8 LIBIË VLUCHTELINGENCRISIS Plotseling daalt het aantal vluchtelingenbootjes dat vanuit Libië naar Italië probeert te komen tors. Waarschijnlijk speelt de mysterieuze Libische militie 48 hierin een rol. Grote Afrikaanse migratieroutes Week in, week uit stapten duizen den mi granten aan de Li bische kust in nauwelijks zee waardige rubberbootjes in de hoop Italië te halen of onderweg opgepikt te worden. In juni kwa men er nog 23.000 migranten in Italië aan. Maar in juli waren het er opeens maar 11.000 en in augustus zullen het er nog maar 3.000 zijn. Cijfers die vorig jaar veel hoger lagen. Of de daling tijdelijk is of niet, moet nog blijken. Wel zeker is dat het een vurige wens van de Italiaanse (en Europese) auto riteiten is om de mi- grantenstroom vanaf de Libische kust een halt toe te roepen. Al maanden wordt met Libië onderhandeld, gaat er hulpgeld naar toe en wordt de Libische kustwacht getraind door Europese collega's. Die kustwacht houdt de afgelopen weken meer rubberboten aan voor dat die internationale wateren berei ken, en brengen de migranten terug naar Libië. En ze openden enkele keren het vuur om hulpschepen van particuliere organisaties als Jugend Rettet en Artsen zonder Grenzen te intimideren. Die organisaties redden de migranten uit hun zinkende bo ten en brengen ze naar Italië. De Li- biërs stellen dat de ngo's (onafhanke lijke hulporganisaties) te dicht bij hun kust komen en daardoor de mi granten aantrekken. Artsen Zonder Grenzen en Save the Children onder braken daarop (tijdelijk) hun red dingsacties. Rechtse organisaties leg den direct het verband met het dalende aantal bootjes. De werkelijk heid is inge wikkelder. Want de ngo's heb ben hun reddings acties vrij wel allemaal weer hervat, maar het aantal overstekers daalt nog steeds. Persbureau Reuters en de journalis tieke website Middle East Eye (MEE) spraken bronnen in de Libische kust steden Sabratha en Zawiyah, die sinds enkele weken opeens zeer ac tieve milities op de stranden rond de steden zien. Overeenkomsten Een van hen, Brigade 48, zou bestaan uit enkele honderden burgers, agen ten en militairen. Ze houden boten tegen op het strand en zouden de mi granten opsluiten in illegale deten tiecentra. „Een gebied dat jarenlang een smokkelnest is geweest, kan niet opeens vanzelf rustig zijn", zegt een anonieme, lokale bron tegen MEE. Mensensmokkel is een miljoe- nenbusiness in de regio, waarin, zo melden diverse smokkelbendes, milities en autoriteiten meedeelden. „De rust is er nu omdat er economi sche overeenkomsten met de lokale milities zijn gesloten." Volgens de bronnen zouden die milities via het gemeentebestuur 5 miljoen euro aan Europees geld hebben ontvangen 'om de regio zeker een maand rustig te houden'. Ook migranten die er wel in slaagden Italië te bereiken, vertel len dat het lastiger is geworden Eu ropa te bereiken. Of Europees (hulp)geld inderdaad via via bij Libische milities belandt, is moeilijk te controleren. Wel heeft onder meer de VN de afgelopen jaren alarm geslagen over de behandeling van migranten in Libië. Sommigen moeten maandenlang voor smokkel- bazen werken voordat ze mee mogen op een boot. Anderen worden vast gezet, afgeperst, gemarteld en ver kracht, door leden van smokkel bendes én milities. Of het wegblijven van de boten helemaal op rekening van de milities geschreven kan worden, is ook niet zeker. Uit cijfers van migratieorgani satie IOM blijkt dat het aantal dinsdag 29 augustus 2017 Opeens veel minder Cyril Rosman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8