Gêên verschil mêer tussen zondag of maandag 11 Het Eilandje bij de Antwerpse dokken haalt inmiddels de reisgidsen Zuiderburen Streektaal zv Al tien jaar is Het Eilandje in opkomst. Sinds kort rijdt de tram vanuit het centrum van Antwerpen ernaartoe. Het Zuid was altijd de wijk waar de hippe, goed bedeelde Antwerpenaar moest zijn. Daar, in die wijk met trendy bars en ateliers, gebeurde het. Het Zuid heeft een gezonde concurrent gekregen in het jarenlang onooglijke Eilandje als meest hippe gebied van 't Stad. Nu de tram er naartoe rijdt, is het ook eindelijk goed bereikbaar. Het Eilandje is volledig omsloten door vijf dokken. Nadat het laatste dok in 1869 werd aangelegd, ontstond daadwerkelijk een eiland, en zo werd het in de volksmond ook ge noemd. Met Antwerpse tongval klonk dat echter exact als Thai land. Om verwarring te voorko men, werd het dus Het Eilandje. Daar is Antwerpen als havenstad geboren. De dokken verouderden in de loop der jaren, en in het noordelijk havengebied konden veel grotere schepen laden en lossen. Het Ei landje verloederde. Rutger, die er enkele jaren geleden is komen wo nen, herinnert zich die tijd. „Pre cies een krottenwijk. Tien jaar ge leden zat ik hier op school. Hier was helemaal niets te doen." MAS Met de bouw van het Museum aan de Stroom (MAS) acht jaar gele den, zag hij Het Eilandje lang zaamaan veranderen. Hij was niet de enige. „Het MAS is de motor voor Het Eilandje geweest", aldus een woordvoerder van verant woordelijk schepen Rob van de Velde. Verpauperde panden wer den gerenoveerd. Het gebied bruist nu. En haalde inmiddels ook de reisgidsen. Loop een half uur over de historische dokken, en alle talen komen voorbij. De toe risten komen voor het MAS, het Red Star Line Museum, Rijn en Binnenvaartmuseum of stads- strand Bocadero. Om vervolgens neer te ploffen op de terrassen van de Burgerij of gehaktballenrestau rant Balls Glory, in het volledig gerenoveerde Felixpakhuis. Het gezichtsbepalende gebouw stamt uit de negentiende eeuw en deed dienst als opslag voor bulkgoede ren, zoals koffie en graan. Projectontwikkelaars laten het gebied niet meer los. Aan de rand, net over de Leien, is een gloed nieuwe locatie voor de Artesis Het MAS is de motor voor Het Eilandje geweest. Het gebied bruist nu Plantijn Hogeschool gebouwd. Vlakbij komt een ziekenhuis. Stu denten en ziekenhuispersoneel hebben woonruimte nodig, dus wordt er in de buurt volop ge bouwd. Huurprijzen stijgen. De populaire restaurantketen Da Gio vanni, met zijn studentenkorting, is ook niet zot en heeft een pand geopend aan de Kattendijk. Volgens de woordvoerder gaan de ontwikkelingen nog tien jaar door. Een maritiem museum, dat in de havenstad Antwerpen nu ontbreekt, komt vlakbij het Red Star Line museum. Het nieuwe Cadixplein wordt uitgebreid rich ting de Schelde. In 2019 zal er ook een tweede tram rijden, van Het Zuid naar Het Eilandje. Een grote wens van bewoners, die in 2010 nog met duizend waren en tien jaar later waarschijnlijk met bijna zevenduizend. En het einde van de groei is nog niet in zicht. Ik èn alsmao 'n gevoel as of't zondag is', zegt de buurman, 'en zeker noe an 'k joe in je goei goed zie lopen.' Binst leg tie z'n elektrische 'aogeschère op 't gaozon en komt op m'n afgelóó- pen.'t Was op 'n donderdag, 'n Paor weken geleejen. 't Hos was nog nat van de dauw. Dat begin je op dezen tiid van 't jaor te krie- gen. Trouwens 's aovus kan je 't ook a goed gaon mérken. Even voor 'alf tiene spriengen de lan- tèèrns al an. En dan gaot 't vlug ee. Ielke dag 'n paor minuten. Maor toch. Rond alf oest, 15 au gustus, dan vertrekken de gier zwaluwen. Altied zö gewist. Die 'èn glad gêên last van een ver- kêêrd gevoel. Ze vraogen udder nie af: Is 't noe zondag of maon- dag, augustus of september? Nêê, rond die daotum verzaomelen ze udder en gaon ze de pieste in. Da's vaste prik. Da was noe dit jaor ook weer. Op den i2den vlogen ze nii mêêr laoge deu de straote, gierend langs ons 'uuzenblok. Nêê, ze vlo gen in 'n klatte, zó mao deu me- kaore. En 'ööge joengen. Je kon ze bienao nie zien. 't Was tegen ne genen dan 'k naor buten goeng. En mee plezier stoeng d'r nao te kieken. Vêêrtig, messchiens wel fuufïg van die veugels. 't Was moeilijk te schatten, want 't vloog daor allemao deu mekaore. De zonne was an't ondergaon en de lucht was schóöne róód. Kortom, 'n prachtigen aovund. Ik 'aon d'r al 'n stuitje staon ge nieten, want ik docht: 'Dit kan best êêne van de leste aovunds ziin, dat die veugels 'iere dit jaor nog rondvliegen.' En 't was ook lekker om buuten te staon. Gêên windje voelende je; gêên blaodje verwiegelde d'r. En dan anêês ge beurt 't. Die klatte veugels gaot nog dichter bie mekaore vliegen. Zó maor even. 'n Menuutje maor. Mêêr nii. Dan vliegen d'r 'n paor naor buuten en schiet de rest d'r achteran. En voo 'k in de gaoten ao, waoren ze weg. Toetsie. Niks mêêr te zien. En weet je wat zó raor was? Ze vlogen nao 't noor den. Dat 'aon glad nii verwacht. Zouwen ze net als de buurman, 'n ander gevoel gekregen 'èn. Zó maor even? Dat het zuujen in 't noorden zou liggen? Dat kan toch ee? Dao stoeng 'k toch wel even van te kieken. Nao 't noorden. As je dat tegen iemand zou zeggen, dan zouen ze je toch glad nie gló- ven? Mao 't was toch zó. Dat kan 'k je verzekeren, 'k Zag 't toch zelf? 'k Stoeng nog 'n stuitje te genieten van die lege lucht en die prachtig ondergaonde zonne. Toen 'k wat laoter nog even deu d'n 'of liep, zag ik daor in 'n 'oekje achter de bónen, een bosje mee plumen. 'Ook voo dien duve,' docht ik, 'is t'r noe gêên verschil mêêr tussen zondag of maondag. dinsdag 29 augustus 2017 A Tram 7 stopt sinds kort vlakbij het MAS, het fiere middelpunt van Het Eilandje, fotosboaztimmermans A Het Eilandje is omgeven door water en histori sche dokken. Eens verloederd, nu bruisend Bob Maes Antwerpen In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: Het Eilandje in Antwerpen - Woordvoerder van Rob van de Velde Rinus Willemsen In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Rinus Willemsen in het Zeeuws-Vlaams. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 77