Depressief, vermoeid en ook nog pijn Angst om de oppas Dikke vieze maatjes Precies zesentwintig dagen voor mijn dood zag Mark Samniie voor het eerst. mm En ze zijn toch zo echt. Zo oprecht. Zo talentvol. In haar nieuwe thriller De doorbraak (Prometheus, €20) heeft Romée een gemene vader, een onver schillige moeder en een lieve broer, die pardoes verdwijnt op wereldreis. Romée kan goed zin gen en wordt op slag beroemd. Dan belaagt een stalker haar; er duikt een insluiper op. Een jeugd vriend beschuldigt haar van pla giaat enne... wie is nou eigenlijk te vertrouwen? Ocharm, Romée heeft spierpijn, hoofdpijn, is dui- Ik lees nu... Het boek dat ik iedereen wil verkopen... Wat ik altijd nog wil lezen... Wat ik niet uitgelezen krijg... Boekverkoper leest recensies zelig, lijdt aan zenuwtics en kotst in het toilet. O ja, ze is ook depres sief. En moe. Het succes van Van der Vlugt in binnen- en buitenland is on betwist. Het geweeklaag spreekt kennelijk aan. Net als de clichés. Mensen 'ploffen' op de bank. 'Iets deed een alarmbelletje in mijn hoofd afgaan', die dingen. Wat Romée al aan de lezer heeft uit gelegd, legt ze andere personages ook nog maar eens uit. En nog 's. Over vroeger vertelt ze uitgebreid, maar één bepalend incident, iets met die gemene vader en die lieve broer, nee, dat mag de lezer pas aan het eind weten. Daarom lees je tot het eind door, dat dan weer wel. -Egbert Jan Riethof aansnijdt die van le vensbelang zijn. Eigen ambitie versus zorg voor de kinderen, streng zijn of twijfelachtige acties tolereren, toegeven aan het comfort van een huishoudster of het beschermen van de eigen levensruimte; advocaat Myriam krijgt een gruwelijke rekening gepresenteerd van de straatarme Louise, die wanhopig en met totale toewijding een plek op de wereld probeert te veroveren. liever is Lies vrien dinnen met klassen- prinsesje Merel. En die vindt Vik maar stom. Jammer dat Merel zelf dan weer stom doet tegen Lies. Dikke Vik en Vieze Lies worden vrienden van Sunna Borghuis (8+, Gott- mer, €14, met grappige illustraties van Eva van Aalst) laat goed zien hoe een kind de ene dag iemand wél zijn/haar beste vriend vindt en de volgende niet meer. zachte hand (Nieuw Amsterdam, €20) van Leïla Slimani werd in Frankrijk met de Prix Goncourt bekroond. Terecht. Een intelligent, sfeervol en bloedspan- nend boek over de peri kelen van een Parijs' gezin en hun kinder oppas lees je niet elke dag, terwijl het kwesties Dikke Vik en Vieze Vik is nieuw in het dorp. Onhandige Lies kan wel een vriend gebruiken, met haar klasgenoten botert het niet echt. Vik ('een jongen met tie ten') blijkt best aardig, maar gaat hem toch niet worden. Want magazine 19 OUDE GRIEKEN Nadat haar man Agammemmon hun zoon heeft geof ferd, zint Kiytaim- nestra op wraak. (De Geus, €22) ALASKA Kolonel Allen For rester moet in 1885 de woeste rivier de Wolverine in kaart brengen. (Ambo Anthos, €23) m o»""' BULGARIJE Roman over een Bulgaarse migrant die terugkeert uit de VS en op zoek gaat naar zijn opa. (Bezige Bij, €25) EERSTE ZIN Gelukkig hebben we de foto's nog, Marcel Langedijk Vim Ito De doorbraak Thriller Gossie. Die hoofd personen van Simone van der Vlugt. Gekwelde vrouwen, ledereen heeft het op hen voorzien. SIMONE VAN DER VLUGT is Het achtste leven (voor Brilka) van Nino Haratsch- wili. Niet omdat het niet mooi is, want dat is het absoluut, maar ook hier: er komt telkens een dun ner boek tussendoor! Een zachte hand door Leïla Slimani, in Frankrijk onder scheiden met de Prix Gon- court. Nog niet heel ver in, maar nu al mooi! is nog altijd Birk van Jaap Robben, mijn lievelings boek sinds ik het las in 2015. Ik verkondig als het ware het Birk-evangelie! is Schorshuiden van Annie Proulx. Lijkt me prachtig, maar vanwege de omvang komt er telkens een ander boek tussendoor. Margreet de Haan van Boekhandel 't Spui werd deze week gekozen tot Boekverkoper van het Jaar. Gekweld De personages in de nieuwe thriller van Van der Vlugt zijn weinig fortuinlijk. -Esther Wils -Annet de Groot Een zachte hand Literatuur Een Lies worden vrienden Jeugd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 107