Flintstones als voorbeeld voor Max 24 Hoe staat het Nederlandse judo ervoor, een jaar na het echec op de Spelen? Nederlanders deze weekin actie op WK Met Frank de Wit op de mat begint vandaag de eerste kans op een medaille voor Nederland op de WK judo. Het doel is twee medailles, ondanks dat de laatste toernooien op een teleurstelling uitliepen. Of hij voorzichtiger is geworden met zijn doelstelling voor een WK? Hoofdcoach Maarten Arens van de judobond aarzelt even en zegt ver volgens van niet. „Er was een keer een uitschieter naar vijf medailles, maar de afgelopen jaren zetten we altijd al in op twee a drie." Dat de Nederlandse ploeg de laatste jaren op de belangrijkste mondiale toer nooien met slechts één bronzen medaille naar huis ging, verandert daar niks aan. Henk Grol, die een week geleden onverwachts moest afzeggen voor de WK door een knieblessure, zei in aanloop naar het toernooi dat de kritiek op de teleurstellende presta ties van de Nederlandse judoka's hem stoorde. „Er wordt te makke lijk over judo gedacht." Arens is het daarmee eens. „Het wordt steeds lastiger om medailles te halen. Judo wordt globaler. En dan mag je op een WK ook nog eens twee mensen per land inzetten. Dat maakt het Van de 126 landen zijn er 90 goed. Noem één sport, buiten voetbal, waar dat ook zo is Goed nieuws, Max Verstappen kan nog lachen. Zelfs om zijn eigen el lende. In een sportschool in hartje Milaan is de vraag aan collega Da niel Ricciardo wat de twee Red Bull-coureurs de dag na de GP van België hebben gedaan. „Ik heb in m'n bed gelegen, maar Max heeft extra hard getraind", antwoordt Ricciardo. „I sweat on Sundays, Max on Mondays." De 19-jarige coureur die in Spa toernooi voor ons absoluut zwaar der dan een Olympische Spelen." In Boedapest doen 126 landen mee aan de WK, een paar jaar geleden lag het totaal rond de honderd. Grol: „En daarvan zijn er een stuk of 90 goed. Noem één sport, buiten voetbal, waar dat ook zo is." En over de verwachtingen: „Rusland haalde in 2008 nul medailles op de Spelen. Weetje hoeveel judoka's daar zijn? Alles kan, alles is mogelijk." Er is de laatste jaren veel veran derd bij de bond. Nieuwe trainers werden aangesteld en er was vooral veel ophef over de zogenaamde centralisatie, waartoe werd beslo- nog in staat leek zijn ontslag in te dienen, lacht het hardst van ieder een om de grap. Op promotiedagen als deze in de Thunder Gym in Mi laan is Verstappen weer even die lollige tiener. Niet de coureur die sportief door een dal gaat. „Ja. Eerst dacht ik: kloten voor me zelf dit. Helemaal ruk. Maar toen stapte ik uit en zag ik zoveel zwaai ende, enthousiaste mensen aan wie ik uiteindelijk weer niks heb kun nen laten zien, voor die dure kaart jes die ze gekocht hebben. Zoals al vaker dit jaar." ten na tegenvallende resultaten op de Spelen van Londen in 2012 en die vorig jaar in werking trad. Een aan tal judoka's wilde niet verhuizen, maar tegenwoordig is Papendal de centrale trainingslocatie voor de nationale selectie. Effect Arens: „We zitten nu in rustiger vaarwater. Het was een pittig jaar, er is veel veranderd, we kregen veel kritiek, maar uiteindelijk is het voor ons goed geweest. Al is het nu nog te vroeg om daar echt effect van te zien. Dat kan over een jaar of vier a zes." Grol begrijpt de huidige doel- „Het ging om een veiligheidsdinge tje in de software. Ze wisten vooraf dat dit kon gebeuren. Dan denk ik: zoek een oplossing zodat het niet kan. Maar die is er niet op dit mo ment. Dat blijft wel zwaar balen. Kijk, ze willen hun merk bescher men, hè. Maar als je uitvalt, val je uit, vind ik." „Daar werd ik even heel kriegelig van, ja. Want dat kan helemaal niet. Al zou ik het zelf willen, dan krijg ik die motor nog niet kapot. Daar is het veel te beveiligd voor. Als je dat soort dingen roept, heb je helemaal geen verstand van Formule 1." stelling van twee medailles op de WK. „Bij de vrouwen hebben we in de klasse tot 70 en tot 78 kilogram kandidaten om wereldkampioen te worden, maar dat worden we niet zomaar." Morgen maakt Kim Polling, de voormalige nummer één van de wereldranglijst haar rentree, haar eerste toernooi sinds haar deceptie op de Spelen vorig jaar waar ze er na de eerste ronde uitlag. Ook Sanne van Dijke, winnares van de EK in april, komt uit in de categorie tot 70 kilogram. Marhinde Verkerk en Guusje Steenhuis komen dezelfde dag in de klasse daarboven uit. „Ik denk zelfs dat er in de paddock maar heel weinig mensen zijn die er genoeg van weten om er iets over te zeggen. Veel mensen dénken er wel verstand van te hebben. En dan gaan er dus allerlei verhalen rond. Complottheorieën en zo. En verha len hoe het beter moet. Nou, kom het maar even oplossen dan." „Oh, nee. Zeker niet na zes keer uit vallen. Een draai om haar oren? Mwah, nee.. Zometeen maak ik weer van alles stuk. Ik maak wel een PROGRAMMA Grol: „Stel dat bij de vrouwen een gouden en een bronzen medaille gewonnen worden, plus eventueel bij de mannen nog een medaille, dan zegt iedereen ineens: 'Top, Pa pendal is fantastisch'. Maar dat gaat nergens over. Judo is een sport van individuen, mensen die op elke manier hadden kunnen winnen. En wat ook judo is: je hebt maar één meetmoment. We zullen nooit in elk gewicht een kampioen afleve ren, dat heeft geen enkel land. Zo goed zijn wij niet, maar voor een klein landje doen we toch echt goed mee." Over zes jaar verwacht Arens dan ook met hogere doelstellingen aan een WK te beginnen. „Dan moet het halen van vier medailles mogelijk zijn." De eerste Nederlandse deelname, van Margriet Bergstra (-57 kg) en Sam van 't Westende (-73), leverde gisteren in ieder geval geen succes op. Beiden verloren al in de eerste ronde. gat in het chassis, net als bij de Flintstones, zodat ik sowieso kan fi nishen." donderdag 31 augustus 2017 Weg omhoog is ingezet Margriet Bergstra verloor gisteren al binnen tien seconden van de Portugese Telma Monteiro. Een tegenvaller voor de bond, die deze week op de WK judo op twee medailles hoopt, fotosoenarchamid Lisette van der Geest Boedapest —Henk Grol Hij zag het even niet meer zitten, na zijn zesde uitvalbeurt dit sei zoen. Maar drie dagen later arri veerde Max Verstappen alweer in Milaan, voor de GP van Italië. Arjan Schouten Milaan Je trok het je écht aan, hè. Al die fans die je teleurstelde in Spa? Heb je een verklaring gehad van Renault waar je wat mee kon? Ik begreep dat je een beetje nij dig werd op een journalist in Spa die zich afvroeg of het niet aan jezelf ligt, al die uitvalbeurten? Maar dat is het toch juist? Veel van jouw fans weten echt niet allemaal hoe die auto werkt. Nu Monza, een heel snel circuit, waar je het sowieso moeilijk krijgt. Net als Ricciardo dus vooraf maar je auto aaien? Vandaag Dames -63 kg (geen NL) Heren -81 kg, Frank de Wit Morgen Dames -70 kg, Kim Polling en Sanne van Dijke Dames -78 kg, Marhinde Verkerk, Guusje Steenhuis Heren -90 kg (geen NL) Zaterdag 2 september Dames +78 kg, Tessie Sa- velkouls Heren -100 kg, Michael Korrel, +100 kg Roy Meijer Zondag 3 september Landenwedstrijd (mixed teams) Verstappen op een promo- event van Mobile 1 en Esso.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 24