12 HOUSTON OVERSTROMING Exact twaalf jaar na de orkaan Katrina vreest Houston voor geweld en plunderingen, zoals destijds in New Orleans. Maar na orkaan Harvey is anarchie ver te zoeken. Misschien is de materiële schade in Houston zelfs groter dan in New Orleans in 2005 Mijn gevangenis is open en je zult gearresteerd worden en voor de rechter komen dienst. De manschappen van politie chef Art Acevedo zijn uitgeput, nu ze al dagenlang in touw zijn. Maar in Good Morning America verzekert hij: „We hebben duidelijk gemaakt dat we alles zullen doen om huizen en bedrijven te beschermen. Als men sen van buiten naar Houston komen, weet dan dat we in de stad zijn en niet rusten totdat mensen hun leven weer kunnen oppakken." De sheriff van Houston en omge ving, Ed Gonzalez, richt zich in een tweet tot iedereen die in de overstro ming een kans ziet zichzelf te verrij ken. „Mijn gevangenis is open en je zult gearresteerd worden en voor de rechter komen." De schade kan pas echt opgeno men worden als het water zakt. Dat kan nog even duren: het blijft naar verwachting tot vrijdag regenen. Het water stijgt op sommige plaatsen verder. Het dodental is opgelopen tot tien, maar gevreesd wordt dat meer slachtoffers worden ontdekt als het gebied beter begaanbaar is. Trump President Trump wacht niet tot dat moment. Waar George Bush na Ka- trina fel werd bekritiseerd, omdat hij niet naar New Orleans kwam en al leen toekeek vanuit een vliegtuig raam, arriveerden Donald en Melania Trump gisteren in Texas om de be woners een hart onder de riem te steken. De enige controverse over het bezoek ging over de kledingkeuze van Melania: ze vertrok op naaldhak ken naar het rampgebied. Eenmaal in Corpus Christi, Texas, had ze haar killer heels ingeruild voor spierwitte sneakers. De gelijkenissen zijn tref fend: een orkaan die eind augustus een Ame rikaanse stad aan de Golf van Mexico com pleet onder water zet. Misschien is de materiële vernietiging in Houston zelfs wel ernstiger dan in New Or leans in 2005, zegt Michael Brown, destijds de landelijke noodhulpcoör dinator, tegen de Houston Chronicle. Houston is immers een dichtbe volkte miljoenenstad. De schade wordt alleen maar groter, voorspelt Brown: als het water zakt, openbaart zich de schimmel. „Dit kan makke lijk een van de ergste overstromings rampen in de Amerikaanse geschie denis worden", schat weerman Greg Postel van Weather Channel in. Maar er is ook een lichtpuntje: in Houston is vrijwel geen spoor van de chaos en anarchie die Katrina tot een nationaal trauma maakten. De hulp verlening van de Amerikaanse over heid faalde destijds, waardoor de voornamelijk arme, zwarte bevol king van New Orleans aan haar lot werd overgelaten. Dat leidde mede tot plunderingen door wanhopige bewoners op zoek naar voedsel. De Superdome, waar bewoners die de stad niet uit konden werden opge vangen, raakte ernstig beschadigd. Er braken vechtpartijen uit, de toiletten waren kapot, geruchten over geweld in de stad vergrootten de paniek. Uit eindelijk werden ruim 1.800 doden geteld. Snoep Nu hadden Texaanse hulpdiensten weliswaar grote moeite alle burgers snel uit ondergelopen huizen te be vrijden, maar er is fatsoenlijke op vang geregeld voor de 30.000 men sen die hun huis kwijt zijn. Het con ventiecentrum in het hart van Hous ton vangt 9.000 mensen op, maar is ordelijk. Het kampt vooral met een tekort aan bedden. Het Rode Kruis stuurt niemand weg en improviseert met extra dekens. Er is vooralsnog voldoende voedsel. Er is droge kle ding, een oplaadstation voor tele foons, snoep en speelgoed voor de kinderen en vertalers helpen Spaans- of Vietnameestalige Houstonians. Huisdieren worden ondergebracht in speciale opvangcentra. Elders in Texas zijn vergelijkbare schuilplaat sen ingericht. De meeste slachtoffers vertellen dankbaar over onbekende barmhartige Samaritanen die hen uit de penarie kwamen helpen met een bootje, droge sokken of warme woorden. Het beste in Amerika komt boven: het hele land stuurt donaties en uit omringende staten stromen vrijwilligers toe. Er duiken slechts enkele berichten op over plunderin gen. Sommige meldingen op sociale media blijken nep. Agenten hebben tot nu toe vier men sen opgepakt die gewapend auto's in overstroomde gebieden kaapten. Ook zijn drie mensen in de kraag gevat omdat ze een gamewinkel probeer den te plunderen. Vrijwilligers uit Louisiana zeggen te zijn aangevallen. Hun reddingsboot zou bijna zijn ge stolen, een andere groep zou bescho ten zijn toen ze niet reageerden op een groep gestrande mensen. In Fort Bend County, ten zuidwes ten van Houston, melden instanties via lokale media dat plunderaars zich voordoen als vertegenwoordigers van de autoriteiten en bewoners aan moedigen te evacueren. Zodra de fa milie weg is, roven ze de woning leeg. „Je ziet het beste in mensen en het slechtste in mensen", reageerde Alan Spears van de lokale noodhulp- woensdag 30 augustus 2017 .HOUSTON In het hart van Houston biedt het conventiecentrum onderdak aan 9.000 mensen. Ze krijgen droge kleding en kunnen er hun smartphones opladen, fotoafp Harvey maakt het beste los Karlijn van Houwelingen Houston —Michael Brown, landelijk hulpcoördinator bij Katrina —Sheriff Ed Gonzalez waarschuwt potentiële plunderaars

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12