Kind leert minder van dier' 69.-1 3 dagen Bergen**** 10 Jimmy F. plande geen terreuraanslag in Rotterdam, hij probeerde juist terroristen te ontmaskeren, zeggen zijn vrienden. In de onlinewereld waarin whizzkids dat doen, gaat het er ruw aan toe. „Laat de vatbommen maar komen." TERREURDREIGING INTERNET^ ongens, jongens, ik denk dat ik dat Hl trainingskamp van de terroristen heb gevonden. Ik kom over to minuten met een rapport, wees klaar voor verdere instructies en help me met bevestigen." Het is 12 juni, 19.48 uur, en een ano nieme internetter zit te stuiteren achter zijn toetsenbord. Tien minu ten later volgt een serie screenshots uit een Arabische video waarop te zien is hoe mannen in militair uni form gevechtstaining krijgen. nDEUSvVv, zoals de internetter zich noemt, heeft de beelden voor zien van aanwijzingen over de ge bouwen op de achtergrond. Die ge bouwen heeft hij vergeleken met sa tellietafbeeldingen van het gebied en andere geolocatie-informatie. „Ik denk dat het zo bevestigd is", meldt hij. Zijn online vrienden zijn dat met hem eens. „Yeah Bashar, search for the terroristas" en „Let the barrels hit the floor", plaatsen hij en zijn vrienden onder de bevindingen. Voor niet in gewijden: Bashar is president Bashar Assad van Syrië, 'barrels' zijn de vat bommen waarmee de luchtmacht van het Syrische leger de afgelopen jaren dood en verderf heeft gezaaid. Besloten wordt de gegevens door te geven aan de Rus 'Ivan', maar over hem later meer. Het is zomaar een discussie op 4Chan, een online bulletinboard, waar de hele wereld anoniem ge sprekken kan voeren. Wie er achter namen als nDEUSvVv schuilgaan, is niet te achterhalen. Wel duikt in de discussie de naam van Jimmy F. op, de 22-jarige Zevenbergenaar die vastzit op verdenking van betrokkenheid bij de terreurdreiging bij de Maassilo in Rotterdam, vorige week. Na het en thousiasme over de vondst van de lo catie van het trainingskamp, zegt ie mand: 'Als jullie zo doorgaan geef ik Jimmy's naam door aan Amaq'. Amaq is een persbureau dat nauwe banden heeft met terreurorganisatie IS. Jimmy chatte met een IS'er. Vrienden vermoeden dat die eigenlijk een undercoveragent was Ruim twee maanden later ligt Jim my's naam sowieso op straat. Hij wordt om 02.00 uur 's nachts van zijn bed gelicht door een arrestatieteam. Een paar uur eerder is in de Maassilo in Rotterdam een concert van de band Allah-Las afgelast omdat de po litie van hun Spaanse collega's een 'heel concrete' tip heeft gekregen dat iemand dreigt met een aanslag op dat concert. De politie herleidt die tip naar een woning aan een landweg in Zevenbergen. Het huis waar Jimmy woont, bij zijn ouders. In de straat en bij zijn familie heerst ongeloof: Jimmy vast op verdenking van be trokkenheid bij terrorisme? Ja, zegt minister Blok van Veiligheid en Jus titie, deze jongen is degene die via de chat-app Telegram dreigde met een aanslag in Rotterdam. Daarna ontvouwt zich al snel het verhaal achter de dreiging. In een e-mail aan weblog GeenStijl en een Telegram-chat met deze krant vertel len onlinevrienden van Jimmy dat hij geen terrorist is, maar juist terroris tenjager. Dat hij zich online voordeed als IS-sympathisant om daarmee echte IS'ers te ontmaskeren. Daarbij chatte hij over een mogelijke aanslag in Rotterdam met een Spanjaard die Aghmed heette. Maar, zo vermoed den zijn vrienden, dat was waar schijnlijk geen IS'er maar een Spaanse undercoveragent. Die de tip als de wiedeweerga doorgaf aan zijn Nederlandse collega's. Syria General Jimmy en zijn (internationale) on line vrienden noemen zich Syria Ge neral. Via een blog, Twitter en Tele gram verspreiden ze nieuws over de oorlog in Syrië. De berichten zijn doorgaans pro-Asssad. Ook proberen ze locaties van rebellen- en terreur groepen te achterhalen. Hun infor matie leidt zelfs tot luchtaanvallen, stelt de groep. Daar posten ze in juni 2016 een bericht over: 'SG (Syria Ge neral, red) helpt de Russen terroris ten te raken in Syrië'. Ook toen begon het met een online opgeduikelde vi deo van 'trainende rebellen'. De groep weet met hulpmiddelen als Google Maps de locatie te achterha len. En geeft die door aan de, in dit geval Russische, autoriteiten. Het is de nieuwe werkelijkheid: /sg/ SOURIA GENERAL 3 dagen Biesbosch 4 dgn Münsterland HP Volgens de onderzoekers is het voor kinderen moeilijk zich in dieren te verplaatsen en nemen zij de lessen van de dierenhelden daarom min der goed op. De wetenschappers hielden een experiment onder 96 kleuters, aan wie zij een verhaaltje voorlazen over samen delen. De kinderen die luisterden naar Little Racoon Learns to Share, een prentenboek over een wasbeertje dat leert zijn spullen te delen, waren niet guller dan kinde ren die luisterden naar hetzelfde verhaal waar het wasbeertje was vervangen door een jongetje. In te gendeel, de kinderen die het ver haal met menselijke personages hadden gehoord, waren juist meer bereid te delen. Voor de weten schappers is het helder: kinderen herkennen zich makkelijker in rea listische verhalen en leren daar dus meer van. Volgens ontwikkelingspsycho loog dr. Jacqueline Schenk van de Erasmus Universiteit moet het on derzoek serieus worden genomen, maar betekent het niet dat we alle boeken over honden en katten aan de kant kunnen schuiven. „Niet al leen menselijke personages leren kinderen iets. Ook de context waarin kinderen een beslissing ne men is heel belangrijk. In de bui tenwereld kunnen kinderen andere besluiten nemen, het zegt niets over wat kinderen op de lange ter mijn van boeken leren." Volgens boekenillustrator Mies van Hout is er geen reden dieren uit kinderboeken te halen. „Ze hebben meteen een karakter. Je hoeft een kind niet uit te leggen wat het ge voel van een vlinder of een olifant is, dat voelen ze direct. Kinderen herkennen zich daarin." www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cpg incl. diner zaterdag 2 september 2017 Cyril Rosman Jimmy F. en zijn duistere onlinewereld @SyriaGeneral Our goal is to educate people about tl Syrian war with news updates Global orph,link/sg/ 3* Tulip Inn Meerkerk 2 nachten incl. ontbijtbuffet Incl. rondvaart Biesbosch CO 75 Gratis wifi en parkeren 3 3* Landhotel-Restaurant Elkemann (7,7) 3 nachten incl. ontbijtbuffet 3x 3-gangen diner QO Gratis wifi en parkeren Ow» Kinderboeken over dieren zijn minder leerzaam dan kinderboe ken over mensen. Dat conclude ren wetenschappers aan de uni versiteit van Toronto (Canada) na onderzoek onder kleuters. Samuel Bom Toronto Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Voor maar: Gelegen aan de kust in kunstenaarsdorp Bergen, omringd door de Schoorlse Duinen! 2 nachten in 4* Fletcher Hotel Marijke (7,8) 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet 1 keer een 3-gangendiner Gratis gebruik van wifi en wandel- en fietsroutes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10