I sWAgg Tragedie en mysterie t LEG!^pE „Het is altijd moeilijk fictie te schrijven. Ja, veel schrijvers vragen zich af hoe ze met de politieke situatie moeten omgaan - ieder zal zijn eigen antwoord vinden. Ik hoop vooral dat niet alles over Trump zal gaan. Dat is nu een vreselijk pro bleem: alles leidt naar hem. Heb je het over mode, dan gaat het al snel over zijn geschiedenis met modellen. Eten - voor je het weet gaat het over restaurants waar zijn familie eet. Ik wil niet dat hij het gesprek zo kan domineren." „Ik vind echt dat het geen boek over Trump is. Hij is achtergrond, deel van het portret van de tijd waarin het verhaal zich afspeelt. Het meeste heb ik geschre ven vóór de verkiezingsdag. Mijn opti misme dacht dat Trump zou verliezen, maar mijn verbeelding zei dat hij zou winnen. Ik had het mis, maar het boek zat goed. Herschrijven hoefde bijna niet. „De voorgrond is het verhaal van Nero Golden, zijn zoons en de vrouwen in hun leven. De gemene Russische is favoriet bij veel lezers, heb ik gemerkt. Dat ver raste me, maar de aardige mensen in een boek vind je als lezer niet altijd het leukst. Soms zijn de slechteriken aan trekkelijker dan de helden." „Ik weet het niet. Een aantal ideeën slin gert rond in mijn hoofd. Ik heb altijd gedacht dat ik door de nonsens die me is overkomen na De duivelsverzen meer weet over spionnen dan andere schrij vers. Ik ben in dat James Bond-gebouw aan de Thames in Londen geweest, heb drie Amerikaanse anti-terrorismebazen ontmoet. Misschien moet ik een spiona geroman schrijven. Maar over Defamilie Golden dacht ik in 2000 al na, dus het kan wel even duren." 41 ILdinI magazine 17 i GEZEIK Zijn alle millennials verwende huilebal ken? Valt reuze mee, schetsen de auteurs in Zeik niet zo. (Brandt, €17,50) GEDEELDE PIJN Een oude joodse vrouw deelt haar gruwelijke verleden met een jonge Duitse danseres. (Cargo, €19) GERISGOD Meester-leerling- relatie mondt uit in faxen van Nicolien naar Ger. Ger ant woordt nooit. (Van Oorschot, €25) VIKINGSAGA De jonge, sterke Swanhalde wil, tegen alle stromen in, zelf een echtge noot kiezen. (Lui- tingh Sijthoff, €25) Sommige Amerikaanse schrijvers vinden het moeilijk om fictie te schrijven nu de werkelijkheid soms absurder is. Draagt u daar niet aan bij met een boek waarin een cartoonachtig fi guur met gekleurd haar president is? Blijft u in een volgend boek bij realistische fictie? De 3Ë.I familie L, Golden Roman milie Golden (Atlas Contact, €25) is een wervelend mysterie waarin de duistere kant van een mega lomane miljardair centraal staat. Een jonge filmmaker wroet zo diep in diens verleden, dat hij onherroepelijk onderdeel wordt van het familiedrama dat zich ontspint. De roman is tegelijk een actueel sociaal en politiek portret van New York en Amerika. Rushdie zet aan het denken over het be lang van waarheid en onze groeiende, soms benauwende obsessie met identiteit. Hij strooit met literaire en historische verwijzin gen en is soms wel erg bombastisch, maar voert je ondertussen mee in een mee slepende tragedie. -Karlijn van Houwelingen Absurde werkelijkheid Dat alles nu naar Trump leidt, is een vreselijk probleem.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 105