haar onlangs verschenen boek Waarom de één wel dik wordt en de ander niet. De anders zo rationele wetenschapper begon een uitgebreid onderzoek naar de herkomst van vet omdat haar chronische geworstel met blubberheupen en zadel tassen haar bijna tot waanzin dreef. Want: terwijl zij zich suf aerobicte op caloriearme muizenhapjes zag ze haar beste vriendin achteloos pizza's en taco's naar binnen schuiven zonder een gram aan te komen. Onuitstaanbaar. En: hoe kan dit, was haar bijna woedende reactie op deze 'totaal oneerlijke en onaccepta bele' situatie. Haar speurtocht leidde haar niet alleen langs toponderzoekers, maar bracht haar ook bij andere slachtoffers die net zo leden onder het fysieke onrecht als zij zelf. Politicus Newt Gingrich vertelde dat zijn gewicht al zijn hele leven als een molensteen rond zijn nek voelde. Voor malig model Cindy Crawford biechtte op dat zij geen natuurtalent was als het ging om slank blijven, zoals zij haar hele carrière beweerde. In werke lijkheid kampte ze jarenlang met een hongergevoel. Bekentenissen die aan voelen als een soort troost, maar wel een hele schrale, aldus Tara. Lexicon van vet Zou tv-kok Julius Jaspers net zo snel afvallen als model Doutzen Kroes? Zou hij net zo'n platte buik als zij kunnen krijgen? Valt het gevecht tegen vet voor vollere personen überhaupt te winnen? De rondgang van Tara langs deskundigen biedt geen eenduidig antwoord. Daar voor is vet - dat ook broodnodig is en ons beschermt tegen kanker, dementie en vruchtbaarheidsproblemen - een te com plexe materie. Zo zijn er al twee soorten vet: het bruine (ontwikkeld door bewe ging) en het witte (dril, ontwikkeld door te veel eten). Dat laatste is de doorn in het oog van artsen en afVallers. De bekende bodybuildster Iris Kyle traint drie uur per dag, zes dagen per week en leeft op een combinatie van bruine rijst met vis, eiwitshakes en vita mines. Ze moet beduidend meer uren kettlebells sjorren en gewichten liften dan mannen om droog te staan. Meetbaar is ook dat vrouwen anders naar vet kijken dan mannen en dat hun verhouding ten opzichte van voeding eveneens totaal verschilt, constateert Tara. Heren geven ruiterlijk toe: ik eet te veel omdat ik het lekker vind. Dames putten zich uit in al lerlei excuses. Ze namen die risotto/ chocolade/ crème brülée vanwege stress/troost/eetstoornis/gemak/ depressie. Ofwel: ze konden er eigenlijk niks aan doen. Daarnaast pakken man- Tekst ANNEMARTVANRHEE Illustratie ANNESTALINSKI 30zaterdag 2 september 2017 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 118