Reimerswaal maakt korte metten met elzen Straat bij scholen wordt stuk veiliger Stoppels wachten op feest 7 MolenvlietsecJijk na herinrichting veiliger voor schoolkinderen Een nieuw schooljaar met een nieuwe schoolroute in Tholen. De eerste indruk: geen chaos meer en een toegenomen veiligheidsgevoel op de Molenvlietsedijk. Tijdens de schoolvakan tie ging in Tholen het eerste deel van de Mo lenvlietsedijk op de schop. Op de onover zichtelijke kruising met de Zoek weg is een grote rotonde aange legd. Ook zijn fietsers en voetgan gers voortaan gescheiden van het gemotoriseerde verkeer. De reconstructie moet de ver keersveiligheid flink verbeteren. Op termijn wordt de Molenvliet sedijk ook de nieuwe ontsluitings route voor een deel van de stad Tholen. De afrit van de Thoolse brug is vaak overbelast en kan in de spits de verkeersdruk niet aan. De Molenvlietsedijk is volgens Wendy Jansen een stuk veiliger geworden. „De kinderen fietsen nu apart van de auto's en die hoge bomen zijn gelukkig weg. De kin deren worden nu gezien." Jansen wil ook weer niet te hard juichen. Het schooljaar begint zonnig en veel ouders kiezen de fiets in plaats van de auto. Boven dien opende de Eben Haëzer- school pas gistermiddag haar deu ren. „Dat scheelt een paar honderd kinderen en de nodige verkeersbe wegingen." Overzichtelijker Sonja Roggeband vindt de Molen vlietsedijk 2.0 een stuk overzichte lijker. „Maar de kiss&ride- zone baart me nog steeds zorgen." Ze wijst op de korte insteek voor de auto's, na de grote rotonde en de voetgangersoversteekplaats die het gemotoriseerd verkeer nog steeds moeten passeren. Wat haar betreft was die hele strook uit het plan ge schrapt. „Om de hoek in de Zoekweg heb je tenslotte een groot parkeerter rein. Ook met slecht weer ben je dan onder het parapluutje zo op school." Oma Corry Geene-van Burgh zit op hetzelfde spoor. Parkeren kan toch om de hoek? Met slecht weer ben je onder het parapluutje ook zo op school „Kinderen worden tegenwoordig naar school gebracht totdat ze bijna getrouwd zijn." De reconstructie van de weg was volgens haar wel hard nodig. „Het was altijd chaos, met file op de weg en dubbelgeparkeerde au to's op de kiss&ride-plek. Door de aanleg van het fietspad is dat nu niet meer mogelijk." Het nieuwe uiterlijk van de Mo lenvlietsedijk maakt deel uit van de totale reconstructie van het ge bied rond de Zoekweg. Eerder ging het parkeerterrein bij het zwembad al op de schop. Ook moeten de basisscholen nog gaan verhuizen naar het voormalige pand van het Westerpoortcollege. De komende weken worden nog nieuwe kabels en leidingen aange legd langs de Molenvlietsedijk, in het gedeelte tussen de Zoekweg en de Mossellaan. Hiervoor hoeven geen wegen te worden afgesloten. De afgelopen jaren heeft de ge meente al tientallen elzen gekapt. Komende winter gaat de zaag in 77 gezonde exemplaren in de Zwartes- senstraat in Krabbendijke en Ein- steinstraat en Boerhavestraat in Kruiningen. Met stip op nummer één in de lijst van elzenergenissen: scheeflig gende stoeptegels, veroorzaakt door de wortels. Ook klagen bewoners het hele jaar bij de gemeente over vallende pluisjes, twijgen en katjes. En in het voorjaar hebben sommige mensen last van stuifmeel. Een minder vaak gehoorde klacht gaat over het donkergroene blad van sommige soorten. Daardoor vinden bewoners hun straat som ber. Volgens de gemeente klopt dat wel. De bladeren nemen daar zo veel licht weg van de straatlan taarns dat de voorgeschreven richt lijn voor lichtspreiding niet wordt gehaald. Dat is de straat waaraan de drie basisscholen, een appartemen tencomplex en een accountants kantoor liggen. Het is er erg druk. De gemeente krijgt regelmatig meldingen over onveilige situa ties. Met name automobilisten en fietsende of lopende schoolkinde ren zitten elkaar nogal eens in de weg. Aangezien de bestrating toch al slecht is, vangt de gemeente met de herinrichting twee vliegen in één klap. Onder meer de komst van een 'kiss ride-zone', be doeld om de kinderen snel af te zetten met de auto, moet de straat veiliger maken. Ook borden gaan automobilis ten attenderen op de aanwezig heid van scholieren. Om de ruim drie ton kostende herinrichting te kunnen betalen, moet de gemeenteraad nog wel 60.000 euro uit één van de reser vepotjes beschikbaar stellen. Vijfjaar geleden begon het Stop pelfeest als alternatief voor de jaarlijkse dorpsbarbecue. „We zagen het aantal bezoekers een beetje teruglopen", vertelt Wes ley de Haze. „En de mensen die nog wel kwamen, hadden vooral belangstelling voor de livemu ziek. Daar zijn we toen op door gegaan in de vorm van het Stop pelfeest." De Haze is één van de negen bestuursleden van soos De Vaete in Geersdijk. De soos organiseert al 42 jaar lang onafgebroken ac tiviteiten voor jong en oud. Va riërend van muziek tot toneel en van volleybal tot autocross. Sinds vijfjaar zit in dat pakket dus ook het Stoppelfeest. „Een low-bud- get feest echt op z'n Heersdieks", aldus medebestuurder Esther van Leeuwarden. Overigens is het jaarlijkse feest op de eerste septemberzaterdag »Soos De Vaete organiseert al 42 jaar lang allerlei activiteiten niet alleen voor inwoners van Geersdijk. „Ze komen van het hele eiland", vertelt Kevin Moll, eveneens van de soos. „Zoals wij ook naar andere feesten op het eiland gaan. Het is eigenlijk één grote familie." Volgens De Haze komen ook de kinderen van het hele eiland naar Geersdijk: „En niet alleen naar het Stoppelfeest. Ook naar de soos. Sinds het sluiten van de school op het dorp zitten de kin deren ergens anders op school en nemen ze klasgenootjes mee naar hier. En ook de zestig vrij willigers die helpen bij het Stop pelfeest komen niet alleen uit Geersdijk, maar van het hele ei land." Het Stoppelfeest heet het Stoppelfeest omdat het op de stoppels van een tarweveld wordt gehouden. Op een stuk land aan de Geersdijkseweg aan het begin van het dorp. Trek pleisters tijdens deze lustrum editie zijn de coverband Frag ment en The Voice-finaliste Isa bel Provoost. Toegang tot het Stoppelfeest (kost volwassenen vijf euro, kinderen tot en met twaalf jaar zijn gratis) gebeurt op geheel Geersdijkse wijze. „Vorig jaar hadden we op het veld een deur staan waar iedereen door moest om op het terrein te ko men", zegt De Haze. Er staat voor deze editie ook weer wat ludieks gepland: „Maar wat dat is gaan we nog niet verklappen." soosdevaete.nl woensdag 30 augustus 2017 BE Eerste reacties positief, maar gejuich blijft achterwege Ben van der Aarssen Tholen -Sonja Roggeband Gezonde elzen zijn hun leven niet zeker in Reimerswaal. De bomen geven zo veel overlast, dat ze volgens wethouder Jaap Sinke op termijn helemaal uit het straatbeeld zullen verdwij nen. Joeri Wisse Kruiningen Schoolkinderen uit Heinkens- zand kunnen in de toekomst waarschijnlijk iets veiliger naar school lopen of fietsen. Ko mend najaar gaat de Dr. Mes laan op de schop. Rob Paardekam Heinkenszand De akker in de oksel van de Sluisdijk en de Geersdijkse- weg is er al een tijdje klaar voor. Het graan is van het land. De overgebleven stop pels wachten ongeduldig op de feestvierders van alweer het vijfde Stoppelfeest in Geersdijk. Willem Adriaansens Geersdijk De Molenvlietsedijk glimt van de nieuwigheid. Is de chaos nu voorbij? fototonnypresser

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 88