'Burgers krijgen meer macht in dorp of wijk' Kwart Schouwen-Duivelanders is tegen het winkelen op zondag 7 OOSTERSCHELDE Zeegras is bijna verdwenen. In de Oosterschelde houdt de plant nog stand. Met de juiste maatregelen kan het zeegras zich daar herstellen. Ach, kijk nou. Floep, daar gaat-ie." Verte derd staan ze met hun zware laarzen in de klei, de ecologen van Rijkswaterstaat. Alsof ze turen in de wieg van een pasgeboren baby. Het zijn kleine garnaaltjes die ze zien, grondelvisjes, slakjes, vlo- kreeftjes en kokkels die zich al wiebelend ingraven in de klei. Beestjes die graag worden gegeten door vogels als scholeksters en wulpen, en die daarom bescher ming zoeken. En daarvoor kunnen ze zeegras goed gebruiken. Ooit was er drieduizend hectare van. Hele velden lagen er in de zuidwestelijke deltawateren. Tot de Deltawerken werden aange legd. Het plantje verdween als sneeuw voor de zon. Het groot zeegras helemaal, dachten ze bij Rijkswaterstaat. Maar dat bleek niet helemaal waar. Op één plekje hield het plantje moedig stand: in de Oosterschelde. Kokkelrapers Al zijn het maar een paar kleine plukjes, die bovendien met enige regelmaat worden vertrapt door kokkelrapers. Ze gruwen ervan, de ecologen van Rijkswaterstaat. En daarom gaan ze er iets tegen doen. „We halen zaden van zeegras uit de Duitse Waddenzee en zetten die, zodra ze sterk genoeg zijn, uit in de Grevelingen", vertelt project manager Thijs Poortvliet. „Aan de andere kant van de dijk, in de Oos terschelde moet het groot zeegras zelf weer een gezond grasveld gaan vormen. Daar komt een in formatiebord, om mensen te wij zen op het belang van zeegras." Trekken Belgen en Aziaten, die toch de overgrote meerderheid van de kokkelrapers vormen, zich daar iets van aan? „Waarschijnlijk niet", weet Poortvliet, „maar het geeft de groene handhavers een handvat om op te treden tegen de hebberigheid." Zijn voorganger, de inmiddels gepensioneerde ecoloog Dick de Jong, klost voorop door het lage water dat met al die omgespitte bergen net een maanlandschap vormt. Het was De Jong die de hele flora en fauna van het gebied sinds 1975 in kaart heeft gebracht. Als geen ander weet hij hoe alles met elkaar samenhangt. „Scholeksters en strandlopers zijn behoorlijk afhankelijk van kokkels. En rotganzen eten in het najaar graag van het zeegras", ver telt De Jong, om er direct aan toe te voegen dat boeren de beesten niet hoeven te vrezen. „Rotganzen vreten enkel de bovenste laag gras op. Ze maaien het dus, en dat is al leen maar goed. Bovendien be mesten ze het ook nog eens." Het herstel van zeegras kan veel betekenen voor de Deltawateren, willen de ecologen maar zeggen. „Kan zelfs zijn dat het zeepaardje Inwoners moeten zelf meer verant woordelijkheid krijgen over hun woon- en leefomgeving. De ge meente doet een stapje terug. Dat is de strekking van een manifest dat maandag in Bruinisse wordt aange boden. Het is een initiatief van CDA-raadslid Marleen van Kooten, ex-dorpsraadvoorzitter van Scha- rendijke Rob Venrooij en transitie- coach Inge van Ooijen. De uitgangspunten voor een nieuwe werkwijze zijn opgesteld in samenspraak met een aantal actieve inwoners, ondernemers, bestuur ders en beleidsambtenaren. De burger kan zelf beter dan wie dan ook aangeven waar behoefte aan is, legt Venrooij uit. „De overheid stelt vervolgens zijn kennis, menskracht en budget beschikbaar om plannen te helpen realiseren; is dus onder steunend aan het initiatief uit dorp of wijk. Nu is het vaak zo dat ideeën vanuit het bestuur of ambtelijk ap paraat bij de burger worden neerge legd. De kunst is die tandwielen van burgers en overheid goed in el kaar te laten draaien." De herin richting van het hart van Bruinisse is in feite al een voorbeeld van de nieuwe werkwijze, aldus Van Koo ten. 'Dit onderzoek is overbodig', stelde de PvdA vorig jaar. 'In het toeristische westen wil men dat de winkels op zondag open zijn. In het oosten, waar de meeste kerk gangers wonen, hecht men aan de zondagsrust'. Door het gisteren vrijgegeven onderzoek van I&O Research wordt de stelling van de PvdA met cijfers onderbouwd. Uit het opinieonderzoek blijkt dat zes tig procent van de inwoners wil dat op zondag de winkels open zijn. Eveneens zestig procent wil dat ten minste de supermarkten geopend zijn. De winkeliers zijn terughoudender. De helft wil de mogelijkheid hebben om op zon dag zaken te doen. Tien procent wil dat niet. Het personeel is nog terughou dender. Veertig procent vindt het goed dat er zondags wordt gewin keld, dertig procent is erop tegen. Als wordt gevraagd of ze zelf op zondag zouden werken, wordt de animo nog lager. Van de winke liers die zondagopenstelling goed keuren, zal ruim een derde dat zelf niet doen. En van het personeel heeft ruim de helft geen zin om op zondag te werken. Zoals verwacht, zijn er grote lo kale verschillen in opvatting. In het westelijk deel is 77 procent van de bevolking voor het winkelen op zondag, in het oostelijk deel is dat 33 procent. In het blok Nieuwer- kerk, Oosterland, Ouwerkerk en Sirjansland is de helft van de in woners hier tegen. In het blok El- lemeet, Noordwelle, Renesse, Scharendijke en Serooskerke is ruim driekwart voorstander van zondagopenstelling. er zich nestelt", zegt senior, terwijl hij een handvol kleine kokkels schoon schudt in het water en op het zand legt. „En als dat terug keert, zeggen visexperts, dan komt de zeestekelbaars misschien ook wel terug." Hij glimlacht en wijst naar de kokkels, die volledig in de klei zijn verdwenen. „De natuur is zo mooi." VOORDELEN woensdag 30 augustus 2017 S.P Beschermer verdient bescherming Wendy Wagenmakers Marcel Modde Bruinisse Zestig procent van de inwoners van Schouwen-Duiveland wil op zondag kunnen winkelen. Een kwart is daar op tegen. Lokaal zijn er grote verschillen. Ton van den Nouweland Zierikzee Aanstaande maandag is er, in het kader van de Oosterschelde- week, om 19.00 uur een gratis excursie naar groot zeegras. Ver trek vanaf parkeerplaats Greve- lingendam, bij informatiezuil Nationaal Park Oosterschelde. A Thijs Poortvliet (I) en Dick de Jong zetten zich in voor het herstel van het groot zeegras, foto ernesta verburg Zeven voordelen van groot zeegras: 1 Helder water, door zand en slib tussen zijn wortels vast te houden 2 Kustbescherming, doordat golven minder hard tegen de kust kun nen slaan 3 Voedsel, voordat rotganzen er in het najaar van eten 4 Kraamkamer, die zeegrasvelden vormen voor bijvoorbeeld jonge garnalen, haring en zeenaalden 5 Schuilplaats voor kleine dieren 6 C02, dat zeegras opslaat in de bodem 7 Sterke bodem, die zeegras vormt door zand en gras in de wortel- matten op te slaan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 84