Wm m/v 7 Plan zonnepark Dreischor zet verhoudingen op scherp v «Jbx 2 1 D RECT GEVRAAGD Omwonenden zijn niet gerust op het effect van een zonnepark met zevenduizend panelen in de polder bij Dreischor. Burgemeester en wethouders van Schouwen- Duiveland verwerpen hun bezwaren. Het anderhalf hectare grote zon nepark dat bij Dreischor moet ko men, wordt landschappelijk vol doende ingepast om verstoring van het vertrouwde polderbeeld te voorkomen. Volgens burgemeester en wethouders is verlaging van de veldopstelling naar maximaal twee meter en beplanting van een groensingel rondom voldoende om de plannen door te kunnen la ten gaan. Evenmin is er gegronde reden om te vrezen voor gezond heidsrisico's, aldus B en W. Het college verwerpt de tien zienswijzen die tegen installatie van zevenduizend panelen aan de voet van de Grevelingendijk zijn ingediend. Onder meer de cul tuurhistorische waakhond Stad en Lande Schouwen-Duiveland vreest voor een onomkeerbare aantasting van het nog oorspron kelijke polderlandschap bij Drei schor; één van de oudste gebieden van z'n soort in de regio. Dat beeld keert terug in alle ingediende zienswijzen. Voor akkerbouwer Wilco Doele- man gaan de zorgen nog een stuk verder. Hij baalt er om te beginnen van dat de goede verhouding met zijn buurman onder druk is ko men te staan door de plannen. „Hij is eigenaar van de grond en kan dat perceel leuk verhuren aan Zeeuw- ind. Voor ons speelt in eerste in stantie het gezondheidsbelang. IJV, n u We praten er onderling heel open over. Maar het is wel een rot situa tie, waar ik vaak van wakker lig." Doeleman is er allerminst gerust op dat het park op pakweg een halve kilometer afstand van de boerderij niet schadelijk is voor de gezondheid van zijn gezin. „Het is net als met asbest, roken of kunst gras. Vroeger werd gezegd dat het geen kwaad kon, nu blijkt het kan kerverwekkend te zijn. Het effect van een zonnepark is hier nooit onderzocht. Het is dus ook niet be wezen dat zo'n park niet schadelijk is! Maar om ons nu als proefkonij nen te gebruiken..." In een antwoordnotitie aan de gemeenteraad weerlegt het college die stellingname, door te wijzen op onderzoek van de Inspectie Leefomgeving en Transport uit 2013 naar de effecten van zonnepa nelen. „Hieruit blijkt geenszins dat er sprake is van schadelijke effec ten op de gezondheid van omwo nenden." B en W wuiven even eens de veronderstelling weg dat Het is net als met asbest, roken of kunstgras. Vroeger werd gezegd dat het geen kwaad kon zonneparken van invloed zouden zijn op het klimaat en derhalve ook op oogstresultaten. Doeleman wijst evenwel op buitenlandse on derzoeken, waarin die dwarsver banden wel degelijk worden ge legd. Stad en Lande omarmt de zoek tocht naar schone energiebronnen op Schouwen-Duiveland, maar be twist de route die de gemeente daarin nu aflegt. Het zonnepark bij Dreischor en Zierikzee (twaalfhec- tare) wordt neergezet als proefpro ject, zonder duidelijk beleid over de voorwaarden en wenselijkheid van veldopstellingen in het landschap. Wanneer achteraf blijkt dat de ge kozen locaties toch niet ideaal zijn, betoogt de historische vereniging, is het kwaad al geschied. Het college draait de situatie om en betoogt dat de proeven nodig zijn 'zodat wij kennis en ervaring kunnen opdoen met de opwekking van zonne-energie op land'. Die praktijk wordt vervolgens gebruikt om beleid voor de toekomst op te stellen. „In het polderlandschap zijn reeds vele gebiedsvreemde ele menten aanwezig", wijzen B en W op 'de verspreid liggende bebou wing en het gemaal' bij Dreischor. Bovendien komt het zonnepark in plaats voor de vier hoge windturbi nes, die beduidend meer opvielen. „Door de landschappelijke inpas sing van het zonnepark, wordt de impact op de huidige beleving van het landschap door de omgeving tot een minimum beperkt." Het geplande zonnepark bij Zie rikzee komt op het bedrijventer rein bij de Zeelandbrug en ligt met één ingediende zienswijze bedui dend minder gevoelig. De raad neemt volgende maand een besluit over de bouw van beide parken. DE VERBANNEN dinsdag 29 augustus 2017 SD fnwoners hebben slapeloze nachten door zonnepanelen Marcel Modde Zierikzee r iwrwryii-.-'g K:>- Zeeuwind wil in het 1,5 hectare grote perceel grasland bij Dreischor een park met 7.000 zonnepanelen aanleggen, foto ernesta verburg *bhm - Wilco Doeleman, akkerbouwer INFORMATIE WWW. DEVI ERBANNEN. NL/VACATURES - OUWERKERK WEG VAN DE BUITENLANDSE PERS 3 0111-647547

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 60