Borstkankercentrum ADRZ opent deuren 7 Project in Westdorpe voor statushouders Borsele verloopt goed collega's, het is als familie", zegt Azi Adem Said. Hij is één van de vijf status houders die werkt in detomatenkasvan het Glastuinbouw opleidingscentrum in Westdorpe. „Ik vind het hier leuk, het bevalt goed. Met de baas en de in de kassen bij Westdorpe heerst een bijna serene rust. Pad na pad staan de to matenplanten. Een handvol mensen is er aan het werk. Onder hen bevindt zich Azi Adem Said uit Eritrea en Halimo Mohamed uit Somalië. Adem Said woont in Borssele en was leraar op de basisschool in zijn land voor hij naar Nederland kwam. Hij vindt het prima om in de kassen te wer ken. „Ik leer zo de Nederlandse taal en maak kennis met de men sen", zegt hij. En dat is ook een van de doelen van het project, legt Denny Snel van het opleidings centrum glastuinbouw in West dorpe uit. „Wij bieden extra Ne derlandse lessen." Handig, want de voertaal in de kassen en tijdens de les is Nederlands. Vrouw Halimo Mohamed woont in Le- wedorp en is de enige vrouw in het Borselse project. Mohamed komt uit Somalië en is al wat lan ger in Nederland. Westdorpe is niet haar eerste baan. „Ik heb ook in de witlof gewerkt", vertelt ze. „Seizoenswerk." Ze wil graag een vaste baan hebben om in haar ei gen onderhoud te voorzien. In het opleidingscentrum wer ken zeer verschillende mensen. Naast de statushouders uit Borsele zijn er ook mensen die zich graag willen scholen tot medewerker in de kas of die langdurig werkloos zijn en via de gemeente aan de slag gaan. Allemaal leren ze de fijne kneepjes van het tomatenvak. Die ven, blad knippen, oogsten en net jes maken zoals de klant het graag ziet. „We hebben bewust gekozen voor tomaten", zegt Snel. „Dat is een product waarbij je heel veel verschillende dingen moet doen." In principe worden de Borselse deelnemers opgeleid voor werk in de kassen. Maar omdat ze ook het Ik leer zode Nederlandse taal en maak kennis met de mensen veiligheidscertificaat (VCA) halen en een opleiding heftruckchauf feur kunnen doen, worden de kan sen op de arbeidsmarkt groter. „Dan kunnen ze ook in Vlissin- gen-Oost aan de slag", zegt wet houder Conny Miermans van Bor sele. Tijdens de drie maanden trai ning is veel aandacht voor de Ne derlandse normen en waarden op de werkvloer. „Simpele dingen als op tijd komen. Dat acht uur begin nen ook acht uur is en niet kwart over acht. We hebben soms men sen die zo'n kluizenaarsbestaan hebben geleid dat het echt wen nen is. Maar ook de omgang met collega's komt aan de orde, net als hygiëne en veiligheid", vertelt Snel. Het project van Borsele om sta tushouders een opleiding te bie den in Westdorpe is een idee van de SGP/ChristenUnie-fractie. De aanleiding was de noodkreet dat er werknemers tekort zijn in de glas tuinbouw. „We zijn nu zes weken aan de gang en het lijkt een groot succes", zegt wethouder Mier mans. „Het is nog een proef en we moeten kijken of we het structu reel kunnen maken, maar we zijn wel geneigd dat te doen." Omdat de meeste statushouders (nog) niet over een auto beschikken, heeft de gemeente Borsele het ver voer geregeld. De patiëntenkamers ogen als hotel kamers, met eigen sanitair en een logeerbed. De wachtkamer is mooi aangekleed met wandvisuals en veel groen. Maar de grootse winst van het multidisciplinair BKC zit elders: minder lang onzekerheid over de diagnose, een dag of vijf la ter al duidelijkheid over het behan delplan. Op het nieuwe BKC is het hele proces onder de loep genomen en geoptimaliseerd, vertelt Claudia Brandenburg, bestuursvoorzitter van het ADRZ. Dat begint al bij de huisarts. „Die verwijst naar het BKC via de computer. Binnen één dag wordt contact opgenomen met de patiënt en binnen twee dagen is de afspraak gepland. Is er alleen een verdacht plekje dat voor de zeker heid gescreend moet worden, dan wordt de patiënt doorgestuurd naar de afdeling radiologie in Viissingen. Dat laatste gebeurt met een gloed nieuw apparaat: de tomosynthese. Gaat het om een sterkere aanwij zing, dan gaat de patiënt recht streeks naar het BKC in Viissingen voor een dubbelafspraak met chi rurg en radioloog. Maximaal twee dagen later zit de patiënt bij de chi rurg voor de uitslag." Nauwkeuriger Na Zorgsaam heeft nu ook ADRZ dit apparaat, dat het borstweefsel in 3D vastlegt en een veel nauwkeuri ger diagnose mogelijk maakt. „Mo gelijk kan de patiënt dan al direct gerustgesteld worden." Binnen 48 uur is de uitslag van het weefselmonster bekend. Dan is duidelijk om welk soort tumor het precies gaat en kan het multidisci plinair team (MD O) in het overleg dat twee keer per week wordt ge houden een behandelplan opstel len. Diagnose en behandelplan worden door meerdere dokters be oordeeld. Binnen een week kan de patiënt zo te horen krijgen wat de precieze diagnose is én wat de vol gende stappen zijn. De BKC van het ADRZ behandelt naar verwachting 225 nieuwe pa tiënten per jaar. Bij ZorgSaam in Terneuzen is acht jaar geleden een mammapoli opgezet. De beide poli's gaan samenwerken in een multidisciplinair team waarbij de patiënten worden besproken en de zelfde procedures worden gehan teerd. De locaties Viissingen en Terneuzen werken met teams van specialisten die of in ADRZ of in ZorgSaam werken en samen over patiënten overleggen. De teams be staan uit een radioloog, plastisch chirurg, mammaverpleegkundige, mammachirurg, radiotherapeut, oncoloog, verpleegkundig specia list en patholoog. Bij erfelijke vor men van borstkanker schuiven ook de gynaecoloog en genetisch speci alist aan. Mammaverpleegkundi gen zijn al opgeleid, verpleegkun dig specialisten worden nog opge leid. Nieuw is ook de casemanager: één aanspreekpunt voor de patiënt in het hele proces. Handig is ook dat de hele afdeling functioneel is opgezet: alle spreek- ruimtes grenzen aan elkaar. Vanaf 1 september wordt volgens het nieuwe concept gewerkt, de herin richting is eind dit jaar achter de rug. dinsdag 29 augustus 2017 2V Azi Adem Said is aan het werk in de opleidingskas in Westdorpe. fotocamileschelstraete Melita Lanting - Azi Adem Said, cursist Meer informatie: werkeninde- kas.nl Het Admiraal De Ruyter Zieken huis (ADRZ) opent op 1 septem ber een borstkankercentrum (BKC) in Viissingen. Daar kan veel sneller dan voorheen een diagnose worden gesteld. Ook is binnen vijf dagen een behandel plan klaar. Ondine van der Vleuten Viissingen tussen de tomaten Integreren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 75