Vierdaagse werkweek in België, iets voor ons? 18 Financiële prikkel om mensen te laten verhuizen werkt niet 84 procent van de huurders met een inkomen boven de 40.000 euro blijft lekker zitten. De overige 16 procent zegt door de inkomensaf hankelijke huurverhogingen vaker na te denken over verhuizen. Dit blijkt uit een onderzoek van Kantar TNS in opdracht van het ING Economisch Bureau. groep zich in zijn keuze om te ver huizen niet laat leiden door een huurverhoging maar door grote le vensveranderingen, zoals een nieuwe relatie, de komst van kinde ren of een echtscheiding. Een andere reden dat de groep scheefwoners zich niet laat opja gen, is dat de huurders over het al gemeen wat ouder zijn, vaak langer in de huurwoning zitten en gesteld zijn op hun woon- en leefomge ving. „Zij zijn honkvast en zullen Zo'n beleid werkt alleen als er genoeg alternatieven zijn en die ontbreken Sinds 2013 mogen de huren voor hogere inkomensgroepen in de so ciale sector extra worden verhoogd. Het overheidsbeleid om scheefwo ners - mensen die in verhouding te veel verdienen om in een sociale huurwoning te zitten - te laten ver kassen naar de vrijehuursector of de koopwoningmarkt, lijkt niet te werken. Door de doorstroming op de wo ningmarkt te bevorderen, zouden er meer sociale huurwoningen be schikbaar komen voor mensen met lage inkomens. In de praktijk blijkt dat die financiële prikkels mensen nauwelijks in beweging krijgen. Er zijn meerdere verklaringen te geven, aldus de onderzoekers. Een van de redenen is dat een grote niet zomaar bewegen als gevolg van een huurverhoging", aldus het ING Economisch Bureau. Een derde reden is dat er weinig alternatieven zijn in zowel de koop als in de vrijehuursector. Zo komen huurders vaak niet in aanmerking voor een koopwo ning omdat hun inkomen te laag is of te veel fluctueert. Bovendien zijn de leenregels de afgelopen jaren aangescherpt waardoor ze meer spaargeld moeten meebrengen. Een toekomstige koper moet al gauw 10.000 euro aan eigen geld meene men, terwijl de gemiddelde sociale huurder zo'n 1.200 euro op de bank heeft staan. Een huurwoning in de vrije sec tor is vaak geen optie voor de scheefwoners. „Het aanbod is be perkt en de huren liggen op een dusdanig niveau dat het pas na ja ren van maximale huurverhogin gen financieel aantrekkelijk wordt om de sociale sector te verlaten", concluderen de onderzoekers. Er is de afgelopen jaren veel kri tiek geweest op het beleid om huurders extra te belasten. Zo stelde de Woonbond dat door de inkomensafhankelijke huurverho gingen een deel van de huurders klem werd gezet. Volgens hoogle raar woningmarkt aan de TU Delft, Peter Boelhouwer, bewijst de uit komst van dit onderzoek het gelijk van de critici. „Zo'n beleid werkt al leen als er genoeg alternatieven zijn, en die ontbreken." Nederland neemt wat dat betreft internationaal gezien ook een uit zonderingspositie in. „We zijn het enige land waar de vrije huursector klein is en waar de woningen in de sociale huursector vrij prijzig zijn." Het klinkt heerlijk: iedereen voort aan maar vier dagen aan het werk, en dus drie dagen vrij. Maar tegen standers in België noemen het idee 'ultralinks' en 'te gek voor woor den'. De oud-premier krijgt naast kri tiek uit eigen land ook bijval, bij voorbeeld van politicoloog Olivier Pinteion: „De werkdag evolueerde van twaalf naar acht uur in slechts enkele decennia. Waarom zou een vierdaagse werkweek dan nu on realistisch zijn?" Door voorstanders worden bovendien veel voordelen genoemd, zoals afname van stress en ziekte, en meer gelijke kansen voor vrouwen en mannen op de ar beidsmarkt. Ronald Dekker, arbeidseconoom aan de Universiteit van Tilburg, ziet weinig in het idee. „Het is een te kentafeloplossing die niet per se aansluit op de realiteit." Zo zijn fulltimers moeilijk over te halen tot minder werken, denkt Dekker. „Dat is om verschillende redenen. Ze vinden hun werk te in teressant om te minderen, hebben een baas die het niet toestaat, of ze hebben simpelweg al hun loon no dig om rond te komen." De eco noom vermoedt dat in ons land een dergelijk voorstel politiek niet haal baar is, omdat het de vrije keus van werkenden aantast. Nederland en België zijn verder te verschillend voor een directe ver- Het is een oplossing van de tekentafel die niet per se aansluit op de realiteit gelijking, aldus Dekker. „In België werk je voltijds óf helemaal niet, terwijl in Nederland een derde van de mannen en twee derde van de vrouwen parttime werkt. Bij ons is minder werken gewoon een optie." Ook Jan van Ours, hoogleraar aan de Erasmus Universiteit Rotter dam, vraagt zich af of in Nederland de handen op elkaar zouden gaan voor de hervorming. „Als er voor vier dagen werk even veel betaald moet worden, voelen werkgevers zich benadeeld; als het loon propor tioneel daalt, zijn werknemers niet blij." Ook bij de vraag of het werk van vijf dagen ook in vier dagen kan door de toegenomen efficiëntie, zetten beide economen vraagte kens. Van Ours: „Een proef in Zweden met zes uur per dag werken, bleek te kostbaar: het loon werd op het zelfde peil gehouden, en voor de overige uren werden extra mensen ingehuurd." De proef mislukte af gelopen januari, maar liet wél zien dat er inderdaad voordelen waren in de vorm van minder stress en ziekte en betere prestaties. De gelijkheidsvoordelen zijn minder duidelijk. „In proeven zie je bijvoorbeeld dat in gezinnen waar de vrouw een uur meer gaat wer ken, de man niet mindert. De vrouw doet daarbij per extra werk uur maar een halfuur minder aan het huishouden. De werkelijkheid is dus helaas veel weerbarstiger dan je zou hopen", zegt Van Ours. woensdag 30 augustus 2017 GO Huurders laten zich niet uit hun huis jagen Huurders met hogere inkomens die in een goedkope sociale huurwoning zitten, laten zich niet afschrikken door hogere huren. Ze blijven zitten in hun woning en nemen extra huurver hogingen voor lief. Natasja de Groot Rotterdam —Peter Boelhouwer Nederland heeft Europees gezien een gemiddeld aantal koopwoningen, maar veel sociale huurwonin en weinig vrijesectorwoningen. 100% Dui Oos Ned Ita Por Huurders in de sociale sector hebben gemiddeld 1.200 euro op de bank staan, wat vaak onvoldoende eigen geld is bij de aanschaf van een woning. In België is een nationale dis cussie losgebarsten over het plan van oud-premier Elio Di Rupo voor een vierdaagse werk week met behoud van loon. In Nederland zal zoiets niet wer ken, denken deskundigen. Gea Bruinsma Brussel —Ronald Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 18