Nieuwe zet in een slepend schaakspel Kijk uit, daar komt de Aziatische monsterwesp! Onrust rond medische zorg voor asielzoekers 5 Natuurlijk ben ik ongerust, maar waar moet ik heen? Chinese Zee is er nu dus die van Noord-Korea vanuit de lucht. Abe wil het land kunnen beschermen, maar dat willen ook zijn pacifistische tegen standers. Die kunnen twee atoombommen op Hiroshima en Nagasaki opvoeren om aan te geven waartoe de vorige grootschalige bewapening heeft geleid. Kim Jong-un heeft ook die discussie weer op scherp gezet, aldus De Jong. Op straat reageerden Japanners vooralsnog bijna berustend op het overvliegen van de al dan niet van een kernkop voor ziene raket. Het bleek loos alarm. „Natuurlijk ben ik on gerust, maar waar moet ik heen?", vroeg een vrouw zich af „Ik hoop vooral dat Trump rustig blijft en zich niet laat provoceren", zei een man. Bedreiging Premier Abe noemde de actie van de Noord-Koreanen 'roe keloos', 'ongekend' en een 'ernstige bedreiging voor ons land'. Abe sprak lang telefo nisch met de Amerikaanse president Donald Trump, die hem toezegde 'voor honderd procent aan de kant van Japan te staan', aldus de Japanse pre mier. oord-Koreaanse raket over Japan Twee grote Amerikaanse militaire bases en ruim 160.000 mensen zijn daar binnen schootsbereik van Kim Jong-un. Donald Trump reageerde fel. Bij nader inzien eiste Kim dat Amerikanen en Zuid-Koreanen hun gezamenlijke militaire oefeningen zouden an nuleren. Dat deden ze niet. Toen bleef het twee weken stil. Maar dat er iets ging komen, was duidelijk. In plaats van een - vanwege de mogelijke Ameri kaanse repliek - riskant schot op Guam koos Kim Jong-un voor een salvo met een grote boog over Ja pan. De raket brak vervolgens in drie stukken, die in zee terecht kwamen. Trump belde met de Ja panse president Abe en bena drukte dat die altijd op de mach tige bondgenoot kon rekenen. Het was weer een zet in een slepend schaakspel. Oud-Commandant der Strijd krachten, Dick Berlijn, ziet dan ook 'stapjes in een traject van es calatie'. „Maar wel stappen die omkeerbaar zijn. Als Kim een ra ket had gestuurd met een grote explosie bij de inslag, had hij een ander signaal gegeven. Ook al zou die raket in zee zijn gekomen. En richting Guam schieten heeft hij niet gedaan." Niettemin geldt een boogschot over Japan als een flinke provoca tie in onderhand drie decennia van Noord-Koreaans spierballen- vertoon. Mogelijk heeft deze actie ook te maken met de viering, op 9 september, van de oprichting van Democratische Volksrepu bliek Korea, in 1948. Rond belang rijke historische gebeurtenissen laat Pyongyang de eigen bevol king graag zien hoe sterk de baas is. Een nieuwe ondergrondse kernproef hangt daarom mis schien ook nog in de lucht. i Een boogschot van een raket over Japan geldt als een flinke provocatie Dick Berlijn hoopt op enige ratio naliteit aan beide kanten. „Ik vraag me af of dat tegen elkaar op bieden wel goed wordt doordacht, met name door de Amerikaanse regering. Het wordt tijd verstan dige stappen te zetten waardoor men aan de onderhandelingstafel komt." „En er gaat veel ervaring en speci fieke kennis over het omgaan met asielzoekers verloren", stelt de On dernemingsraad van het Gezond heidscentrum Asielzoekers (GCA). GCA heeft de afgelopen negen jaar de huisartsenzorg voor en op de tientallen azc's in Nederland verzorgd. De dochteronderneming van zorgverzekeraar Menzis verloor deze zomer de openbare aanbeste ding. Het COA, verantwoordelijk voor de opvang van vluchtelingen, gunde het uitvoeren van de zorg aan de gezondheidscentra van Arts en Zorg. Die organisatie zou de zorg veel goedkoper kunnen leveren. Gesprekken tussen Menzis en Arts en Zorg over het overnemen van het GCA en de werknemers lie pen stuk. Daardoor verliezen 274 mensen per 1 januari hun baan. De Ondernemingsraad vecht dat mor gen aan bij de Ondernemingska mer en zou graag zien dat werkne mers alsnog mee over kunnen. Afspraken Bij het GCA werken vooral ver pleegkundigen, huisartsassistenten en ggz-consulenten. Zij houden kantoor op de azc's. „We hebben negen jaar lang veel kennis opge bouwd bij het helpen van deze spe cifieke doelgroep, die kennis ver dwijnt nu allemaal", zegt de or- woordvoerder. Asielzoekers kam pen bovengemiddeld vaak met psy chische klachten. De medewerkers helpen asielzoekers ook bij het ma ken van afspraken in ziekenhuizen. „Maar wat moeten we daar nu mee doen? We kunnen geen afspraken meer maken voor na december." Een woordvoerder van het COA zegt de ontwikkelingen in de gaten te houden en er vanuit te gaan dat er vanaf 1 januari voldoende ge zondheidszorg is voor asielzoekers. In Frankrijk, Groot-Brittannië en België slaan biologen en imkers alarm over de opmars van de Aziatische hoornaar. De wesp belandde in 2004 voor het eerst in Europa, via potten aardewerk uit China die in Bordeaux aan land kwamen. Sindsdien heeft de wesp zich verspreid over Frankrijk en Spanje. De laatste maanden is hij ook gezien in Groot- Brittannië en België. „Het is een kwestie van tijd voordat deze wesp in Nederland opduikt", waarschuwt onderzoeker Tjeerd Blac- quière van de Wageningen Universiteit. „In Vlaanderen is hij op ongeveer 40 ki lometer van de Nederlandse grens ge signaleerd. Dat toont aan dat hij ook in ons Nederlandse klimaat waarschijnlijk prima kan overleven." De Aziatische hoornaar staat sinds augustus 2016 op de lijst van 'invasieve exoten' van de Europese Unie. Dat bete kent dat landen in de EU verplicht zijn het beestje op te sporen en te vernieti gen. „Deze wesp eet honingbijen en an dere kleinere insecten, zoals vliegen, vlinders en rupsen", zegt Blacquière. „De zorg bestaat dat de populatie ho ningbijen in Europa afneemt, waardoor sommige planten minder worden be vrucht en ons hele ecosysteem gaat wankelen. Als de bestuiving van land bouwgewassen afneemt, neemt de kans op mislukte oogsten en op een lagere voedselproductie toe." Of dat ook echt gebeurt, valt volgens de onderzoeker niet te voorspellen. „Over de omvang van de schade weten we nog niets zeker. In Frankrijk lijkt het tot nu toe mee te vallen. Maar imkers doen er dan ook alles aan om deze beestjes uit te roeien." woensdag 30 augustus 2017 GO reageren? —Vrouw in Japan CHINA 2700 km Landing in zee D NOOR Peking Pyongyang Seoel ZUID-KOREA Nagasaki -jp- JAPAN Tokyo Hiroshima Was de raketlancering weer een typisch staaltje Noord-Ko- reaans blufpoker? Pas nog dreigde Pyongyang een ver zengend vuur te openen op het Amerikaanse eiland Guam. Bob van Huët Rotterdam Doordat de gezondheidszorg voor asielzoekers vanaf 1 januari door een andere organisatie wordt uitgevoerd, verliezen 274 mensen hun baan. Cyril Rosman Wageningen De Aziatische hoornaar rukt op naar Nederland. Deze monsterwesp is bijna twee keer zo groot als een nor male wesp, kan vervelend steken en is berucht om zijn moordlustige ge drag: hij is gek op honingbijen. Een massaslachting onder bijen kan de voedselproductie in gevaar brengen. Peter Winterman Wageningen De Aziatische hoornaar is zwart, met oranje gezicht en een gele en oranje band op zijn lijf. FOTOSHUTTERSTOCK In Tokyo is de raketlance ring van Noord-Korea groot nieuws, fotogetty

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5