4 Fotocentrales Een fijne vakantie verdient een mooi fotoalbum. Maar ja, die software, hè. En wat doen de foto's van dat onbekende meisje tussen onze plaatjes? Ons panel test zes aanbieders van fotoboeken. Kleingeld Drinken 3 tot 5 klontjes per pakje APP Liefde voor je geld Offertes Prijzige verhuishulp eeldredacteur Bart Rost, samen met drie ervaren AD-collega's het testpanel van van daag, had toch echt alleen zijn ei gen vakantiefoto's uit Schotland ge bruikt om zes fotoboekjes in elkaar te draaien. Maar in het album van Foto- fabriek.nl blaast tussen de Schotse brokkelkliffen ineens een snoezige kleuter in een roze jurkje de kaarsjes op haar verjaardagstaart uit. „Geen idee wie dat kind is", re ageert Bart verbaasd. „Zes pagina's van het album zijn gevuld met foto's van een andere klant." Een onfortuinlijke zeldzaamheid, zo verklaart een woordvoerder tij dens een telefonisch mea culpa. On vergefelijk, vindt het panel. Wilco Willemsen: „Daar gaat je privacy." Marcel Wagenaar: „Je zou per on geluk de blootfoto's van de buurman in je boekje krijgen." Klooien En dan te bedenken dat beeldredac teur Bart avondenlang achter zijn computerscherm heeft doorgebracht om de fotoboekendienst van Albelli, Albert Heijn, Apple, Fotofabriek.nl, Hema en Pixum te beproeven. Niet lang geleden voldeed het om de va kantiekiekjes simpelweg af te druk ken en in een map met inschuifhoes- jes te steken. Maar wie durft zijn visite nog zo'n armetierig album on der de neus te schuiven nu je online de meest professionele fotoboeken eenvoudig in elkaar draait? 'In een paar muisklikken gemaakt', zeggen marketeers graag over zo'n productieproces. De praktijk blijkt weerbarstiger. „Je wilt niet weten hoe lang ik heb zitten klooien", zegt Bart met een zucht. Zooitje Op Applecomputers is de dienst geïntegreerd in het vaste fotopro gramma. Bij de andere aanbieders moet er eerst een programmaatje worden geïnstalleerd. Het eerste euvel volgt al snel daarna: doordat er Je zou maar per ongeluk de blootfoto's van de buurman in je boekje krijgen is gefotografeerd met camera en mo bieltje, staan de foto's door elkaar; met veel gescrol langs piepkleine af beeldingen, thumbnails, ten gevolg. Bart: „Je kunt ze alleen in de goede volgorde krijgen door handmatig de naam van alle bestanden aan te pas sen." De mogelijkheid om met één druk op de computerknop het boek automatisch te laten vullen, resul teert keer op keer in een zooitje: vol slagen onlogische keuzes zoals piep kleine foto's die achter enorm opge blazen platen verdwijnen. Dan maar zelf de pagina-indeling bepalen middels de sjablonen van elk programma. Hoewel alle zes min of meer dezelfde functies kennen, zijn ze niet even gemakkelijk uit te voge len. De software van Albert Heijn (overigens identiek aan die van Kruidvat) bekoort het meest. De foto's laten zich kinderlijk eenvoudig verschuiven en verwisselen. Ook Pixum presteert uitstekend: supersimpele software en een enorm aanbod aan voorgekauwde lay-outs (tot wel 27 foto's per pagina). Fotofa- briek.nl biedt de minste sjablonen, maar veel ruimte om te spelen buiten de vaste kaders. Al kost dit flink wat tijdrovend gepriegel om onder de knie te krijgen. Zonnetje Tijd voor ronde twee: de beoordeling van de boekjes. Allen zijn afgedrukt op glanzend As-formaat en voorzien van een zachte omslag (op de harde kaft van Pixum en Hema na). De printkwaliteit ontloopt elkaar weinig. Opvallend is dat vijf van de aanbieders de kleuren en contrasten automatisch hebben opgekrikt. Al- bert Heijn en Pixum leveren de mooiste, meest neutrale kleuren en ONS PANEL woensdag 30 augustus 2017 s Procent van de scho lieren geeft aan dat er thuis niet altijd geld is voor de schoolreis. Een gat in je hand maar geen idee hoe groot het is of hoe het te dichten? De app Money Lover brengt je uit- gavepatroon tot op de cent in kaart en helpt je orde te scheppen in finan ciële chaos. Het besparen begint al direct, want de app is gratis. Verhuisbedrijf nodig? Vraag meerdere offer tes aan. De verschillen zijn onderling groot, merkte de Consumen tenbond. Die vroeg 32 offertes aan voor een zelfde verhuizing, de prijzen liepen uiteen van 337 tot 2.313 euro. De verhuizers schatten on derling de grootte van de inboedel anders in en leveren een verschil lend aantal dozen. Oh, oh: foto's van een andere klant Matthijs Meeuwsen —Marcel Wagenaar Marcel Wagenaar (53), beeldredacteur. Fotografeert ook concerten voor AD. Matthijs Toorenbeek (58), loopt al een kwart eeuw mee op de AD-redactie. Wilco Willemsen (50), doorgewinterde beeldredacteur. Bart Rost (42), kan na uren priegelen geen boek meer zien. Van de 45 pakjes drin ken die het Voedings centrum onderzocht, tellen er zes een klontje minder suiker en zes twee klontjes minder dan vorig jaar. In twee pakjes zit meer suiker. j/Ofi5L „Toch bevat- nog veel sui- ,Mfj| ker, namelijk drie tot vijf klontjes."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48