Kebabzaak dicht wegens vondst van twee wapens Beroepsvissers boos dat ze geen oesters mogen rapen Kastje onder auto Kruiningse dominee blijkt 'een datadrager' KORTINGEN BIJLEVELD 'Wonders of the sea' beleeft première tijdens Film by the Sea 10 ZE De natuurfilm 'Wonders of the sea', geproduceerd door acteur en oud gouverneur van Californië Arnold Schwarzenegger, beleeft haar wereldpremière in Zeeland. LAATSTE RONDE UITVERKOOP De 3D-natuurfilm 'Wonders of the sea' is, voordat die wereldwijd wordt uitgebracht, volgende maand te zien bij Film by the Sea. Mede producent is acteur en oud-gouver neur van Californië Arnold Schwarzenegger, die ook als vertel ler van het verhaal fungeert. De documentaire volgt de zeereis van ontdekkingsreiziger Jean-Mi- chel Cousteau en diens kinderen Celine en Fabien, over en in de oce anen. Dankzij nieuwe 3D-technie- ken die zijn gebruikt, ervaart de kij ker de oceaan op een bijzondere manier: een duik in een onderwa terwereld zonder nat te worden. Daarnaast geeft 'Wonders of the sea' inzicht in de gevaren die de we reldzeeën bedreigen. Met de film, geregisseerd door Cousteau en Jean-Jacques Mantello, neemt Schwarzenegger nadrukkelijk stel ling tegen het klimaatbeleid van president Donald Trump. De documentaire is zaterdag 16 september om 13.30 uur te zien in de CCXL-zaal van bioscoop Cine City in Vlissingen, als onderdeel van festival Film by the Sea. 'Won ders of the sea' draait naar verwach ting pas begin volgend jaar in de Nederlandse bioscopen. Film by the Sea begint vrijdag 8 september en duurt tot en met zondag 17 september. De Vlissingse kebabzaak De Mix aan het Bellamypark is gesloten vanwege de vondst van twee vuur wapens in mei. Daarop besloot de burgemeester de vergunning van de eigenaar per 29 juni in te trekken. De eigenaar droeg kort na de vondst van de wapens de vergun ning over aan een familielid. Het omzetten daarvan zorgde er niet voor dat de burgemeester toestem ming gaf de zaak weer te mogen openen. De nieuwe eigenaar pro beerde vervolgens via een spoed procedure bij de voorzieningen- rechter alsnog toestemming te krij gen om de zaak te mogen herope nen. Dat is afgewezen. Tijdens de zitting bleek dat de burgemeester vindt dat de nieuwe eigenaar eerst een Verklaring Omtrent (goed) Ge drag in zijn bezit moet hebben. Ook vindt hij dat er nog een onderzoek naar de integriteit van de nieuwe uitbater moet plaatsvinden. De burgemeester vermoedt namelijk, zo blijkt uit het vonnis, dat de oude eigenaar nog steeds op de een of an dere manier betrokken is bij de zaak. De eigenaar van De Mix kan nog via de bestuursrechter proberen om de kebabzaak weer open te krijgen. De Vereniging van Beroepsvissers op de Ooster-, Westerschelde en Voordelta (OWV) wil meedoen aan de pilot van de provincie om beroepsmatig oesters te rapen. „We overwegen daarvoor zelfs ju ridische stappen te ondernemen", zegt voorzitter Jaap Geleijnse. Voor het beroepsmatig rapen van Japanse oesters in de Ooster- schelde bestaat veel belangstelling. Tot dusver mocht het nog niet - al leen particulieren mogen maxi maal tien kilo per dag rapen - maar de provincie wil het voor drie jaar op proef toestaan. Behalve leden van de Nederlandse Oestervereni ging (NOV) komen ook vissers in aanmerking die kunnen aantonen dat ze in voorgaande jaren schrif telijke verzoeken voor een vergun ning hebben ingediend. Volgens Geleijnse geldt dat voor de leden van de OWV. Hij schat dat zeker vijftien leden daar be langstelling voor hebben. Kreeften en paling mogen niet het hele jaar door gevangen worden, dus het oesterrapen is een noodzakelijke aanvulling op het inkomen van de vistuigvissers, die bijna allemaal eenmansbedrijfjes hebben. De vergunningaanvraag van de OWV-leden is niet in behandeling genomen. Geleijnse heeft geen idee waarom. Hij vindt dat de le den van zijn vereniging ten on rechte worden achtergesteld bij die van de NOV. „Die krijgen wel een vergunning terwijl veel leden niet gaan rapen want dat zijn oes terbaronnen." De OWV heeft haar zaak bepleit bij de provincie. Geleijnse hoopt dat Provinciale Staten er alsnog voor zorgen dat de vistuigvissers een vergunning krijgen. Zo niet, dan zal hij de ledenvergadering voorstellen naar de rechter te stap pen. Volgens gedeputeerde Carla Schönknecht (VVD, vergunnin gen) is de beroepstermijn voor de vergunningverlening net verstre ken. De brief van Geleijnse zal als een bezwaar worden beschouwd en worden beoordeeld. „Die pro cedure loopt de komende weken en meestal hoort daarbij een ge sprek met de bezwaarmakers en gaan we kijken hoe we het kunnen oplossen." Uytdehage vertelt dat de politie precies weet wat voor apparaat het is, maar ze dat voorlopig niet be kendmaakt omdat het daderinfor matie kan zijn. Het gaat in elk geval om apparatuur waarmee dingen geregistreerd kunnen worden. De volgende stap is onderzoeken of er daadwerkelijk data met het appa raat zijn geregistreerd en zo ja, wat voor data dat dan zijn. Mogelijk wordt aan de hand van die eventuele gegevens duidelijk waar het apparaat voor is gebruikt en door wie. Dan kan de officier van justitie ook bepalen of er juri dische stappen zullen volgen. „Maar het gaat op dit moment puur om technisch onderzoek. Er is nog geen sprake van een eventuele ver dachte", benadrukt Uytdehage. Dat komt volgens hem doordat er tot dusver geen strafbare feiten zijn geconstateerd. „Iets onder een auto plakken is niet direct straf baar", legt hij uit. Het vervolgon derzoek komt daarom niet boven aan de stapel te liggen, maar gaat 'gewoon mee in de molen'. Het kan nog weken duren voor er meer be kend is. Bredeweg vond de apparatuur vorige maand onder zijn auto na een anonieme tip. Zijn advocaat Peter den Boef vermoedde dat het gaat om afluister- en/of volgappa- ratuur. Het gebeurde nadat de kerk in twee kampen was verdeeld, door een uit de hand gelopen ruzie tussen de dominee en voormalig kerkenraadslid Henk Jansen. 1 «ft fill, |;l n 1 1 V u 1 D. r donderdag 31 augustus 2017 SD Documentaire Schwarzenegger in CineCity Rolf Bosboom Vlissingen Emile Calon Vlissingen Beroepsvissers zijn boos op de provincie omdat die de vergun ningen om beroepsmatig oes ters te mogen rapen allemaal aan de Nederlandse Oesterver eniging heeft gegeven. Ernst Jan Rozendaal Zierikzee Het kastje dat is gevonden onder de auto van dominee Gerrit Bredeweg van de Gere formeerde Gemeente in Krui- ningen blijkt inderdaad 'een da tadrager' te zijn. Dat bevestigt politiewoordvoerder Willem- Jan Uytdehage na technisch onderzoek. Elodie Kint Kruiningen iji A Arnold Schwarzenegger in Parijs, afgelopen juni. foto geoffroyvan der HASSELT/AFP 50-70% MANNENMODE MIDDELBURG NIEUWE BURG 12 MIDDELBURG www.bijleveld-mannenmode.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 63