Strootman, terug op plek waar voor hem alle ellende begon 23 Het fatalisme dat in Nederland alom leeft over Oranje, heeft Parijs sowieso amper bereikt. De Franse bondscoach Didier Deschamps vindt Nederland 'nog steeds een heel groot voet balland'. Les Bleus hebben bo vendien hun eigen problemen. Met allerhande transferperike len en blessures, met sterspeler Antoine Griezmann die al tij den niet in topvorm is, of met Kylian Mbappé die nog zo wei nig heeft gespeeld dit seizoen. Advocaat hoopt juist daar zijn winst te halen: de kracht van het collectief. In een rol als un derdog, spelend tegen een groot voetballand dat óók schippert tussen hoop en vrees, na de on verwachte 1-2 nederlaag tegen Zweden in juni. Een team ook dat de hoge verwachtingen nooit helemaal waarmaakte, ook niet op het EK in eigen land, waar het in ditzelfde sta dion zo dramatisch ten onder ging tegen Portugal, op het mo ment supème. „Frankrijk heeft kwalitatief misschien de beste spelers", al dus Oranje-aanvoerder Rob ben. „Maar dat neemt niet weg dat wij vol vertrouwen voor het resultaat gaan." Uitdagingen Tactisch liggen er niettemin volop uitdagingen voor Neder land. Alleen al in het bespelen van Griezmann, de immer zwervende aanvaller, die het liefst 'tussen de linies' speelt achter centrumspits Olivier Gi- roud. En probeer maar eens een antwoord te vinden op de krachtige machinekamer van de Fransen met bijvoorbeeld een Paul Pogba. In de drie laatste interlands tegen Frankrijk speelde Neder land in allerlei systemen en sa menstellingen, maar het ver loor steeds tamelijk kansloos. Geregeld wisselde het zelfs tij dens de wedstrijd nog van WK-KWALIFICATIE Programma Groep A Stand Van Frankrijk-thuis heb ik geleerd dat wij nu voor één systeem kiezen thuiswedstrijd van vorig jaar onder Danny Blind, toen Oranje met vijf verdedigers be gon, en de boel in de rust rigou reus om moest gooien (o-t). Lessen „Als ik daar iets van geleerd heb, dan is het dat wij gewoon voor één systeem gaan", aldus Advo caat. Het was één van de wei nige details die de bondscoach vrijgaf gistermiddag. Advocaat hecht al heel zijn carrière lang aan eenvoud, wat de kans groot maakt dat Oranje 'gewoon' in een 4-3-3 formatie zal spelen. Onder Blind functioneerde dat systeem na rust al een stuk be ter dan het alternatieve 5-3-2. De defensieve zekerheid zal hem in Parijs bovenal in de middenveldbezetting moeten zitten - en in heldere onder linge afspraken. Zoals Blind in Turkije opeens Jairo Riedewald liet spelen, of Matthijs de Ligt recent in Bulgarije, zo kiest Ad vocaat zoveel mogelijk voor er varing, met spelers die weten wat het vraagt om topwedstrij den te spelen. Dat die spoeling dun is, is alom bekend. Spelers zoals Sneijder, Van Persie, Vincent Janssen en Robben speelden nog weinig dit seizoen. Aan vrijwel iedereen bij Oranje of fitheid „Maar Frankrijk heeft een beetje hetzelfde probleem, hè", aldus Advocaat. „Ook hun spelers hebben lang niet alles gespeeld. Ook zij zullen daarin de juiste keuzes moeten ma ken." Details Subtiel verplaatst de bonds coach nog maar wat druk, om daarna grijnzend van het trai ningsveld te lopen, grapjes ma ken richting de pers op de tri bune. De gedachte is eenvoudig: alle beetjes helpen. Elk detail :z_i31 - 0 Zou hij even met zijn hand het gras strelen? Of anders voor de warming-up een kruisje slaan misschien? Bij de training van Oranje in het Stade de France ging je gisteren als vanzelf op Kevin Strootman letten. Voorafhad hij gezegd: 'mijn ge voelens? Nee, die zul je niet aan grote rituelen afkunnen lezen.' Met een grijns: „Ik speel in Italië, maar het bijgeloof van Italianen heb ik nog niet overgenomen." „Dank je wel. Ik snap wat je be doelt. Ik zal niet zeggen dat het de afgelopen jaren een persoonlijk doel is geweest. Maar toen we Frankrijk lootten voor deze kwali ficatiereeks, zat het wel in mijn hoofd. Ik heb zelf ook momenten gehad dat ik dacht: een terugkeer in de top gaat niet meer lukken. Dat was als ik met het tweede van Roma speelde en weer erg moest wennen. Het is speciaal om terug te zijn in Parijs, hier begon destijds toch alle ellende." Op het middenveld komt Stroot man vanavond spelers in vorm te gen bij de Fransen. Kanté van Chelsea. Pogba van ManUnited. Verder heeft de Franse bonds coach Didier Deschamps met To- lisso, Rabiot aankomende topspe- lers van Bayern München, Paris Saint-Germain om uit te kiezen. Een groot reservoir, met daarin ook Matuidi van Juventus en dan is Payet, vorig jaar uitblinker bij het EK, nog geblesseerd. „Het onderscheidende van het Franse middenveld is dat al die spelers op alle posities kunnen spelen", vindt Stootman. „Ze kun nen verdedigen, aanvallen, duels winnen, omschakelen Die multi functionaliteit, dat is het moderne voetbal. Daar zijn ze bij Frankrijk voorlopers in." „Klopt. Hij heeft specifiek ook mijn wedstrijd tegen Bulgarije eruit gelicht. Zo slecht als die avond, dat kan niet, vond-ie. En daar heeft-ie gelijk in." „Nee, maar voor mij is wel duide lijk: als je zo slap speelt als wij toen, dan ligt het altijd aan hoe er in de aanloop is getraind." Ik heb zelf ook gedacht: een terugkeer in de top gaat niet meer lukken „Wat ik al zeg: het was tam. Er zat geen vuur in. Bij de start van Ad vocaat hebben we de beelden van Bulgarije teruggekeken. Het was een straf om dat te moeten kijken, dat willen we bij Oranje niet meer hoeven meemaken." „Dat is zo, ja. En zo probeer ik er ook naar te kijken. Natuurlijk had ik het liever anders gezien, maar ik ben blij dat ik het allemaal alsnog kan meemaken. In de Champions League zitten we met Roma in een mooie poule. Daar zal ik straks toch denken: oke, hiervoor heb je het dus gedaan, al die uren revali deren in de gym." donderdag 31 augustus 2017 nieuwe '1 t J y" Vandaag 20.45 uur Frankrijk - Nederland 20.45 uur Bulgarije - Zweden 20.45 uur Luxemburg - Wit-Rusland Zondag 18.00 uur Nederland - Bulgarije 18.00 uur Wit-Rusland - Zweden 20.45 uur Frankrijk - Luxemburg 1Zweden 6-13 (12-4) 2. Frankrijk 6-13 (11-5) 3. Nederland 6-10 (13-6) 4. Bulgarije 6-9 (9-12) 5. Wit-Rusland 6-5 (4-11) 6. Luxemburg 6-1 (6-17) —Dick Advocaat Strootman moet zich in het oefenduel Frankrijk - Nederland (2-0), maart 2014, al in de eerste helft laten wisselen, foto pim ras Frankrijk-uit was in maart 2014 de laatste interland voordat het leven van Kevin Strootman (27) op zijn kop ging. In het Stade de France blesseerde hij zijn ene knie en drie dagen later scheurde hij de kruisband in zijn andere. Maarten Wijffels Parijs Toch is het bijzonder en een feli citatie waard dat je hier weer staat. Dat hadden veel mensen niet meer gedacht. Dick Advocaat was na zijn aan stelling kritisch op jou. Stroot man moet meer brengen in Oranje, zei hij. Heb je inmiddels het antwoord waarom het in Sofia mis ging? —Kevin Strootman (27) Wat toen opviel: er is in 90 minu ten tijd geen verzorger op het veld geweest. Hoe cru ook, door je blessure leed word jij op je 27ste nog ge prikkeld. Jij kunt je nog echt ver heugen op een eerste keer iets meemaken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 23