II Mindful Run stelt genieten bij hardlopen centraal Oudheidkundige kring ontkracht mythes in nieuw boek 7 havenstad. De verbinding met het water en de zoutwinning waren een goudmijn voor Hulst. Niet gek voor zo'n 'pruts van een stad'. De oudheidkundige kring schreef een boek over Hulst als zv De Saxhaven, die lag toch bij middeleeuws Hulst? Een breed ge dragen gedachte, net als dat de stad ooit beschermd werd door een stenen muur voordat de aarden wallen kwamen. Het wordt allebei ont kracht in het nieuwe jaarboek van de oudheidkundige kring De Vier Ambachten. Jan Lockefeer schrijft daarin over havenstad Hulst. Bijvoorbeeld dat de Saxhaven bij Othene lag en niet bij de vestingstad. „Dus dat is een beetje zever", zegt voorzitter Mare Buise. Het gedeelte over de omwal ling is van de hand van archivaris Antoine Prinsen. „Op middel eeuwse kaarten is rondom Hulst een stenen muur afgebeeld. Dat be tekent echter niet dat die muur er ook was, zo kon je zien dat het om een stad ging. Een dorp werd zon der muur afgebeeld. Die middel eeuwse kaarten moet je met een berg peper, zout en een heleboel andere dingen nemen", zegt Buise. In het boek staan verhalen over verschillende onderwerpen, maar het gedeelte over de haven is het Die kaarten moetje met een berg peper, zout en een heleboel andere dingen nemen meest prominent. Zo schrijft au teur Lockefeer dat Hulst ooit een vissersdorp op een zandrug was. Tot de dertiende eeuw, toen het graafschap Vlaanderen Hulst stads rechten gaf. Buise: „Een stad had een marktfunctie, er kwamen daar door meer mensen wonen. Zo kon het graafschap meer belasting in nen." De stad floreerde. Via de ha ven bij Bierkaai was er een directe verbinding met De Honte, nu Wes- terschelde, en het Land van Saef- tinghe. De Hulstenaren waren zeer bedreven in zoutwinning en dat bleek een goudmijn. „Anders was de basiliek nooit gebouwd. Zo'n enorme kerk was duur, zeker voor zo'n pruts van een stad. Ook het stadhuis is dankzij zout betaald." Vijanden Hulst had echter ook vijanden. De Gentenaren kwamen eind vijf tiende eeuw via het water ver schillende keren ambras maken en daarom werd bij de haven de Bol- lewerckpoort (nu Keldermans poort) aangelegd om de stad te be schermen. De haven werd tijdens de Tachtigjarige Oorlog gedempt en toen in 1645 de Stoppeldijkpol der werd ingepolderd, was Hulst die verbinding met het water kwijt. „Toen was het klaar", aldus Buise. Jaren later bloeide de ha- venstad toch weer op, met een commerciële haven bij de Gentse Poort rond de achttiende eeuw. Als middelgrote havenstad was Hulst zeer bedrijvig, net als Sluis, Axel en Damme. Buise: „Er was veel handel met Dordrecht, Rot terdam en Middelburg. Vanuit Hulst stond je in een paar dagen met de boot in Amsterdam. Dat was toen heel snel." Nadat de Riet en Wulfsdijkpolder werd aange legd en de vaarweg naar het Helle gat verdween, ging het boek van havenstad Hulst definitief dicht. Bij Mindful Run gaat het niet om doelen of prestaties. De oortjes met muziek gaan uit, en weg gaat ook het dwingende sporthorloge met hartslagmeter. Bij deze sterk in op komst zijnde looptechniek staat ge nieten centraal: van het hardlopen én van de omgeving. In Terneuzen begint binnenkort een nieuwe, vijf weken durende cursus. Marja Hof man uit Terneuzen, instructrice van Mindful Run, is zelf ook hele maal 'om'. Neusademhaling „De basis van Mindful Run is de neusademhaling. Die vormt de brug tussen hoofd en hart", vertelt ze, „en is een natuurlijke begrenzer van je lijf. Die waarschuwt: tot hier en niet verder." In de cursus laat ze de deelne mers - beginneling of fervent spor ter - ook ervaren wat een andere loophouding kan doen. „Er is geen foute houding, ik kan hooguit zeg gen: probeer het eens zó. Je loopt energiezuiniger als je prettig loopt." Mindful Run betekent ook je be wust worden van je omgeving. „Niet zweverig hoor! Ik geef de mensen bijvoorbeeld de opdracht op zoek te gaan naar iets waar ze normaal aan voorbij gelopen zou den zijn." Vanavond is een kennismakingscli- nic, om 19.30 uur bij winkelcen trum Othene in Terneuzen. Op za terdag 9 en woensdag 13 september beginnen nieuwe cursussen. Meer informatie: mindfulrun.nl/ terneuzen. woensdag 30 augustus 2017 Hulst floreerde als havenstad Bob Maes Hulst - Mare Buise, voorzitter De Vier Ambachten Hulst had een directe verbinding met open water. Bij de haven was heel wat be drijvigheid. FOTO'S ARCHIEF OUD HEIDKUNDIGE KRING Op oude kaarten werd rondom de stad een muur getekend, maar bewijs dat Hulst om muurd was, is er niet. Het verhaal is veel omvangrijker en is te lezen in het jaarboek. Het is voor 23,50 euro te bestellen bij de oudheidkundige kring. Instructrice Marja Hofman, fotocamileschelstraete 's Avonds na het werk snel de sportschoenen aan; je móet nog even hardlopen. De hardloop- app waarschuwt je dat je anders de doelen voor deze week niet gaat halen. En dus ga je, al is het druk, druk, druk. Of voel je schuldig als je niet gaat. Pascalle Cappetti Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 93