Özcan Akyol verkent Nederland in nieuw televisie-programma ïPhone 6(16GB) 7 BEDRIJF GRANNY'S FINEST BOUWT IMPERIUM OP Refurbished NU) TI:LI:2 „Het was zo n dag. Mijn man was overleden en ik zat alleen thuis te somberen", weet de Rotterdamse Joke van der Put (85) nog. „Buiten zag ik dat bord 'gemotiveerde breioma's gezocht'. Ik liep naar binnen en ben weer gaan leven." reiende oma's ver overen Nederland. Dit jaar wil het Rot terdamse breioma- bedrijf Granny's Fi nest landelijk doorgroeien naar duizend oma's. „We hebben ook drie brei-opa's", zeggen de on dernemers Jip Pulles en Niek van Hengel. Achter de geraniums zit een enorm arbeidspotentieel, ontdekte het tweetal zes jaar geleden. Zij laten handwer kende ouderen ('vaklui') met kwaliteitswol mutsen en sjaals van jonge modeontwer pers breien. „Tegelijker tijd doen we aan een- zaamheidsbestrij - ding", zegt Pulles. In de Rotterdamse wijk Ommoord zetten zij hun eerste breiclub op. Nu zijn er 43. De meeste clubs zitten in de Randstad. Den Haag en Rotter dam zijn hofleverancier. De breiwerken liggen on der meer bij de Bijenkorf en de duurzame cadeau winkel Waar. Fitting is the NEW \0GIE Jannie Groen (97) uit Rotterdam is zo'n breiende oma. „Breien doen we thuis, de middag gebrui ken we om bij te praten", zegt ze. „We maken kaartjes bij de brei werken 'Voor jou breide ik deze sjaal tegen de kou'. Ik heb foto's gekregen uit New York en Zwit serland van mensen die mijn sjaal dragen. Ik ben een van de oud sten. Mijn ogen worden minder en werk daarom alleen nog met lichte wol. Dat gaat nog goed. Ik krijg nooit klachten." Granny's Finest is toe aan de volgende stap, zegt Pulles. Hij doet zijn ver haal in het nieuwe kan toor in het centrum van Rotterdam, het eerste niet-tijdelijke onder komen. „Dit wordt onze brandstore." Het is volop in verbou wing. In een ruimte erachter zit een clubje dames te breien, onder het genot van een bak koffie. „Die zitten Na de succesvolle NTR-documen- tairereeks De Neven van Eus, waarin Akyol (33) aan de hand van familieverhalen de toestand in Turkije tegen het licht hield, komt hij volgend voorjaar met een pro gramma waarin hij Nederland wil verkennen. Het programma wordt geprodu ceerd door het nieuwe bedrijf van Dieuwke Wynia, die vorig jaar ver trok als hoofdredacteur van De Wereld Draait Door. Bij dat pro gramma schuift Akyol regelmatig aan als tafelheer, daarnaast is hij op zondagavonden geregeld te gast bij NOS Studio Voetbal. „Behalve dat wij samen een pro gramma gaan maken, is er nog niet veel bekend", vertelt Akyol rond de najaarspresentatie van de NPO. Het nieuwe programma moet op NPO 1 worden uitgezonden, door welke omroep is evenmin bekend. „Heel concreet is het nog niet, maar mensen die mij een beetje volgen, weten dat ik mezelf altijd afficheer als een provinciaal. Dat ik me altijd een beetje afzet tegen de Het wordt een talkshow, een reisprogramma of een combinatie kliek uit de grachtengordel en Hil versum, mensen die op redelijk vergelijkbare plekken wonen, de zelfde opleidingen hebben geno ten en dezelfde interesses hebben. Ik wil laten zien dat dingen die in die kringen heel groot zijn, in de rest van Nederland behoorlijk an ders kunnen liggen. Ik wil de schoonheden van Nederland laten straks voor in de winkel te breien, zodat iedereen ze aan het werk ziet. Als zij dat willen, tenmin ste." Sfeer is belangrijk in de breiclubs. Na afloop moeten de breisters het samenzijn een cijfer geven. Die beoordelingen worden op het kantoor in spreadsheets ver werkt. „Als een club onder de 7 komt, moeten we kijken wat daar aan de hand is." Voor de 700 oma's en drie opa's hebben ze ge regeld een uitje in petto. Jaarlijks is er een groot feest. „We zijn een sociale onderneming. Nog steeds hebben we fondsen nodig om de opstart van een breiclub te kun nen financieren." Ook kampt het bedrijf met personeelsverloop. „Niet zozeer door het aantal sterf gevallen. Meer nog omdat het breien niet meer gaat, dat de han den niet meer willen. Dat zijn al tijd emotionele momenten." Tegelijkertijd heeft het bedrijf agenten in Duitsland en Enge land in de arm genomen om de markten daar warm te krijgen voor de wollen breisels van Gran ny's Finest. Van 700 oma's wil Granny's Finest dit jaar naar dui zend. Het aantal breiclubs moet volgens de uitbreidingsplannen in 2019 zijn gegroeid naar 100. „We werken ook aan een collectie die het hele jaar door verkocht kan worden. De mutsen en sjaals zijn bijzonder warm, de verkoop is daardoor afhankelijk van hoe streng de winter is." De collectie omvat nu ook vlinderstrikken, kussens en dekens. „We hebben zien, in alle nuances. Maar nog maals: het wordt geen aapjes kij ken in de provincie, daarvoor voel ik mezelf veel te nauw verwant als jongen uit Deventer. Het pro gramma kan een talkshow wor den, of echt een reisprogramma. Of wellicht een combinatie van beide." Na zijn programmareeks vanuit Turkije kreeg Akyol het zwaar te verduren op sociale media als Twitter en Facebook. Bang voor dat soort reacties is hij niet. „Ik wist vooraf dat alles rond Turkije zo ge voelig ligt. Maar bovendien: na elke column word ik uitgescholden. Het is niet anders." De Neven van Eus werd goed be keken en positief gewaardeerd. Het programma is doorgedrongen tot de laatste 25 genomineerden voor de prestigieuze Gouden Tele- vizier-ring. Bovendien is Akyol met veertien andere presentatoren genomineerd in de categorie Tele- vizier Talent Award. plannen met katoen. Stuffed cot ton, erg mooi garen waarmee we ook in de herfst en lente de men sen kunnen aankleden." Wil Hoogendoorn (79) uit Rotter dam doet graag mee. „Ik heb altijd gebreid. Vroeger voor de kinderen en nu voor de ontspanning. Het is zo plezierig met elkaar. Er is veel saamhorigheid. De verhalen die je van elkaar hoort, je blijft bij. Onder tussen zitten we lekker te breien." 24 mnd Garantie! 1GB DATA (4G) 8,00 P/MND 100 MINUTEN/SMS €2,00 P/MND TOESTELKREDIET €7,00 P/MND per maand J Ben* tel£2 i<pn 0®. JL T dinsdag 29 augustus 2017 'Door dat breien ben ik weer gaan leven' Leon van Heel Rotterdam Gebreide mut sen en sjaals van jonge ontwerpers. FOTO ROSSI BLAKE GOEDKOOP! Joke van der Put (85) heeft veel plezier in het breien, foto frank de roo Schrijver en columnist van deze krant Özcan Akyol gaat het ko mende seizoen opnieuw een tv- programma maken. Jeroen Schmale Zwolle minuten/sms 5GB: €20,00 p/mnd lm Bergen op Zoom Wouwsestraat 18 Breda Karrestraat 7 Dordrecht Voorstraat 266 Etten-Leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a Oosterhout Arendshof 5 Roosendaal Roselaar 7a Rotterdam Lijnbaan 51 Terneuzen Havenstraat 28 Tilburg Heuvelstraat 4: Vlissingen Walstraat 99 Waalwijk Stationsstraat 47a Barendrecht Middenbaan 27

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7