u Havenman krijgt pluim voor werk met jeugd 2 Regenboogzebrapad fleurt Vlissingen op 4 Hobby werd onderneming, maar Joep breit en haakt nog altijd met plezier Een eigen bedrijf hebben als je 17 bent en ook nog een boek van jouw hand laten verschijnen. Joep heeft veel te danken aan zijn hobby's haken en breien. 1 'W STRAKS} 4 Als Joep van Damme uit Arnemui den tegen leeftijdsgenoten zegt dat hij in zijn vrije tijd haakt en breit, moeten ze vaak om hem lachen. Dat vinden ze echt iets voor meis jes. „Tot ik ze vertel hoeveel media- aandacht ik ermee krijg en er geld mee verdien", zegt hij grijnzend. „Soms reageer ik er trouwens hele maal niet op, hoor. Het boeit me niet zo. Ik doe het uiteindelijk om dat ik het zelf leuk vind." Dat hij van zijn hobby zijn bij baan heeft gemaakt, is eigenlijk toe vallig zo gelopen. Joep leerde van zijn oma haken toen hij zes was en maakte eerst vooral lappen, voor de lol. Na een tijdje vroeg zijn opa of hij een muts voor hem kon maken. Joep waagde een poging, maar dat bleek nog lastiger dan gedacht. „Dus het eerste exemplaar leek meer op een fruitschaal dan op een muts", vertelt hij lachend. Maar oefening baart kunst, en mutsen maken ging hem steeds be ter af. Joep was er trots op en wilde zijn werken graag delen met de buitenwereld. Daarom begon hij op zijn dertiende de Facebookpagina 'JOEP - Cool Wool Designs'. Al gauw kwamen de eerste bestellin gen binnen, die hij maakte in ruil voor de wol. Zo wisten ook de me dia hem te vinden en uiteinde lijk was hij zelfs te zien in het NOS Jeugdjournaal. „Toen ging het opeens heel hard." Dat jaar is Joep bewust blij ven zitten in havo-2 om alle bestelde mutsen te kunnen maken. Met de nodige hulp van zijn oma en tante en de steun van zijn vader, Joost. „Hij is ondernemer, in vesteerder en adviseur en heeft me vanaf het begin gesteund. Toen de aanvragen binnenstroomden zei hij: 'als dit is wat je wilt, moet je er vol voor gaan'. En hij kijkt nog altijd over mijn schouder mee." Joep verkoopt gemiddeld zo'n zeshonderd zelfge maakte mutsen, sjaals, hoezen en pannenlappen per jaar. En al doet hij het haken en breien nu puur als ondernemer en niet meer als hob byist, hij haalt er nog steeds voldoening uit „Het is zó gaaf als mensen de die jij maakt echt gebruiken", ver telt hij. „Dat vond ik al toen mijn moeder mijn eerste pannenlappen gebruikte in de keuken. En nu lo pen honderden mensen met mijn mutsen en sjaals over straat!" Inmiddels heeft Joep de produc tie even op een lager pitje gezet. „Ik wil niet nog een jaar verliezen op school. Ik zit nu in vijf havo en wil de middelbare school zo snel mogelijk afronden. Al die algemene vakken vind ik maar niks. Ik wil naar de modeopleiding Amfï in Amsterdam", vertelt hij. „En omdat het een loting studie is, heb ik goede cij fers nodig. Dat heeft priori teit." Maar hij heeft op verzoek van Uitgeverij de Lantaarn nog wel tijd vrij kunnen ma ken voor het boek 'Haken met JOEP'. Een lees- en doeboek waarin Joep uitlegt hoe je verschillende ac cessoires kunt haken en waarin de lezer Joep beter leert kennen door School heeft nu even prioriteit, ik wil naar de modeopleiding Amf i, ik heb nu goede cijfers nodig middel van interviews. Hoe het eindresultaat eruit ziet, blijft ook voor hem een verrassing tot de boekpresentatie op 6 september. „Maar ik vind het nu al gaaf dat ik de rest van mijn leven kan zeggen dat ik een eigen boek heb. Wie heeft dat nou?" „Dit voelt als een lintje. Tegelijker tijd is het net zo gaaf voor Klooster boer", zegt de gepassioneerde Kloosterboer-medewerker René Castel. De praktijkopleider was ge nomineerd door Hendrik Stevens, de net vertrokken directeur mari tiem van mbo-school Scalda. Tot zijn verbazing troefde hij iedereen in de sector mobiliteit, transport, logistiek en maritiem af. Kees Moe- leker van de Stichting Beroepson derwijs Bedrijfsleven overhan digde Castel gisteren dan ook een taart. Hij dingt nu mee naar de bo vensectorale titel die 23 november in Apeldoorn bekend wordt ge maakt. Kloosterboer is een erkend leer- werkbedrijf. In de strijd om de schaarse jongere in het vergrijzende Zeeland, leidt het bedrijf jaarlijks honderden scholieren rond. Zo kunnen ze aan het vak logis tiek snuffelen. Castel (48) verzorgt die gastlessen. „Elk jaar staan hier bijna twintig bussen voor de deur, want je moet ze iets laten zien. Kijk, de samen leving functioneert door lo gistiek, maar leg dat maar eens uit terwijl je bij de achterkant van een vrachtwagen staat. Dan moet je in treetjes Red Buil praten. Zoveel treetjes is een pallet en zoveel pal lets moeten in de truck. En zo komt jedrankje in de supermarkt." Een kwart van de driehonderd medewerkers van Kloosterboer Vlissingen is als leerling binnenge komen. Castel begon dertig jaar te rug zelf als 'dozensjouwer' en kan zich identificeren met jonge begin ners. Humor is zijn grote kracht. „Kijk, we nemen niet alleen toppers aan, maar ook een aantal jongeren met een rugzakje. Laatst had ik er weer eentje. Die jongen zei ook moeilijk opvoed baar te zijn. Ik zeg: stap het busje in. Oh nee, eerst gaan we naar de loods. Vervolgens herzie ik dat: we gaan toch het busje in. Na vijf keer heen en weer lopen, zeg ik tegen die jongen: 'Zo, nu gooien we dat rugzakje in het water, want zo moeilijk op voedbaar ben jij niet. Al vijf keer heb je precies gedaan wat ik wil'." Castel spreekt dan ook niet over inwerken, maar over opvoeden. „Op de eerste werkdag hebben ze hun kastje, sleutel en werkkleding. En ik geef ze ook raad mee: als je naar huis gaat op je scooter en je draagt een Kloosterboer-jas, dan vertegenwoordig je het bedrijf en dien je je te gedragen. Op een pret tige manier leren we ze discipline. Die is in de logistiek onmisbaar." VLISSINGEN Geel, oranje, rood, paars, blauw, groen, lichtblauw, de regenboog ligt voor bioscoop CineCity op straat. De Vlissingse Spuikomweg is gisteren opgevrolijkt met het eer ste regenboogzebrapad in Zee land. De gemeente Vlissingen laat er, op initiatief van de D66-fractie, mee zien dat ze 'staat voor diver siteit en al haar inwoners wil aan spreken'. Het pad wordt zaterdag 9 september officieel in gebruik genomen tijdens festival Film by the Sea. CineCity vertoont die za terdag drie films, waarin seksuele diversiteit een belangrijke rol speelt. woensdag 30 augustus 2017 PC 'Gaaf om een eigen boek te hebben' 4 In september verschijnt het lees- en doeboek 'Haken met JOEP' van Joep van Damme uit Ar- nemuiden. foto ruben oreel Elodie Kint Arnemuiden - Joep van Damme René Castel van logistiek dienst verlener Kloosterboer is uitge roepen tot de beste praktijkop leider in zijn sector. Frank Balkenende Vlissingen T René Castel van Kloosterboer: „Dit voelt als een lintje." FOTO LEX DE MEESTER Alle kleuren van de regenboog op straat voor CineCity in Vlis singen. FOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32