NIP-test is onderwerp aan formatietafel <6 10 Theo Pouw, in 1995 oprichter en nog steeds penningmeester van de Sup portersclub Oranje, zegt 'helemaal ka pot te zijn'. De oud-ING-baas wordt ervan beschuldigd zichzelf liefst 10.000 euro per maand te betalen uit de jaarlijkse bijdrage van de 35.000 aangesloten Oranjefans. Ook zou hij er zakelijke party's van bekostigen die niks met voetbal te maken hebben. Het verbaast sommige oudgedien den uit het Oranjelegioen niet. „Ons vermoeden is uitgekomen", zegt een hardcore Oranjefan die al jaren bij de Supportersclub zit. „Wij hebben hier ooit al vragen over gesteld. Iedereen kan rekensommetjes maken: toen nog 50.000 leden, 30 euro per jaar, da's an derhalf miljoen inkomsten. Daar doen ze wat feesten voor en viermaal per jaar een blaadje. Kost dat zoveel? Maar we hadden geen bewijs. En te veel vra gen werd bijna afgestraft: het kon je wedstrijdkaarten kosten. Ik zeg: stop maar met de club en laat de KNVB het overnemen." Gebeten hond Van de drie door Follow The Money ge noemde bestuursleden is Theo Pouw het meest de gebeten hond. „Het is uit z'n verband gerukt," zegt hij. „Die journalist is nooit ingegaan op onze uitnodiging in gesprek te gaan. Wij zijn vanavond gewoon bij Frankrijk- Nederland, we hebben niks te verber gen." Pouw en zijn advocaat Hans Koets Het is uit z'n verband gerukt. We zijn vanavond gewoon bij Frankrijk- Nederland - hebben afgesproken 'niet op bonne tjesniveau' te discussiëren. Ze willen wel met de Oranjefans in gesprek. Koets wil wél wat kwijt over de 10.000 euro per maand die Pouw ontvangt. „Theo Pouw is vanaf het begin, van A tot Z bij de club betrokken. Hij weet alles, zijn kennis is enorm. De Suppor tersclub Oranje doet Oranjecafés, Oranjepleinen, de nieuwsbrief, het magazine Aanvalluhl, Oranje TV, noem maar op. Het is een bedrijf, ver gis je niet. Daar kun je óf drie mensen voor in vaste dienst nemen, óf je werkt, zoals wij doen, met tijdelijke contracten. Daar gaat dat geld heen, niet naar de zak van Theo Pouw." De Supportersclub Oranje bestaat sinds 1995 en groeide met de succes sen van het Nederland elftal uit tot een fenomeen. Foto's van het kolde rieke Oranjelegioen gingen elk toer nooi de wereld over. Bovendien wer den de wedstrijdkaarten via de club verdeeld. Tot 2012. Vanaf dat moment zette de KNVB zelf'Ons Oranje' op voor de kaartverkoop, maar wordt voor de dis tributie en de feesten nog steeds ge bruik gemaakt van de Supportersclub. Sindsdien slonk het aantal aangeslo ten fans van ooit zestig- tot zeventig duizend naar 35.000, nog altijd goed voor een meer dan een miljoen aan in komsten per jaar. KNVB-woordvoerder Daan Schip pers zegt dat de voetbalbond met de bestuurders gaat praten. „Als deze be schuldigingen waar zijn, is het vrese lijk zuur. Maar we kunnen nog niets zeggen over de juistheid van de be schuldigingen." Volgens het Zorginstituut Neder land, dat de minister van Volksge zondheid adviseert, zouden verze keraars alleen bij medische nood zaak de test moeten vergoeden. Met de zogenoemde Niet Invasieve Pre natale Test, oftewel de NIPT of NIP- test kan vanaf de elfde week van de zwangerschap een ongeboren kind worden getest op het Syndroom van Down, Edwards en Patau. De uitslag geeft ouders een veel nauw keuriger uitslag over afwijkingen dan de combinatietest die op basis van bloed en echo een kansbereke ning maakte. Het adviesorgaan vindt dat de test - circa 550 euro - alleen door de basisverzekering moet worden ver goed als daar een medische indica tie voor is. Bijvoorbeeld wanneer in de familie een van de chromo soomafwijkingen voorkomt of de vrouw eerder zwanger is geweest van een kindje met een van de syn dromen. Ook wanneer uit een com binatietest blijkt dat er een ver hoogde kans is dat het ongeboren kind een van de syndromen heeft, moet de test worden vergoed. Voorheen moesten vrouwen naar België om de NIP-test te doen. Sinds april kunnen alle zwangere vrouwen zich laten screenen in Ne derland in een wetenschappelijke studie. De test wordt betaald uit een speciale subsidieregeling van het rijk, die nog ruim twee jaar doorloopt. Door dit onderzoek kost het vrouwen zonder medische in dicatie nu 175 euro aan eigen bij drage. Maar of dat zo blijft, is de vraag. Het Zorginstituut laat die beslis- Mogelijk vindt een nieuw kabinet dat de NIPT helemaal uit de rijksbegroting betaald moet worden sing aan de politiek over. Dat kan in het slechtste geval betekenen dat een zwangere de 550 euro zelf moe ten betalen. De linkse partijen in de Tweede Kamer vinden dat de NIPT voor iedereen volledig gratis zou moeten zijn, zoals nu bij de 20 we- kenecho wel het geval is. „Het is toch raar dat je als zwangere wel een echo krijgt om te zien of je kind zich gezond ontwikkelt, maar dat deze test die nauwkeuriger is dan andere testen niet standaard ver goed wordt", zegt SP-Kamerlid Nine Kooiman. Het Zorginstituut vindt dat er één lijn moet worden getrokken: of bij alle prenatale tes ten - zowel de NIPT als de 20 weke- necho - een eigen bijdrage of ze beiden kosteloos aanbieden vanuit het rijk en dus niet vanuit de basis verzekering. Wat de praktijk gaat worden vanaf 2020 ligt aan het komende ka binet. Dat moet de knoop doorhak ken of de NIP-test in het basispak ket komt. De politiek is verdeeld. Christenunie en CDA zijn tegen: zij vrezen dat de test leidt tot meer abortussen en dat mensen met bij voorbeeld het Syndroom van Down steeds minder geaccepteerd zullen worden. D66 en VVD vinden dat keuzevrijheid voorop moet staan, al vindt de VVD uitbreiding van het basispakket nog te duur. Hoeveel de test gaat kosten, kan klinisch geneticus Robert-Jan Gal jaard van het Erasmus MC niet voorspellen, maar hij maakt zich niet druk over de toekomst. Hij ver wacht dat de NIPT over een paar jaar al een stuk goedkoper is. „Het kan zelfs zo zijn dat een nieuw ka binet vindt dat de NIPT helemaal uit de rijksbegroting betaald moet worden, maar laten we daar niet op vooruit lopen." Volgende maand brengt hij cijfers naar buiten hoe veel vrouwen er inmiddels gebruik hebben gemaakt van de test. Het zijn er in elk geval duizenden. donderdag 31 augustus 2017 Zijn de supporters van Oranje bestolen door hun eigen club? Het was het meest gevierde sup porterslegioen ter wereld: die car navaleske Supportersclub Oranje. Maar het fenomeen kon wel eens instorten na de publicatie van on- derzoekssite Follow The Money, die zegt dat het bestuur zich ver rijkte met de jaarlijkse bijdrage van de fans. Victor Schildkamp Aalsmeer - Theo Pouw Theo Pouw danst met een vrouw in Salvador voorafgaand aan de wedstrijd Nederland-Costa Rica tijdens het WK van 2014 in Brazilië. FOTO PROSHOTS De NIP-test, waarmee sinds april alle zwangere vrouwen kunnen testen of hun ongeboren kind afwijkingen als Down heeft, moet volgens het Zorginstituut niet in het basispakket komen. Door een tijdelijke subsidie kost de test nu 175 euro. Of dat zo blijft, is maar zeer de vraag. Hanneke van Houwelingen Den Haag - Robert-Jan Galjaard, klinisch geneticus Erasmus MC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10