cl Gehos met schoolvakantie Groede Festival broedt op formule Invulling voormalige V&D Goes compleet Zeeland 2 Zeeuwse ouders zitten komende voorjaarsvakantie in een spagaat: scholen geven leerlingen in verschillende weken vrij, omdat carnaval vroeg valt. VOORJAARSVAKANTIE OP SCHOOL Commentaar In het Zeeuwse onderwijsland is er weer tumult over de school vakanties. Het rumoer gaat dit keer over de voorjaarsvakantie van 2018. Het weekje vrij valt namelijk niet in heel Zeeland op dezelfde data. De Westerschelde vormt de breuklijn. Benoorden de rivier genieten de leerlingen vakantie van 17 tot en met 25 februari, bezuiden de stroom hebben de scholen besloten een week eerder de deuren te sluiten. Ze hebben daarvoor een geldige en begrijpe lijke reden. Van zondag 11 tot en met dinsdag 13 februari is het im mers carnaval, de periode waarin leerlingen en docenten uit het ka tholieke onderwijs traditiegetrouw de polonaise lopen. Geen vuiltje aan de lucht zou je denken, ware het niet dat de ver schillende vakantiedata het beroepsonderwijs - Scalda (mbo) en HZ University of Applied Sciences (hbo) - voor een duivels di lemma stellen. Hun leerlingen komen uit alle hoeken van de pro vincie. Dat maakt een vakantieplanning uitermate lastig. Volg je het noorden of sluit je je aan bij het zuiden? De HZ doet het eerste, Scalda is dit schoolseizoen solidair met de Zeeuws-Vlamingen. Welke keuze scholen ook maken, ze stellen altijd wel een deel van de ouders en leerlingen teleur. Een Bevelands gezin met een dochter op Scalda en een zoon op de basisschool kan bijvoorbeeld in de komende voorjaarsvakantie niet voltallig op vakantie. Aan de andere kant kun je van katholieke scholen niet eisen dat ze tijdens carnaval lesgeven. Het Zeeuwse onderwijs ziet in dat het gehos met vakantiedata een keer klaar moet zijn. Ze hebben de koppen bij elkaar gestoken om voor het seizoen 2018/2019 één vakantieplanning voor heel Zee land te maken. De oplossing lijkt simpel: vrij in de week van carna val. Doen ze dat niet, dan heb je in Zeeuws-Vlaanderen de poppen aan het dansen. Het Zeeuwse onderwijs ziet in dat het gehos met vakantiedata een keer klaar moet zijn De kunstmarkt op zaterdag, de huiskamerconcerten op zondag en theater, dans en muziek op straat. Dat waren de afgelopen tien jaar de vaste onderdelen van Groede Festi val dat gratis te bezoeken is, met uitzondering van het zaterdag avondconcert. Hoewel het festival in het centrum van het dorp nog steeds jaarlijks honderden bezoe kers trekt, maakt de organisatie dit jaar pas op de plaats met het 'Kleintje Groede Festival', om vol gend jaar met een nieuw tweedaags programma te komen. „Na het jubi- ALMANAK leum wilden we even de rust ne men om na te denken over een an dere formule. We verrasten onszelf niet meer", zegt Jeanine Klaaijsen van de organisatie. Dat betekent een kleine editie met een Haags tintje op zondag, „Zal ik hier nog een bericht van maken voor de uitzending?", vraagt een medewerker bij de Brabantse omroep. „Ah joh, laat maar doen", reageert zijn Zeeuwse collega. Ze voelt zich thuis in haar nieuwe provincie en praat zelfs al een beetje met de zachte G. Maar als de collega het We willen even de rust nemen om na te denken, we verrasten onzelf niet meer van 15.00 tot 18.00 uur. De Haagse theatergroep Hilaria trapt af met de voorstelling Vliegende honden bijten niet. Daarna is het podium voor de Small Time Crooks, een Haagse band. Meer informatie op groede- festival.com. bericht uitgeprint en wel onder haar neus schuift, krabt ze zich toch even achter de oren. „Ik zei toch dat het niet nodig was?" Even later valt haar kwartje: het is geen Nederlandse uitspraak. Zo blijkt maar weer, je kunt het meisje wel uit Zeeland halen, maar Zeeland niet uit het meisje. Weer geld voor volksfeesten Straatvoetbal in Zierikzee Wandeltocht voor het goede doel ZIERIKZEE Opening nieuwe yogastudio Een weekje wintersport in de voorjaarsvakantie is voor veel Zeeuwse gezinnen niet te plannen. Leerlingen van mbo-school Scalda en leerlingen van basisscholen en middelbare scholen boven de Wes terschelde hebben in 2018 namelijk in verschillende weken vakantie. Scalda laat de voorjaarsvakantie aansluiten bij de Zeeuws-Vlaamse scholen: dat betekent vrij in de car- navalsweek, van 12 tot en met 16 fe bruari. „Het is een compromis", zegt Scalda-bestuurder Hendrik- Jan van Arenthals. „Scalda heeft vestigingen in de hele provincie. Als de landelijke voorjaarsvakantie niet samenvalt met carnaval, dan hebben we in één van de regio's een probleem. Daarom gaan we de ene keer mee met de scholen bo ven de Westerschelde en de an dere keer met de scholen in Zeeuws-Vlaanderen." De scholen boven de Wester schelde volgen het landelijke ad vies van het ministerie en geven hun leerlingen de week na carna val vrij, van 19 tot en met 23 fe bruari. De Bevelandse carnavals dorpen Kwadendamme en 's Heerenhoek sluiten, buitenom de voorjaarsvakantie, één of twee da gen vanwege carnaval. Ze compen seren dat met lessen op andere da- Niemand vindt het fijn zoals het nu gaat gen. De leerlingen van de Don Boscoschool in 's Heerenhoek gaan bijvoorbeeld wel op Goede Vrijdag naar school. „We moeten toch aan voldoende lesuren ko men", zegt directeur Jos Huij- brechts. „We hadden liever voor jaarsvakantie gehad met de carna- De slijterij is nu nog gevestigd aan de Dorpsstraat in Heinkenszand, maar verhuist dus naar Goes. Daar mee krijgt de stad er een zelfstan dige slijterij bij, naast Ahold-keten Gall&Gall aan de Kolveniershof. De bekende Goese slijterij Dominicus sloot vorig jaar onverwacht de deu ren. De enorme winkelruimte van V&D is de afgelopen maanden op gedeeld in drie aparte units van ver schillende grootte. De Action heeft er zijn intrek al genomen, de prijs- stunter opende begin deze maand de deuren en heeft nu een veel gro tere winkel dan voorheen aan de Houttuinen aan de andere kant van de stad. Binnenkort opent Vidrea Retail, dat in maart de winkels van Charles Vögele heeft overgenomen, een nieuwe dames- en herenmodewin kel. De verdieping van het enorme pand aan het Schuttershof krijgt een woonbestemming. woensdag 30 augustus 2017 De organisatie van Groede Fes tival neemt komend weekend gas terug met een kleine editie, maar komt volgend jaar terug met een nieuwe tweedaagse opzet. Sophie Stockman Groede -Jeanine Klaaijsen, organisatie Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE Dorpsraden en feestco mités kunnen ook in 2018 subsidie krijgen voor Ko ningsdag en de intocht van Sinterklaas. De ge meente is daar dit jaar mee begonnen op initia tief van LSD. „Het en thousiasme waarmee de subsidies zijn ontvangen, geeft aanleiding de rege ling met één jaar te ver lengen," meldt het col lege. Voor de regeling is het potje 'incidentele cul tuursubsidies' aange sproken. ZIERIKZEE Op parkeerterrein Schel- destraat in Zierikzee wordt zaterdag een straatvoetbaltoernooi ge houden. Jongens, meis jes en volwassenen van alle leeftijden kunnen zich inschrijven. Teams hebben minimaal drie en maximaal vijf spelers. Zonder team aanmelden kan ook. Aanmelden kan via pr@mevo80.nl of ui terlijk om 10.30 uur bij de basketbalkooi op de dag van het toernooi. RENESSE Mensen die liever niet doelloos wandelen, kun nen hun wandelschoenen uit de kast halen en gaan trainen voor volgende week zaterdag 9 septem ber. Dan vindt voor de negende keer de J-walk plaats vanaf camping De Kempe in Renesse. Met de wandeltocht, van acht of vijftien kilometer, wordt geld opgehaald voor het KWF en de Stichting Opkikker. Voor meer info: www.j-walk.nl Yogamundo opent op vrijdag 1 september een yogastudio in De Drie hoek in Zierikzee. De lessen worden gege ven door Nadine van der Hulle en deze beginnen op maandag 4 septem ber. Geïnteresseerden kunnen een gratis proef les bijwonen en kunnen zich hiervoor aanmel den via yogamundo.nl. ...of moet jij naar school? Cornelleke Blok Vlissingen -Guus Hagt, bestuurder van de Mondia Scholengroep Met de komst van een slijterij heeft het voormalige V&D-pand aan het Schuttershof in Goes een volledig nieuwe invulling. Slijterij Bie de Bolle is de derde en laatste huurder van vloeroppervlak in het failliete warenhuis. Luc Oggel Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 81