v ,v I Lees mee met cle boekenredactie Nu er zowel gelogen wordt, wil ik geen boeken schrijven die dal ook doen OP HET NACHTKASTJE Salman Rushdie schreef een donker mysterie over een Indiase familie in New York, waar een cartooneske president aan de macht is. In een tijd van 'alternatieve feiten' besloot Rushdie juist dicht bij de werkelijkheid te blijven. Salman Rushdie was vergeten hoe lang hij aan zijn nieuwste roman heeft gewerkt. Hij reageert verwonderd als zijn Nederlandse bezoek hem wijst op een passage in een Britse krant uit het jaar 2000. De Indiaas-Britse schrijver vertelde toen niet alleen over zijn verhuizing van Londen naar New York, na jaren van onderduiken omdat een Iraanse ayatollah in een fatwa zijn doodvonnis had uitgesproken uitwoede over zijn boek De duivelsverzen. Rushdie sprak destijds óók over een nieuw werk in wording, over een miljardair met een verleden in Bombay (nu Mumbai) en een toekomst in New York, die mogelijk een moord heeft gepleegd. Dat verhaal ligt nu, zeventien jaar later, in de boekhandel als De familie Golden. „Ik heb Nero Golden lang in mijn hoofd gehad, maar het ver rast me dat het zó lang is geweest. In 2000 al, echt? Amazing." „Hij is een monster, maar best een lief monster. Een deel van hem is meedogen loos en corrupt, maar het is ook duidelijk dat hij op een gegeven moment bang is voor wat hij heeft gedaan. Het heeft iets van een Griekse tragedie: een man be trokken bij de onderwereld wil daaruit, maar dat kan niet omdat zijn familie dan wordt vermoord. Dus blijft hij, om zijn gezin te beschermen. En verliest hij later zijn hele familie." „Ik heb mijn portie miljardairs in Bom bay wel ontmoet. Een van hen nam me mee op zijn jacht, een ander organiseerde een overdadig diner met antieke eerste drukken van waardevolle boeken op tafel. Rond die tijd borrelde Nero bij me op. „In Bombay is de maffia ook overal. In de filmindustrie, de bouwsector. Het snijvlak tussen criminelen en vastgoed magnaten heb ik altijd interessant gevonden. En dat werd sterker na de terreuraanslagen van 2008. De crimine len hadden samengewerkt met Paki staanse jihadi's. Nero is verwikkeld in dat alles." „Mijn vorige boek was magisch realis tisch, fabelachtig. Toen ik het afhad, wilde ik dat niet meer doen. Ik heb deze techniek zover doorgevoerd als mogelijk, vond ik - tijd voor iets anders. En nu er zoveel gelogen wordt en verwoesting van de werkelijkheid gaande is, heb ik een beetje het gevoel dat ik geen boeken wil schrijven die dat ook doen. „Paradoxaal genoeg denk ik dat litera tuur ons er in deze tijd aan kan herinne ren dat er zoiets als de waarheid bestaat. En dan bedoel ik niet alleen feiten, maar waarheden over de menselijke natuur, over hoe we leven. Literatuur is daar altijd goed in geweest." lezen Ruud Roodhorst: Cécile en Elsa, strijdbare freules van Elisabeth Leijnse - verbazingwekkend te lezen hoe er nog maar een eeuw geleden over (o.a.) socialisme werd gedacht. Ellen den Hollander: Een erfenis van spionnen van John Ie Carré - alles van deze auteur is bijzonder. Zoeken naar de, waarheid ksl KARLIJN VAN HOUWELINGEN foto HOLLANDSE HOOGTE Hoe zou u hoofdpersoon Nero Golden omschrijven? Hoe is Nero Golden ontstaan? De lijn tussen fictie en werkelijkheid is dun - veel is geïnspireerd op de realiteit. U bent juist bekend om uw fantasie. Waarom deze omslag? 161 zaterdag 2 september 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 104