NYNKE DE JONG 'Minder sterfte na hartstilstand door shot vitamine C' *sssr. j€f corendon 6 Ongekend voordelig nazomeren op het mooiste eiland von Italië DAGEN Ontdek nu het pittoreske stadje Noto €349 Column Jaarlijks belanden ruim 3.000 mensen in het ziekenhuis na een hartstilstand, de helft overlijdt na reanimatie alsnog. Zo snel moge lijk een grote hoeveelheid vita mine C toedienen zou dat aantal drastisch kunnen verlagen, legt onderzoeker Angelique Spoelstra van de Intensive Care (VUmc) uit. „Daar hebben we sterke aanwij zingen voor. Het gaat hier niet om de tabletjes van de drogist, maar om een infuus waarin we tot 10 gram per dag toedienen. Te veel vitamine C plas je weer uit als je het in pilvorm slikt, maar als het direct in de ader binnenkomt blijft het grotendeels in je sys teem zitten." „Het beperkt de schade aan je or ganen. Want niet alleen de hart stilstand zelf zorgt voor schade. Dat proces gaat verder als de bloedsomloop weer op gang komt. Je krijgt dan een explosie van 'zuurstofradicalen', molecu len die de organen verder bescha digen en dan kan een patiënt als nog overlijden. Vitamine C kan de aanmaak ervan beperken. „Vitamine C is potentieel een redmiddel voor alle patiënten bij wie de bloedsomloop heeft stilge legen, dus ook na een hersenin farct, maar dat onderzoeken we nu niet. We weten wel dat vita mine C ook bij bloedvergiftiging orgaanschade beperkt. Bij kanker bestond ook die hoop, maar dat blijkt niet het geval." „Nee, dat kan geen kwaad, weten we uit verschillende onderzoe ken. Het is volledig veilig, ook voor zeer kwetsbare patiënten na een reanimatie." JVANAF Lido di Noto ElOtO Hotel All Inclusive -> - V v Beoordeeld met een 8.0 Noto geldt als een van de belangrijkste baroksteden van Italië en staat— samen met de andere plaatsen van de provincie Val di Noto op de werelderfgoedlijst van UNESCO. corendon nl 023 75106 06 Vanaf volgende week zijn alle schoolvakanties voorbij, en gaan al die mama's en papa's dus weer naar kantoor. Dat zal lei den tot extreme drukte op het spoor. Als ik de ronkende nieuws berichten over de NS mag geloven, krijgen we legbatterij achtige toestanden. In de zogenoemde hyperspits- tus sen half acht en half negen 's ochtends - is het oog om oog, tand om tand. Je mag blij zijn als je al je ledematen in de trein gepropt krijgt. Wees niet verbaasd wan neer je rechter arm op station Gouda Goverwelle achterblijft. 25.000 extra zit plaatsen, worden er beloofd. Maar dat is natuurlijk nooit U Tussen half acht en half negen is het oog om oog, tand om tand ritatie kunnen wegnemen: wacht op het perron bij het instappen even totdat de mensen die willen uitstappen, daadwerkelijk zijn uit gestapt. Niks zo ergerlijk als men sen die zich al de coupé in ellebo gen, omdat ze bang zijn dat de trein zonder hen zal vertrekken. Die met hun uitgeprinte reisinfor matie in de hand zich een weg door de forenzen banen, terwijl ze met hun rolkoffer hun medereizi gers tegen de enkels slaan. zijn evolutionair ver genoeg om dit kleine probleem opgelost te krijgen. Ik hoop dat we over een paar jaar kunnen zeggen: die ter- rortreinen van 2017? Oh ja, dat weet ik ook nog. Dat was vreselijk. Maar de reizigers waren dat jaar wel uitzonderlijk aardig voor el kaar. Een beter forenzenleven be gint bij jezelf. genoeg. En dus wordt er wederom een beroep gedaan op uw begrip voor de zweterige oksel van de buurman die in uw gezicht ge drukt wordt. En wordt u aange spoord om vooral buiten de spits te reizen. Helaas is dat niet iedereen ge gund. En dus zit er niks anders op dan er samen iets van te maken. Gedeelde smart is halve smart, en wij, de treinreizigers, moeten het elkaar een beetje aangenaam ma ken. Daarom: sta eens op voor een zwangere vrouw of een bejaarde. Dat wordt gewaardeerd. Pro beer niet in de spits je fiets mee te nemen. Dat mag namelijk helemaal niet. Dan koop je maar zo'n oenige vouwfiets. En, omdat kleine verande ringen al veel ir- woensdag 30 augustus 2017 @Nynke errortreine Een flinke dosis vitamine C na een hartstilstand kan jaarlijks honderden levens redden, denken onderzoekers van het VUmc in Amsterdam. Ze gaan dit testen bij 270 patiënten, verspreid over zeven zieken huizen. Francine Wildenborg Amsterdam Vitamine C kan levens redden? En wat doet het daar? En na een herseninfarct: ook vitamine C? Kan vitamine C in zulke hoe veelheden geen kwaad? BeUa Sicilia VERTREK OKTOBER SEPT. V.A. rgaigMW m Direct aan het zandstrand In 2017 grotendeels gerenoveerd Leuke activiteiten voor jong en oud Diverse bars Scherp geprijsd hotel o.b.v. All Inclusive Gratis wifi in de lobbu 500 meter van mmimarkt en enkele bars Kamers met balkon Prijzen zijn per persoon en gebaseerd op een 2-persoonsbezetting bij 8 dagen. Reissom exclusief Calamiteitenfonds van €2,50 per boeking. Druk- en zetfouten voorbehouden. De NS zet natuur lijk extra treinen in. Het is 2017. We kunnen een kar retje naar Mars sturen, dus we

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6