ALS JE MEER TEGENSTAND VOELT, BEN JE OP DE GOEDE WEG Column David en Arjan van 365dagensuccesvol.nl hebben één doel: Nederland het gelukkigste land van de wereld maken. onder dat we het zelf in de gaten hadden, lijkt het alsof we een tovertruc hebben gedaan. Vijfjaar geleden kwam ons boek uit en het werd enthou siast ontvangen. We kregen blije e-mails van lezers, en in online boekwinkels scoorden we iets minder dan vier uit vijf sterren. Het boek kreeg een tweede en een derde druk en toen zagen we iets geks gebeuren: de gemiddelde beoorde ling van het boek steeg. Bij de tiende druk hadden we al vier sterren en laatst, toen we op een lome zomerdag weer eens keken, scoorden we (bij de vijfentwintig ste druk!) bijna vijf sterren. Voor precies hetzelfde boek! Er is niks aan veranderd! We leerden een belangrijke les, name lijk wat mensen allemaal van je vinden, gaat zelden over jou. Als een identiek boek in de ene situatie bijna 30 procent beter wordt gevonden dan in een andere situatie, kun je moeilijk volhouden dat het over het boek gaat. Dus is er iets anders aan de hand, wat vooral bij tegen slag goed is om te weten. Als je opstaat en jezelflaat zien, verandert er iets. Je doet je werk goed, je doet iets bijzonders of opvallends en mensen krijgen in de gaten dat je bestaat. Iedereen die het wel eens heeft meege maakt, herkent wat er dan gebeurt: je wordt een magneet. Plotseling willen allemaal mensen met je samenwerken. Je krijgt eindeloos veel uitnodigingen om koffie te drinken of te linken op Linkedln. Mensen willen graag in je buurt zijn en zijn geneigd om de dingen die je doet hoger te waarderen, omdat ze al bij voorbaat hebben besloten dat het goed is. Dat is precies wat ons overkwam. Maar een magneet heeft twee kanten. Het stoot ook mensen af. Opeens gaan wildvreemde mensen dingen van je vinden. Je krijgt kritiek en tegenstand, omdat je ergens voor staat. Je hoeft het niet op te zoeken; het gebeurt vanzelf. Er bestaat geen bloem die niet door iemand lelijk wordt gevonden. Als je succes groeit, groeit de tegenstand ook. Sterker nog: als je meer tegenstand voelt, bete kent het waarschijnlijk dat je op de goede weg bent. Een vliegtuig stijgt beter op met tegenwind. Gelukkig kennen we onze online soap met de boekwinkel-sterretjes. Daardoor weten we: het zegt niks over ons, of over wat we maken. Het is een wetmatigheid waar je niet aan ontkomt. Dus blijft er maar één ding over: vooral doorgaan. Doe wat je moet doen. Richt je aandacht op wat je wilt bereiken in plaats van op alle hobbels op de weg. Blijkbaar is het belangrijk, anders zou je dit er niet voor over hebben. En laat nooit je licht dimmen omdat iemand anders je liever in het donker ziet. <1 <U oÖ <U Wie zichzelf laat zienwordt een magneet magazine 15

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 103