De Oosterscheldeweek bruist Tachtig campers op omstreden camperplaats Sas van Gent 10 ZE LOODVRIJ VISSEN DEMONSTRATIE IN COLIJNSPLAAT De hengelaar gebruikt als gewicht meestal lood. Daar moet een eind aan komen als het aan Jos Lobée uit Halsteren ligt. Loodvrije benzine tanken we alle maal, maar in de hengelsport is loodgebruik nog altijd de normaal ste zaak van de wereld. Met als ge volg dat in Nederland jaarlijks ruim 500 ton lood in het water verdwijnt. Helemaal schrikbarend is dat veel doe-het-zelvers het lood zelf fabri ceren, zegt ingenieur Jos Lobée uit Halsteren. „Met alle gezondheids risico's van dien." Een Green Deal moet de hengel- sporter overtuigen van het gebruik van milieuvriendelijke alternatie ven. Een lastige opgave, weet Lobée. „Het merendeel van de sportvissers Na dertig jaar hebben we bijna een kantelpunt bereikt. Nu dat extra zetje nog serij voor dertig procent verant woordelijk is voor de totale loodbe- lasting in water. Hengelaars laten naar schatting jaarlijks 54 ton lood achter in zoet water, en 470 ton in zee. Dat moet anders, vindt Lobée. Hij ziet het als zijn missie om een revolutie te ontketenen. „De hen- gelsporter moet weten dat er mi lieuvriendelijkere alternatieven zijn. Lood is giftig, het verontrei- ACTIVITEITEN nigt het milieu en is schadelijk voor de volksgezondheid, zeker voor kinderen en zwangere vrouwen. Loodgebruik in verfis al jaren ver boden. Waarom staan we het in de sportvisserij dan nog toe?" Nu ook de GGD actie voert met de 'Let op Lood-campagne', waarin het ouders waarschuwt voor de ge volgen bij kinderen die in de grond spelen, ontstaat er meer draagvlak. Sportvisserij Nederland is inmid dels ook om. „Nu de hobbyvisser nog", zegt Lobée. „Die houdt niet van verandering. Terwijl het pro duct dat wij hebben ontwikkeld prima werkt en slechts een paar euro duurder is." Een verbod zoals in Denemarken is voor Lobée het ideaalbeeld. Met ministeries, wa terschappen, hengelsporters maakt Lobée afspraken over het terug- eerst vragen over het gebruik van lood in de visserij. Na dertig jaar hebben we bijna een kantelpunt bereikt. Nu dat extra zetje nog." In Limburg is met succes een proef afgerond, waarbij zalm in ri vier de Roer is teruggekeerd. Sport vissers zien daar het nut van alter natieven in. Dat effect wil Lobée nu ook in Zeeland bereiken. Tijdens de Oosterscheldeweken, dit weekend in Colijnsplaat, promoten hij en zijn broer lijnverzwaringen ge maakt van composietmateriaal. „Het mooie is dat je deze producten eventueel ook thuis kunt maken zonder gezondheidsrisico's." De Nederlandse Kampeerauto Club (NKC) houdt dan een vrijwil- ligersweekend. De grootste cam perclub van Europa doet dat uitge rekend op het Kanaaleiland. Campingeigenaren repten de laatste maanden over oneerlijke concurrentie, omdat de campers aan de Oostkade gratis kunnen staan. De vraag is hoe groot de ver ontwaardiging nu zal zijn. Toen ging het om pakweg twintig cam pers, nu is dat vier keer zo veel. NKC had alles echter al geregeld met de gemeente Terneuzen voor dat de ophef kwam, zegt Joop van Egmond namens de vereniging. „Dus het was wel even schrikken toen al die commotie ontstond." Toilet De NKC heeft niet met campingei genaars in de buurt overlegd. „Camperaars zijn totaal verschil lend ten opzichte van mensen die naar een camping gaan. Wij hebben geen voorzieningen. Kunnen er gens maar twee dagen blijven staan, omdat we ons toilet moeten legen." De club heeft wel andere opties ge zocht. „Vind maar eens een cam ping voor tachtig campers. Boven dien is het Kanaaleiland een unieke locatie. De schepen varen langs je heen en je staat zo in de Albert Heijn." Van Egmond verwacht wei nig rumoer. „Ongeveer 25 procent trekt de stad in, dus het levert de middenstand geld op." De campers arriveren die vrijdag vanaf 15.00 uur en worden verwel komd door de Orangeband uit Sas van Gent. Op zaterdag wordt het camperweekend officieel geopend door een delegatie van B en W. De camperaars bezoeken het Industri eel Museum en gaan eten bij res taurant Dockside. vindt lood een prima middel voor het verzwaren van de vislijn. Het is goedkoop en overal verkrijgbaar. Ben je een beetje handig, dan maak je het zelf." In Nederland zijn volgens Sportvisse rij Nederland meer dan twee miljoen sportvis sers ac tief. Het gebruikte lood blijft vaak op de bodem achter, om dat de lijn breekt. On derzoeksinstituut Delta- res heeft berekend dat de sportvis- dringen van lood. Jos erkent dat de weerbarstigheid niet alleen bij de hobbyvissers zit. „In 1988 stelde het CDA voor het dinsdag 29 augustus 2017 BE' Jos Lobée voert actie tegen lood Timo van de Kasteele Halsteren - Jos Lobée, ingenieur Wier zoeken, bruinvis sen spotten of alles leren over het getij. Het kan tijdens de Ooster scheldeweek, die zater dag begint. Op en rondom de Ooster- schelde zijn tientallen excursies uitgezet. De week begint zaterdag ochtend met een wan deltocht vanuit Colijns- plaat over Noord-Beve land. Deelnemers heb ben de keuze uit vier verschillende afstanden. Ook is er een snorkelex peditie, een survival, na- tuurvaartocht en kun je strandjutten of alles leren over het sleepnet- vissen. Bij de Grevelin- gen is een speciale ex cursie naar het zeld zame groot zeegras, dat alleen in de Ooster- schelde groeit. Een ex pert vertelt er alles over. Rondom de Nehalennia- tempel in Colijnsplaat zijn heel de week activi teiten. Voor wie het culi naire deel van de Oos- terschelde wil ontdek ken, kan terecht op een streekproductenmarkt in Yerseke. Daar kunnen bezoekers maandag deelnemen aan een proeverij van Zeeuwse oesters. Voor het complete program ma kijk op ontdekdeoosterschelde.nl. Twee campers mogen er offici eel staan op het Kanaaleiland in Sas van Gent. De commotie was een tijd geleden groot toen twin tig kampeerauto's er waren neergestreken. Het is niets ver geleken met vrijdag 29 septem ber. Dan komen er tachtig cam pers. Bob Maes Sas van Gent Jos Lobée: „Lood is giftig, het verontreinigt het milieu en is schadelijk voor de volksgezondheid." fotomarcelledavidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 69