Is feta wel uit één streek? O O Lidl maakt vaat beste schoon 2 ROLAND DUONG Schadeclaim Een smerige hotelkamer, een touroperator die zijn afspraken niet nakomt of een huurauto zonder de beloofde airco kunnen je vakantie flink vergallen. Hoe verhaal je de schade als je niet van je vakantie hebt kunnen genieten? Geen airco in de caravan Column Nog een paar fraaie dagen en dan kunnen de tuinstoelen weer de schuur in. Dit is het moment om nog een paar dagen Zuid-Eu ropa te boeken. Griekenland maakt als zonbestem- ming een comeback. Het aantal Nederlandse be zoekers piekt dit jaar rond de 700.000. Maar een nazomers tripje is niet voor iedereen weggelegd. Gelukkig hebben we feta, deze witte kaas geeft elke salade een Griekse touch. Maar hoe Grieks is feta? Heel Grieks als je op het etiket kijkt. Feta is een Beschermde Oorsprongsbenaming, een BOB. Dat is een Europees keurmerk dat bepaalt dat feta alleen in delen van Griekenland mag worden ge maakt. Nederland kent ook beschermde streekpro ducten waaronder Noord-Hollandse Gouda. Is zo'n Europees keurmerk nodig? Een Ameri kaanse zuivelgigant vindt het oneerlijk. Waarom zou hij geen Kanterkaas mogen maken die nu al leen uit Friesland mag komen? Het liefst zouden de Amerikanen al die beschermde regionale pro ducten in één keer van tafel vegen. Logisch in een eetcultuur waar hotdogs en hamburgers de culi naire hoogtepunten vormen. Het biedt werk aan honderdduizenden Europea nen. Als de Amerikanen beginnen met de export van Parmaham en Op- perdoezer aardappels komt dat op de tocht te staan. Toch is niet ieder een in Europa gelukkig met het keurmerk. In Denemarken hebben ze nog steeds slapeloze nachten van de feta-oor- log. Het Deense Aria maakte tot 2002 feta kaas. Tot ergernis van de Grieken. Maar, zo stel den de Denen: het is geen unieke formule. Kaas van schapenmelk eventueel aangevuld met geiten- of koemelk, dat doet elk volk al honderden jaren. Na jaren getouwtrek, gaf Brussel feta aan de Grie ken. De Denen liggen nog steeds wakker van de feta-oorlog Kwade tongen beweren dat het een welkomst cadeautje was van de Europese Unie aan Grie kenland dat in 2004 zou toetreden tot de EU. Je kunt inderdaad je wenkbrauwen fronsen over het besluit. Het keurmerk beschermt een regionale naam. De Opperdoezer Ronde mag alleen uit Op perdoes en omgeving komen. Maar de streek waar binnen feta geproduceerd mag worden, bestrijkt ongeveer het hele Griekse vasteland! Een gebied zo groot als Nederland en België. Feta is dus niet een streekgebonden product, zo grommen de Denen en zij hebben een punt. Als je Friese Kanterkaas ook in Maastricht zou mogen maken, hoe geloofwaardig is het keur merk dan nog? Ik gun de Grieken hun feta, maar Brussel had de naam moeten toewijzen aan een specifieke Griekse regio. Nu is het keurmerk ge bruikt als economische steun aan iedere Griekse kaasboer. Dat is slecht voor de geloofwaardigheid van de beschermde oorsprongsbenaming. Terwijl deze bescherming ook voor Nederlandse boeren die een uniek product willen maken een welkome steun in de rug kan betekenen. PRIJSPEIL TEST 1,2,3 igenlijk had ze het al kunnen weten. De recensies op de vergelijkingssites logen er niet om. Herrie, vies en druk, oordeelden de vakantiegangers die haar voor waren gegaan. „Maar op de website van het vakantiepark zag het er prachtig uit", vertelt Mariëlle Korving (45) uit Monster. „Een huis pal aan het meer en met een strandje voor de deur." Samen met haar vriend, schoonzus en zwager boekt ze begin augustus twee chalets op een vakantiepark in Zeeland. Lekker bijkomen aan zee. En dat mag wat kosten, zo'n 700 euro in totaal. Maar de ellende begint al bij aankomst. De gehuurde huisjes blij ken niet zoals beloofd aan het water te staan. Bovendien staan ze een eind bij elkaar vandaan, waardoor de kop- We hebben onze spullen gepakt en zijn vertrokken, 700 euro lichter maar in een schoon bed GESCHIL pels worden gescheiden. „Een kleine tegenslag, maar we maken er toch wat moois van", denkt de positief ingestelde Korving als ze het huisje binnenstapt. Maar daar wacht de volgende te leurstelling. Het chalet blijkt slecht schoongemaakt en smerig. „Overal zand. En schimmelplekken op het plafond." Dan maar even beklag doen bij de receptie, denken Korving en haar vriend. Ze zijn niet de enigen. De ontvangstruimte staat vol ontevre den gasten. Een flink aantal huisjes blijkt overboekt. Vanwege de drukte wordt het stel gevraagd om later te rug te komen. Maar als ze dat doen blijkt de receptie tot de volgende ochtend gesloten. Een ander huisje zal dus tot morgen moeten wachten. Maar zo ver komt het niet. Als Kor ving en haar vriend rond elf uur wil len gaan slapen, is de maat vol. Het 'schone' beddengoed dat uit de plas tic stomerij-verpakking te voorschijn komt, zit onder de vieze vlekken en vreemde plekken. „We hebben onze spullen ingepakt en zijn vertrokken", zegt Korving. „Om half twee 's nachts waren we thuis en konden we eindelijk slapen. 700 euro lichter, maar wel in een schoon bed". Wat moet je doen als je vakantie in het water dreigt te vallen? „Leg je klacht altijd eerst neer bij de receptie van het hotel of vakantiepark waar je verblijft", adviseert Walter Schut, woensdag 30 augustus 2017 GO Roland Duong, de nieuwsgierigste man van Nederland, proeft en test producten. Maar Europa wil haar schatkamer aan duizen den unieke specialiteiten niet verkwanselen. Reageren? roland.duong@persgroep.nl Terug naar school. Over 11 maanden is het weer vakantie. Herschel Heritage BagageOnline €69,- Coolblue €69,- Herschel.eu €84,99 Eastpak Oval Black Denim Eastpak.com €18,- Travelbags €17,95 Bol.com €24,- TI-84 Plus CE-T Staples €108,89 De Rekenwinkel €119,- Scholierenshop €132,- (prijzen inclusief bezorgkosten) ■u O Ook last van keuzestress tijdens je zoektocht langs internetwarenhuizen en prijsstunters? Geld&Goed helpt een handje, met deze week een vergelijkend warenonderzoek van vaatwastabletten. Honderd euro per jaar besparen op vaatwasta bletten en ook nog de schoonste vaat, wie wil dat nou niet? De tip is simpel: gebruik voor taan de vaatwastablet ten W5 van de Lidl. Ze komen bij de Consu mentenbond als beste uit de test en zijn ook nog de beste koop. Al leen de tabletten van de Aldi en Albert Heijn komen in de buurt van de Lidl. Maar de A-mer- ken, op de Extra power- tabletten van Sun na, laten het afweten. Ook wat de prijs betreft! Met de W5-tabletten ben je 7 cent per wasbeurt kwijt. Vergeleken met het duurste middel uit de test, Dreft Platinum All in one, 38 cent per wasbeurt, bespaar je honderd euro per jaar. De eco-tabletten van de AH eindigen als vijfde en krijgen een flinke duim omhoog. Op de reiniging van theevlekken na kan AH Eco mee met de be- Bedorven vakantie Kaj van Arkel —Mariëlle Korving Een Nederlands echtpaar huurt via een reisorga nisatie voor drie weken een cara van in Italië voor ruim 2.500 euro. In de beschrijving staat aangegeven dat de caravan airco heeft, maar dat blijkt niet het geval te zijn. Voor de man is dat erg vervelend. Door li chamelijke klach ten moet hij elke middag rusten, waarbij een airco onmisbaar is. Het echtpaar maakt de zaak aanhan gig bij de Geschil lencommissie Reizen. Die kent uiteindelijk een vergoeding van 400 euro toe voor de drie weken dat er geen gebruik kon worden ge maakt van de be loofde airco. 1 Klaag allereerst ter plaatse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46