Asiel aanvragen via Afrika u Vrijspraak soldaten na ontgroening Voortaan ook met pin geven aan collectant Twintig jaar cel voor goeroe na verkrachting 9 SCREENING migranten dat uit Niger vertrekt, het laatste land voor Libië op de migra tieroute door Afrika, al enkele maan den daalt. De oorzaak daarvan is ook nog niet duidelijk, maar Niger krijgt sinds enige tijd miljoenen euro's van de EU om migratie tegen te gaan. Andere bronnen stellen dat de migratiestroom zich simpelweg ver plaatst: er vertrekken al meer boten vanuit andere delen van Libië. En Spanje ziet recent een stijging van migrantenbootjes die de straat van Gibraltar willen oversteken. De aan tallen daar liggen echter nog veel lager dan in Italië. In 2017 zijn tot nu toe 98.000 migranten aangekomen in Italië. In heel 2016 waren dat er 181.000. „Als dat zo is, worden ze per direct in veilige omstandigheden opge vangen", zei de Franse president Emmanuel Macron gisteren. „Een groot deel van de mensen is economisch vluchte ling. Als iemand uit een land komt waar geen po litiek gevaar heerst, is er geen recht op asiel. Dat gaan we uitleggen." Een internationaal team gaat al de komende dagen ter plekke kijken in Niger en Tsjaad waar be hoefte aan is en hoe snel de opvangcentra functio neel kunnen zijn. Het idee om Afrikaanse vluchtelingen al buiten Europa te selecteren is niet nieuw. Maar het plan gaat nu in de hoogste ver snelling, beloofde Ma cron, hoewel hij geen cij fers gaf over de financie ring of de omvang van de centra. De Franse president ontving gisteren drie Eu ropese en drie Afrikaanse regeringsleiders om te praten over de aanpak van Hebben mensen recht op asiel, dan worden ze meteen opgevangen migratie. Sinds begin dit jaar kwamen al zo'n 120.000 migranten via de Middellandse Zee naar Europa. Meer dan 2.000 mensen overleden onder weg, op zee op doorreis in Afrika. „De Middellandse Zee en de Afrikaanse woestijn zijn veranderd in begraaf plaatsen. Daar moeten we iets aan doen", zei Ma cron. De migratiecijfers zijn recent wel gedaald. Dat komt mede door de af spraken die recent al met Libië, Niger en Tsjaad werden gemaakt. Die lan den helpen mee om de de vluchtelingenstroom te beperken en krijgen in ruil daarvoor economi sche en militaire steun vanuit Europa. President Emmanuel Ma cron en bondskanselier Angela Merkel beloofden gisteren allebei dat de drie Afrikaanse buurlan den op hulp kunnen blij ven rekenen. Ook de landen van her komst voor vluchtelingen kunnen rekenen op hulp, werd op de minitop beloofd. „We moeten lokale economieën hel pen. Mensen moeten in eigen land weer perspec tiefhebben", zei Macron. ARNHEM Drie soldaten die verdacht werden van het gooien van emmers water met chloor tijdens een inwij dingsritueel in Havelte, zijn gisteren vrijgesproken. Bij de ontgroening in juli 2025 liep een persoon brandwon den op. Twee anderen kampten korte tijd met ademhalingsproblemen. De militaire kamer van de recht bank in Arnhem acht de rol van het drietal in het incident met het chloor- water niet bewezen. De 26-jarige Jan B., de 24-jarige Louis de B. en de 28-ja- rige Willem B. zeiden dat ze niet wis ten dat er chloor aan het water was toegevoegd. Bij de inwijding werden circa 30 nieuwkomers met emmers water natgegooid. In meerdere em mers waren chloortabletten aan het water toegevoegd. De rechtbank noemde het gebruik van chloor zeer kwalijk. „Het incident werpt een smet op het aanzien van de krijgsmacht als geheel." AMSTERDAM Een groep van 2t goede doelen heeft gezamen lijk in 500 collectebussen met ingebouwde pinautomaat geïn vesteerd. Daarmee gaan ze met ingang van 3 september in voor lopig 50 gemeenten contactloos doneren mogelijk maken. In de aangepaste collectebus kan ook nog ouderwets geld worden gestopt. De collectebus nieuwe stijl wordt donderdag 31 augus tus in het Olympisch Stadion gepresenteerd. Onder meer KWF Kankerbestrijding, de Hartstichting, het Diabetes fonds, Amnesty International en Jantje Beton doen aan het pro ject mee. Om kosten te besparen gaan de collectebussen tussen de goede doelen rouleren. NEW DELHI Een Indiase rechtbank heeft de goeroe Gurmeet Ram Rahim Singh (50) gisteren veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstrafvoor verkrach ting van twee vrouwen in 2002. Aanhangers van de zelfverklaarde heilige waren vrijdag naar de Noord - Indiase stad Panchkula gekomen om de rechtszaak bij te wonen. Dat leidde tot gewelddadige protesten, waarbij zeker 38 mensen om het leven kwamen en meer dan 200 gewonden vielen. De beweging van de goeroe telt een groot aantal aanhangers in Punjab en Haryana. In een andere zaak wordt de goeroe nog verdacht van moord op een jour nalist. Ook zou hij honderden volge lingen gedwongen hebben tot castra tie. De advocaten van de goeroe heb ben al aangekondigd in hoger beroep te gaan tegen het vonnis. dinsdag 29 augustus 2017 overstekers Migranten in Tripoli, Libië, en Spaanse hulpverleners op de Middellandse Zee. FOTO'S REUTERS Europa gaat Afrikaanse vluchtelingen screenen in Niger en Tsjaad - dus al voor ze naar Europa komen. Er komen in de twee landen 'opvangcen tra' te staan waar, onder internationaal toezicht, wordt onderzocht of mensen recht hebben op asiel. Frank Renout Parijs - Emmanuel Macron m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9