FILM BY THE SEA WIE ZITTEN NOG MEER IN DE JURY? Voor het eerst heeft bassist en tekstschrijver Peter Slager (1969) van Blof veel tijd om films te bekijken tijdens Film by the Sea. Als jurylid nog wel. „Dat vind ik een bijzonder grote eer." Hoekomjijineen filmjury terecht? „Dat was heel eenvou dig. Op de nieuwjaars receptie van de provin cie, waar ik wat liedjes speelde, kwam ik Leo Hannewijk tegen, de directeur van Film by the Sea. Ik raakte met hem aan de praat. Elk jaar ben ik wel een keer op het festi val en tien jaar geleden hebben we daar onze eigen film gepresenteerd en speelden we er ongeveer elke avond, maar ik mis toch vooral veel van het festival omdat ik iets anders te doen heb. Nu zei ik: 'Ik heb vrij, dus ik kom veel films bekijken.' Toen vroeg hij of ik dan geen zin had in de jury te zitten. Ze willen altijd een Zeeuws jurylid, het gaat om literatuurverfilmingen en van origine ben ik neerlandicus, dus ik heb veel met literatuur. Behalve van boeken ben ik ook een liefheb ber van films. Dus ik zei graag ja." Vind je de boeken belangrijk waarop de films zijn gebaseerd? „Ik wil wel iets weten over het thema en de schrijver, maar ik hoef het boek niet gelezen te hebben om de film te beoordelen. Dat kan soms zelfs storend zijn. Literatuur en film zijn twee verschillende ma nieren om een verhaal te vertellen. Een film moet je in een ruk tot je nemen, een boek kan je even weg leggen. De regels waaraan de gen res moeten voldoen zijn heel an ders." Je hebt jullie film Een ma nier om thuis te komen mede geregisseerd. Beïn vloedt datje manier van kijken? „Ik weet wel iets over cameravoe ring en kaders en hoe je een scène kunt opbouwen, maar ik zal toch vooral de argeloze kijker zijn die gaat zitten en wel of niet gegrepen wordt door het verhaal. In een film jury moet je zulke mensen hebben. Oek de Jong en Adriaan van Dis zijn schrijvers, de andere juryleden hebben specifieke filmkennis, ieder heeft zijn eigen beroepsdeformatie. Misschien kan ik wat evenwicht in de jury brengen door wat meer de gemiddelde kijker te vertegen woordigen." Vind je het een eer? „Ja, een bijzonder grote eer, omdat ik Film by the Sea een belangrijk festival vind. Zeeland heeft niet zo heel veel grote evenementen. Film by the Sea is onmisbaar in het Zeeuwse culturele landschap. Dat hebben we als Blof altijd gevonden, dus hebben we altijd graag een bij drage geleverd." Ook dit keer zorgen jullie voor een kleine première. „Ja. We hebben de titelsong ge maakt voor de film Allesbeweegt van Andras Hamelberg, gebasseerd op een project van Bruno Doedens. Dat is een landschapskunstenaar en om het proces van zandsupple- tie op de Brouwersdam te laten zien vroeg hij ons een complete liedtekst in het zand te maken die dan wordt uitgewist. Daar maken we dan ook een liedje van, vonden wij. We hebben lang overwogen of we het op ons laatste album AAN moesten zetten, maar dat is al zo divers. Dit is een soort folk, met in vloeden van Mumford Sons en oude zeemansliederen, dat paste toch niet helemaal bij de samples en loops van AAN. Ik heb geen idee wanneer we dit liedje gaan uit brengen, dus het blijft voorlopig bij een première voor een klein pu bliek. Wie het al wil horen, moet dus die film gaan zien." gen van hun film. Na afloop is er een gesprek met hen. Christoph Buchwald, Roel van Bambost en Harry Peters treden op als mode rator. De aanwezig regisseurs zijn: Onur Saylak Daha13-15/9, met schrijver Hakan Günday), Ferenc Török (1945,14-15/9, met schrijver Gabor T. Szantó), Ana Murugar- ren (La higuera de los bastardos, 14- 15/9). Hgar Najaf (Pomegranate Or chard, 14-15/9) en Peter Schonau Fog (Duforsvinder, 15-16/9). Peter Slager ERNST JAN ROZENDAAL f Adriaan van Dis (Bergen, 1946) schrijver programmamaker Paula van der Oest (Laag-Soeren, 1965) scenarioschrijver/regisseur Ariane Schluter (Voorburg,1966) actrice Hans Maarten van den Brink (Oegst- t, 1956) schrijver/journalist Robert Jan Westdijk (Utrecht, 1964) filmregisseur In de loop van zijn schrijverscar rière mocht hij meerdere prijzen in ontvangst nemen, zoals begin vorig jaar de Constantijn Huy- gensprijs voor zijn gehele oeuvre. Enkele maanden geleden ver scheen zijn jongste boek: In het buitengebied. Van Dis is voor het vierde jaar op rij voorzitter van de vakjury van Film by the Sea. In 2013 was hij jurylid. Haar werk wordt alom geprezen en vaak genomineerd op diverse filmfestivals wereldwijd. Naast speelfilms schrijft en regisseert ze tv-series. Verleden jaar regis seerde zij de film Tonio, geba seerd op het gelijknamige boek van A.F.Th, van der Heijden over de dood van zijn zoon. De film is momenteel genomineerd voor de Parel voor de Beste Boekverfil- ming. Ze won tweemaal een Gouden Kalf: voor haar rol in zowel 06 (1994) van Theo van Gogh als het televisiedrama One night stand X - Een goedleven (2015). Schluter is tweevoudig winnares van de prestigieuze Theo d'Or toneelprijs (2003 en 2004) en ontving in 2010 de Theo Mann-Bouwmees- terring. Zij speelde onder meer de hoofdrol in de speelfilm Lucia de B. van collega-jurylid Paula van der Oest. Hij werkte bij NRC Handelsblad en was hoofdredacteur televisie bij de VPRO. Ook is hij directeur geweest van het Rotterdamse kunstcentrum Witte de With en van het Mediafonds. Als schrijver maakte hij naam met de novelle Over het water (1998) en de roman Hart van glas (1999). Zijn jongste boek ver scheen begin vorig jaar: de roman Dijk. Hij maakte in 1995 een stormach tig debuut met de film Zusje, met Kim van Kooten in de hoofdrol. Hij werd hiervoor bekroond met een Gouden Kalf en twaalf internatio nale prijzen. Hierna volgden de films Siberia (1998), Phileine zegt sorry (2003) en Het echte leven (2008, ook bekroond met een Gouden Kalf). In 2010 verfilmde Westdijk De eetclub, de bestseller van Saskia Noort. Vorig jaar kwam Waterboys uit. TITEL REGISSEUR BOEK NEDERLANDSE VERTALING I 1945 Ferenc Török Homecoming (kort verhaal) van Gabor T. Szantó Berlin Syndrome Cate Shortland Berlin Syndrome (2011) van Melanie Joosten C'est Ie coeur qui meurt en dernier Alexis Durand-Brault C'est le coeur qui meurt en dernier (2013) van Robert Lalonde Daha Onur Saylak Daha (2013) van Hakan Günday Du forsvinder Peter Schonau Fog Du forsvinder (2012) van Christian Jungersen Ik heb je zien verdwijnen The Glass Castle Destin Daniel Cretton The Glass Castle (2005, autobiografie) van Jeannette Walls Het glazen kasteel La higuera de los bastardos Ana Murugarren La higuera (2006) van Ramiro Pinilla De vijgenboom In times of fading light Matti Geschonneck In Zeiten des abnehmenden Lichts (2011) van Eugen Ruge In tijden van afnemend licht The long excuse Miwa Nishikawa Nagai liwake (2016) van Miwa Nishikawa The man with the iron heart Cédric Jimenez HHhH (2010) van Laurent Binet HhhH Pomegranate Orchard Ilgar Najaf Vishniovij sad (1904, toneelstuk) van Anton Tsjechov De kersentuin Return to Montauk Volker Schlöndorff Montauk (1975, novelle) van Max Frisch. Montauk That Good Night Eric Styles That Good Night (1996, toneelstuk) van N.J. Crisp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 65