II Onderzoek toekomst Lili en Howick kan nog maanden duren 7 SMEERBOEL FRANSE POLITIE Franse agenten strijden manmoedig tegen terreur en terroristen - maar hun dagelijkse werkplek is nogal eens om te huilen. „In één politiebureau was zo veel ongedierte dat de agenten buiten moesten slapen." Als wij ons gas pedaal hebben ingedrukt, is die Audi al weg Tientallen kakkerlakken die uit een gat in de muur kruipen. Een kantoor dat volledig onder water staat door een lekkage. Drie uri noirs - met stinkende vloeibare gele inhoud - die niet meer door spoelen. Verf die van de muren bladdert en grote gaten in vloeren en plafonds. Politieauto's waar de stoelzittingen volledig uit elkaar zijn gescheurd. Autosturen die met plakband aan elkaar worden gehouden. En dan die ene celruimte. Het slot van de celdeur is stuk. Om de gedetineerden toch achter de tra lies te houden, hebben agenten de celdeur is gebarricadeerd met een houten balk! Wie het politievak nog associ eert met heroïek en glamour komt in Frankrijk van een koude kermis thuis. Politieorganisatie UPNI ver zamelt sinds enige weken foto's die agenten nemen van hun werk plekken, dienstauto's en meubi lair. De actie is bedoeld om de 'er barmelijke werkomstandigheden' aan de kaak te stellen bij de poli tieleiding en bij de regering. „We waren zelf ook gecho queerd door wat we allemaal te zien kregen", vertelt Thomas, één van de leidinggevenden van de UPNI. „We hadden niet gedacht dat we zó veel foto's zoudenkrij- gen en ook niet dat de situatie zó ernstig was." Ongedierte Op het kantoor zaten hij en zijn collega's met open mond te kijken naar de beelden die binnen stroomden. „Er is een politiebu reau waar je alleen nog met laar zen het toilet in kan. Bij anderen werd een dode muis in de magne tron gevonden. Een raam dat stuk was, werd ergens met een koevoet op z'n plaats gehouden. In één po litiebureau was zo veel ongedierte dat de agenten buiten moesten slapen." Het autopark kan ook wel wat onderhoud gebruiken. „Er was een politiebureau met zeven dienstau to's waarvan er vijf stuk waren. Er zijn politiewagens met 500.000 kilometer op de teller! Auto's met gaten in de carrosserie. Kun je je die voorstellen tijdens een achter volging, als je stoepen op- en af rijdt? Wij rijden vaak in een be- jaarde Renault Scénic met 200 kilo aan materieel en daarmee moeten we dan criminelen achtervolgen die in een gloednieuwe Audi A8 rijden! Tegen de tijd dat wij ons gaspedaal hebben ingedrukt, is die Audi al verdwenen." De foto's zijn allemaal echt, ze zijn allemaal recent genomen en ze zijn representatief voor de situ atie in Frankrijk, benadrukt de UPNI. „De foto's komen uit het hele land. Dit soort werkplekken zien we overal en in alle lagen van de Franse politie." Prioriteiten Inmiddels zijn er al meer dan 500 foto's en vele filmpjes ingestuurd door agenten. „En elke dag komen nog nieuwe binnen." Over twee weken worden ze allemaal gepu bliceerd, op een nationale actiedag voor de politie. Het Ministerie van Binnen landse Zaken, waar de politie on der valt, wil niet officieel reageren. Maar een hoge ambtenaar zegt dat 'het probleem wel degelijk serieus wordt genomen'. Alleen al dit jaar is 35 miljoen uitgetrokken voor onderhoudswerkzaamheden bij de politie. „Verder is het een kwestie van prioriteiten stellen. We hebben te maken met de terreurdreiging en de noodtoestand. Daarom wordt er nu bijvoorbeeld veel geld uitge trokken voor betere bewapening van onze mensen. Om te zorgen voor veiligheid op straat. Je kunt niet alles tegelijk doen." De UPNI zegt dat onder extreme omstandigheden, zoals de nood toestand, basale voorzieningen juist goed moeten werken. „Als je het terrorisme effectief wilt be strijden, dan moeten agenten toch ook gewoon hun werk goed kun nen doen? Dat is nu niet het geval. Sommige situaties, zoals met die oude politieauto's, zijn gewoon gevaarlijk: voor de agenten die er in zitten maar daarmee ook voor mensen op straat,. En criminelen kunnen bovendien ontkomen." De politieorganisatie heeft de si tuatie al aangekaart bij de autori teiten. Maar vooralsnog is er geen enkele reactie gekomen. Dat is slecht voor het moreel, aldus Tho mas van de UPNI. En dat moreel had al een flinke deuk opgelopen. „Het is ontzettend demotiverend als je te voet moet patrouilleren omdat alle politieauto's stuk zijn." Broer en zus Humbartsjumian waren bijna drie weken zoek. Op de dag dat hun moeder Armina begin augustus in Amersfoort van haar bed werd gelicht om uitgezet te worden naar Armenië, bleken de kinderen uit logeren, op een voor de autoriteiten verborgen adres. De bestuursrechter vond het geoorloofd de moeder uit te zetten zonder haar kinderen. Het lot van de kinderen is nog niet volledig be slecht. Het ministerie van Justitie wacht op het oordeel van de kin derrechter over de defi nitieve voogdij. „We zijn blij dat we nu contact met Lili en Howick heb ben", zegt Elsbeth Faber van voog dij-instelling Nidos „We hebben de kinderen op een plek onderge bracht waar ze even tot rust kun nen komen." Ondertussen gaat het Nidos aan de slag met het formuleren van een advies dat binnen drie maanden voorge legd wordt aan de kinderrech- Iter. „Mocht daar uitkomen dat ze met hun moeder herenigd "moeten worden, dan tre- den we als ministerie in overleg met onder meer de voogdij en de dienst Terugkeer en Vertrek over hoe dat vormgegeven moet wor den", zegt woordvoerder Yvonne Wiggers van het ministerie van Justitie. Als het advies luidt dat hereniging in Armenië met hun moeder onwenselijk is, van wege slechte kansen voor de kinderen, dan wor den mogelijk nieuwe procedures gestart, be vestigt het ministerie. „Maar het uitgangspunt is nu dat ze moeten ver trekken." Voogdij-instelling Nidos stelt dat hun onderzoek maanden kan duren. „We willen ook de mening horen van de Raad voor de Kin derbescherming en de IND. Het gaat hier om een unieke situatie. Dit hebben we ook niet dagelijks aan de hand. Maar als spoedig blijkt dat de neuzen dezelfde kant op staan, dan kan het ook snel gaan." Zolang Lili en Howick in Neder land verblijven, vallen ze onder de leerplichtwet en moeten ze dus naar school. Adjunct-directrice Corrine de Groot van 't Anker laat weten dat Lili van harte welkom is in haar oude klas. „De kinderen hebben allemaal Jeugdjournaal ge keken, dus ze weten dat de kinde ren weer terecht zijn." woensdag 30 augustus 2017 Kakkerlakken en meer ongemakken Frank Renout Parijs Thomas, leidinggevende Politieorganisatie UPNI kreeg honderden foto's binnen, waaronder beelden van ver stopte urinoirs, gaten in het pla fond, kakkerlakken en versleten auto's. FOTO'S UNITÉ-SGP De Armeense Lili (11) en Howick (12) kunnen mogelijk nog maan den in Nederland blijven. Nu ze gevonden zijn op hun schuil adres voor de uitzettingsdienst van justitie, wachten nieuwe procedures. Iris van den Boom Amersfoort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7