Kroniek Wekelijks schrijft Hugo Borst over zijn moeder, die aan alzheimer lijdt. Na één volzin wordt er een appeltje geschild. Ik leg een appel op tafel en ga zitten. Ma's linkerhand is helemaal blauw. „Hoe komt dat nou?" vraag ik ma. Ze begint steeds meer op een klein vogeltje te lijken. „Ma-ha?" Alsof ze daar een antwoord op zou kunnen formuleren. „Nou, Hugo, lieve zoon, het zit zo. Gisteren stootte ik bij het naar bed gaan mijn hand hard tegen de deur en je weet, met die bloedverdunners, tja dan krijg je dat. Het doet geen pijn, hoor." Ik vraag het aan de verzorgende van dienst. Ze weet het niet. Het is gisteravond gerapporteerd, maar hoe het is gekomen is onduidelijk. Ik druk zachtjes op de blauwe plek. „Doet dat pijn, ma?" Geen reactie. Met haar andere hand frummelt ze aan het tafelkleed. Is het schikken wat ze doet? Zit er een gedachte ach ter? Wil ze het kleed strak trekken? Deed ze vroeger altijd, voordat ze de borden neerzette. Er zat geen plooi in het tafellaken. Haar aandacht is bij het kleed, niet bij haar gebutste hand. Gelukkig, daar heeft ze dus echt geen pijn. „Heb je Laurens gisteren gezien?" Ik weet dat mijn broer is langs ge weest. Ze schudt haar hoofd. „Ik zie je vader niet meer." Een hele zin. Zes woordjes. Hele maal verstaanbaar. Snelle conclusie: ze weet dat ik haar zoon Hugo ben, maar ze denkt dus dat pa nog leeft. Dat is niet de eerste keer. Wat te zeggen? Opmerken dat hij deze maand al negen jaar dood is? Ze zou kunnen schrikken, overvallen wor den door het verdriet van negen jaar geleden. Dat doe ik haar niet aan. „Ik ben er toch, schat." DAT HAAR MEDE BEWONERS EEN PARTJE MEE-ETEN ONTGAAT MA Afleiden. Het over een andere boeg gooien. „Kijk eens, ik heb een appel tje voor je meegebracht." Ze zegt niks. Ik schil de appel. Ik weet nog dat ik dat leerde. Aan de eettafel. De avond maaltijd zat erop, het was tijd voor fruit. Zo goed als mijn ouders een appel konden schillen, dat lukte niet meteen. Mijn vader spande de kroon. Hij begon en onderweg brak de schil niet. Als het moet kan ik dat ook. Ma zei een keer dat het, als het één lange schil werd, ten koste ging van het vruchtvlees, want mijn vader schilde dan dikker. De partjes eet ma in slow motion en in gedachten verzonken. Tussendoor geef ik Ad, Jo, Floor en meneer Groeneveld ook een stukje. Dat haar medebewoners een partje mee-eten, merkt ma niet op. Bijna alles ontgaat haar vandaag. Als er een aan- en uitknopje op haar had geze ten dan was dat knopje een beetje lam geweest. Jammer genoeg heb ik niet geleerd voor elektromonteur. 41 E Reageren? magazine @persgroep.nl Een beetje lam WG magazine 29

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 117