0) 6 Droom spat als luchtbel uiteen Tom Cruise bewijst in het pilotenavontuur American Made dat hij meer in zijn mars heeft dan het spelen van belachelijke rollen in mislukte films als The Mummy. „Hij heeft lef en is gul voor zijn tegenspelers." FILMNIEUWS Top 5 in de bioscoop €246.000 €132.000 €127.000 Nu in de bios €95.000 The Dark Tower The Hitman's Bodyguard Atomic Blonde Nieuwe film Dungeons Dragons Prijs voor Glenn Close Hij geeft het onmid dellijk toe: regisseur Doug Liman (52) is behoorlijk bevoor oordeeld als hij praat over Tom Cruise. Beiden heb ben nu voor de tweede keer samen gewerkt. Eerst in de psychologische thriller Edge ofTomorrow (2014) en recent in American Made (2017), een bizarre biografische film gebaseerd op het leven van de piloot Barry Seal die zowel voor de Amerikaanse rege ring als voor de drugsbaron Pablo Es cobar werkte. „Een film als deze kan tegenwoor dig alleen maar worden gemaakt als een ster als Tom Cruise zich beschik baar stelt", legt Liman uit. „Met zijn status kan hij extra geld aantrekken. Bovendien is hij een acteur die mee denkt met de regisseur. Sommigen kunnen zijn inbreng als bemoei zucht of als een machtsspel ervaren, maar zo kijk ik er niet tegenaan." „Tom", vervolgt Liman, „heeft heel veel verstand van het filmvak. Niet voor niets omschreef Steven Spiel- berg hem ooit als de beste regisseur die nog nooit een film heeft geregis seerd. Hij weet wat een productie als American Made nodig heeft: een hoog budget waarmee de regisseur goed zijn werk kan doen." Het verhaal van American Made Tom is als tegenspeler heel gul. Hij steelt geen scènes, maar gaf mij de ruimte om alles uit mijn rol te halen leest als een ongeloofwaardig jon gensboek. Hoofdpersoon is de piloot Barry Seal, een durfal die in de jaren 80 door de Amerikaanse regering wordt ingelijfd om wapens af te leve ren bij de contrarevolutionairen in Nicaragua. Als bijbaantje gaat hij drugs naar Amerika vervoeren voor het drugskartel van de Colombiaanse drugshandelaar Pablo Escobar. „Seal kon ongestoord zijn gang gaan omdat er in die tijd in het lucht ruim nog routes waren die niet door radars beveiligd waren. Zelfs boven Amerika. Zo kon hij dus ongestoord zijn drugsleveranties droppen. Ik be schouw hem als een cowboy, een vrijbuiter in een vliegtuig. Zo ge droeg Seal zich ook." Privévliegveld Het verdiende drugsgeld komt bij Seal in zulke grote bedragen binnen dat hij niet weet waar hij het moet verstoppen. In de tuin rond zijn pri vévliegveld liggen kuilen vol dollars. Ook zijn vrouw, gespeeld door Sarah Wright, weet niet wat zij met deze bedragen aanmoet. „Mijn rol dank ik aan Tom", zegt de Tulip Fever ★★7 Geen seconde van Tulip Fever, een filmdrama over de handel in tulpen in 17de eeuws Amsterdam, is in Ne derland opgenomen. De door finan ciële tegenslagen geplaagde produc tie werd uiteindelijk in een studio in Oost-Europa gedraaid met een cast die diverse keren werd gewijzigd. De verfilming van de gelijknamige roman van Deborah Moggach was voor veel betrokkenen een lijdens weg: veel uitstel, beoogde hoofdrol spelers (Jude Law en Keira 33-jarige vertolkster van Lucy Seal die nog weinig filmervaring heeft. „Ik moest met hem auditeren en meteen was er een klik tussen ons. Tom is als tegenspeler heel gul. Hij steelt geen scènes, maar gaf mij de ruimte om alles uit mijn rol te ha- len."Liman beaamt dat Cruise ge liefd is bij zijn tegenspelers. „Hij hoeft niet per se de ster op de set uit te hangen. Hij beseft dat een derge lijke houding het eindresultaat niet ten goede komt." Blote billen Ook over het lef van Cruise is de re gisseur zeer te spreken. In American Made krijgt de kijker een kant van de acteur te zien die nooit eerder zo duidelijk in beeld is geweest: zijn blote billen. Liman: „Seal had de gewoonte om voordat hij zijn vliegtuig instapte te moonen: zijn broek te laten zakken als zijn familie hem kwam uit zwaaien. Het was een soort bijgeloof van hem als hij weer aan een gevaar lijke missie begon." Sarah Wright: „We hebben de be wuste scènes een paar keer moeten overdoen. Dat was een geestige erva ring, waar iedereen veel grappen over maakte. Tom vatte het allemaal heel sportief op." Of Liman, die een behoorlijke staat van dienst heeft opgebouwd met films als The Bourne Identity (2002) en Mr. and Mrs. Smith (2005), niet jaloers is op de macht die Tom Cruise in Hollywood bezit? „Ik zou eerlijk gezegd niet graag met hem willen ruilen. Toen wij samen in Co lombia een winkelcentrum bezoch ten, stonden er in recordtijd duizen den mensen op hem te wachten. Ie dereen wilde wat van hem: een foto, een handtekening, een handdruk. Ik vond dat best intimiderend, maar Tom nam de tijd. Na een kwartiertje had ik er genoeg van. Ik zei tegen hem: ik ga naar het hotel. Hij heeft daar nog minstens een uur gestaan. Ik prefereer dan toch mijn anonimi teit." Knightley) die afhaakten en inves teerders die er geen brood in zagen. Op papier is Tulip Fever, waarvoor ook Steven Spielberg interesse toonde, een aanlokkelijk project. Het verhaal draait om een liefdesgeschie denis die zich afspeelt tijdens de (wind)handel in tulpenbollen in 17de eeuws Amsterdam. Een liefdespaar - de met een rijke handelaar (Christoph Waltz) ge trouwde Sophia (Alicia Vikander) en een kunstschilder (Dane DeHaan) - denkt met het speculeren met tulpen een financiële klapper te maken die hen onafhankelijk maakt. Het pakt allemaal anders uit als deze luchtbel uit elkaar spat. Tulip Fever ziet er schilderachtig fraai uit, maar sommige dialogen zijn tenenkrommend. Vooral Waltz die zijn vrouw met zijn 'soldaatje' wil bevruchten heeft een ondankbare rol. donderdag 31 augustus 2017 GO Hoogste opbrengst afgelopen week 1 (1) The Hitman's Bodyguard 2 (-) The Dark Tower €187.000 3 (5) Everything, Everything 4 (2) Dunkirk 5 (3) De Emoji Film FANTASY Gebaseerd op de boekenserie van Stephen King, The Dark Tower, wordt in deze film het verhaal in gang gezet. Idris Elba speelt The Gunslinger, een ridderachtige revolverheld die een to venaar wil beletten De Donkere Toren, die het evenwicht in het univer sum bewaakt, te vernietigen. ACTIEFILM Samuel L. Jackson en Ryan Reynolds zijn aan elkaar gewaagd als scherp schutter en lijfwacht in deze actie thriller die zich deels in Amsterdam afspeelt. Jackson moet in leven blij ven om te getuigen tegen een Oost- Europese oorlogsmisdadiger. De aan slagen volgen elkaar snel op. ACTIEFILM Charlize Theron speelt de ultieme ac tieheldin in deze spionagethriller die zich afspeelt tijdens de Koude Oorlog in Berlijn. Ze moet snoeiharde ge vechten leveren met mannelijke bela gers. Ook heeft zij een heftige lief desrelatie met een vrouw. FANTASY Filmmaatschap pij Warner Bros. wil opnieuw een film maken op basis van de vi deogame Dun geons Dra gons. In 1983 werd het spel voor het eerst verwerkt tot een animatiese rie, waarna een speelfilm volgde in 2000. Hoe wel die film flopte, wordt er nu gewerkt aan een nieuwe ver sie, deels geïn spireerd op Chainmail, een spel uit 1971 dat aan Dungeons Dragons voor afging. OEUVREPRIJS Actrice Glenn Close krijgt tijdens het Film festival van Zürich in okto ber de Golden Icon Award voor haar oeuvre. De filmster zal in Zürich ook de première van haar laatste film The Wife bijwonen, waarin Jonathan Pryce en Annie Starke haar tegenspe lers zijn. E Ab Zagt Regisseur Doug Liman werkte voor American Made voor de tweede keer samen met Tom Cruise, fotohh/rexbyshutterstock 44 Sarah Wright DRAMA Regie: Justin Chadwick. Hoofdrol len: Alicia Vikander, Christoph Waltz en Dane DeHaan. Sophia en haar minnaar specule ren met tulpen, fotoeone -A.Z.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50