Ifc Kunstzinnig protest tegen verpaupering Raadslid wil actie voor zakgeld in jeugdzorg 5 Een dag op Landgoed Rijckholt in Geersdijk voor natuur op erven Toen Daan van der Meulen (84) lichamelijke klachten kreeg en zijn vrouw Alzheimer, was zelfstandig blijven wonen niet langer een optie. Hij ging op zoek naar een appartement met zorg naast de deur. Half Nederland heeft Daan afgereden. Nij megen, Arnhem, de Randstad en zijn ei gen omgeving in het Westland. Nergens vond hij een nieuwe stek. „Ze moeten mij niet opsluiten in een klein kamertje. Dan word ik gek. Toch is dat wat je bij veel instellingen nog altijd ziet."Na een zoektocht van maan den, komt zijn kleindochter met Landgoed Rijckholt in Geersdijk op de proppen. Tien jaar geleden is daar een fruitboomgaard van krap zeven hectare omgetoverd tot natuur park met woningen en apparte menten voor ouderen, een restau rant, gastenverblijf en een kinder opvang. Op het terras bij het res taurant drinkt het echtpaar Van der Meulen vijfjaar geleden voor het eerst een kop koffie. Wat op valt is de rust en ruimte. Dat zijn ze in Maassluis niet gewend. „Het enige dat je hier hoort is het geruis Ze moeten mij niet opsluiten in een klein kamertje. Dan word ik gek van de wind en af en toe een kake lende haan." Na een eerste bezoek, volgt een tweede met een rondleiding over het landgoed. Niet veel later blijft het echtpaar een nacht slapen in het gastenverblijf. „Koffie drinken is wat anders dan ergens daadwer kelijk wonen. Als je de hectiek van de stad gewend bent, is Geersdijk een hele overgang." De keuze voor een dubbel ap partement is vervolgens snel ge maakt. „We hebben niet afge wacht, maar de regie in eigen hand genomen. Nu kun je nog zaken zelf regelen. Dat ben ik als onder nemer altijd gewend geweest. Re geren is vooruitzien, zeg ik altijd." Van die keuze heeft het echtpaar geen moment spijt gehad. Daan is nog zelfstandig, rijdt auto, doet boodschappen en maakt het ont bijt klaar. Zijn vrouw heeft Alzhei mer en gaat dagelijks naar de zorg boerderij. In de tussentijd waait Daan uit in de polder, of maakt een ritje in zijn auto. In de och tend helpt de verpleging mevrouw met wassen en aankleden. „Een groot verschil met de thuiszorg die we gewend waren", zegt Daan. „Dat was altijd afwachten wan neer ze langskwamen. Bovendien kreeg je constant nieuwe gezich ten over de vloer. Dat is hier niet." Even later schuift bewoner Gert van Bergeijk (86) aan. Hij woont nu tien jaar op het landgoed. Nadat zijn vrouw was gevallen, kon hij niet terug naar zijn woning. Voor Gert was Rijckholt geen onbekend adres. Vanuit zijn vakantiehuis in Kamperland kwam hij er regelma tig langs. „Het fijne is dat je hier volledig zelfstandig bent en zorg krijgt als dat nodig is." Gerts vrouw, inmiddels overle den, kreeg intensieve zorg. „Des tijds hadden wij in Rhoon zorg in huis. Dan heb je vierentwintig uur per dag iemand over de vloer. Je privacy is dan ver te zoeken. Hier is één druk op de knop vol doende." Volgens verzorgende Ti neke Schrier is dat het grote ver- schil met de reguliere zorg. Zelf was ze jaren werkzaam bij ver schillende instellingen. „Hier ben je bij de bewoners te gast. Moet ie mand naar het toilet, dan krijgt een bewoner niet te horen dat het nog geen elf uur is. Zo gaat dat el ders wel. Puur uit efficiency. De vraag is of die aanpak wel zo effi ciënt is." Groot verschil met de re guliere zorg is volgens Tineke dat bewoners op het landgoed regel matig buiten komen. „Wie in het restaurant wil eten moet wel even naar buiten. Voor ouderen is het belangrijk dat ze even in beweging komen. De wind door de haren. Dat doet een mens goed." Het is veel inwoners van Sint- Maartensdijk al jaren een doorn in het oog: het voormalige arbeids bureau aan de Haven, dat staat te verpauperen. Een anonieme dich ter besloot er op ludieke wijze te gen te protesteren. Inwoners troffen deze week opeens een paar gedichten aan op het wanstaltige gebouw. Eén van de gedichten heet 'Voorstel'. Als jullie er toch niets mee doen Is het vanaf nu mijn muur Noem het bewaking door tijdelijke poëzie Een tweede gedicht draagt de naam 'Stilstand is vooruitgang': Tegen wat de rest van de wereld vooruitgang noemt Zet ik graag de typmachine Nooit meer naar de printer lopen En aantekeningen blijven wel zicht baar op de marges van het papier Ook de dorpstafel van Sint- Maartensdijk maakt zich druk over de verpaupering van het voormalige arbeidsbureau en an dere leegstaande panden in de Smalstad. Ze werkt aan een visie om deze en andere problemen het hoofd te bieden. Van Ginneken kreeg onlangs ant woord van B en W op vragen over dat thema. Het raadslid conclu deerde na een bezoek aan een woongroep dat kinderen in een jeugdinstelling vaak geen zak- en kleedgeld krijgen. De verantwoor delijkheid ligt bij ouders, kreeg Van Ginneken te horen. Maar die zijn vaak arm, onwelwillend of uit beeld. Van Ginneken vroeg opheldering bij B en W. Ook die wijzen in eerste instantie naar de ouders. Pas als die verzaken, kan de instelling een be roep doen op een potje 'bijzondere kosten'. Sommige instellingen schrijven ook fondsen aan. Al met al is sprake van een ondui delijke situatie, concludeert Van Ginneken. Hij vindt dat B en W zich dat meer moeten aantrekken. „Uit deze antwoorden komt de ur gentie te weinig naar voren." Het raadslid geeft niet op en gaat bij B en W opnieuw aandringen op dui delijkere regelgeving en meer actie. TERNEUZEN Stichting Land schapsbeheer Zeeland (SLZ) heeft een potje voor het creëren van meer natuur op boerderij - of woonerven in Zeeuws-Vlaande- ren. Eigenaren van een lap grond van ongeveer 1 hectare kunnen meedoen. Er wordt dan samen met SLZ een plan opgesteld. De kosten worden eerlijk verdeeld. SLZ zet in op de aanplant van hoogstamfruitbomen, knotwil gen, hagen en houtsingels, en de aanleg van poelen. Dat verfraait het erf, vindt Landschapsbeheer, en is goed voor onder meer kamsalamanders en steenuilen. Meer informatie via 0113-230936. donderdag 31 augustus 2017 PC Zorg met een gouden rand Timo van de Kasteele - Daan van der Meulen Gert van Bergeijk (I), verzorgende Tineke Schier en Daan van der Meulen op het Landgoed Rijckholt. FOTO ERNESTA VERBURG Landgoed Rijckholt in Geersdijk is tien jaar geleden opgericht door Rob en Karin Bakker. Toen Karin overleed, heeft Rob het landgoed voortgezet. Inmiddels heeft hun dochter Kim Lustermans-Bakker de ver antwoordelijkheid over de zorg genomen. Rob Paardekam Sint-Maartensdijk Het blijft onduidelijk wie verant woordelijk is voor het verstrek ken van zak- en kleedgeld aan jongeren die onder jeugdzorg vallen. Dat concludeert het Ter- neuzens raadslid Jos van Ginne- ken (CDA). Martijn de Koning Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33