Winst in strijd borstkanker Spuikreekviaduct gaat tegen de vlakte PVNed Goes in andere handen Schoonmoeder 2 Veertig vluchtelingenkinderen leren in de oude Uilenburch vooral Nederlands zodat ze kunnen doorstromen naar het reguliere onderwijs op Walcheren. OORLOGSKIND EERSTE SCHOOLDAG A Commentaar De borstkankercentra van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) en Zorgsaam hebben hun manier van werken op el kaar afgestemd. Met de opening van een nieuw borstkanker- centrum in Vlissingen, komende vrijdag, volgt het ADRZ de werk wijze van het Zeeuws-Vlaamse ziekenhuis. Beide centra beschik ken nu over een tomosynthese, een scanapparaat dat cruciaal is voor een snelle diagnose en dus ook een snel behandelplan. De borstkankerzorg in Zeeland wordt daarmee op het niveau ge bracht dat elke patiënt in Nederland mag verwachten. Voor vrou wen die vermoeden dat ze aan de ziekte lijden - en hun families - wordt de martelende onzekerheid tot de kortst mogelijke periode teruggebracht. En wordt de diagnose kanker gesteld, dan kan zo snel mogelijk met een zo exact mogelijk behandelplan worden be gonnen. Eén gezamenlijk borstkankercentrum lijkt nog een stap te ver, maar in de praktijk komt de afstemming van behandelprocessen hier wel dicht bij in de buurt. Specialisten van beide ziekenhuizen werken samen in een multidisciplinair team en patiënten in heel Zeeland worden op dezelfde manier tegemoet getreden. Dat is winst, maar het is nog geen reden tot juichen. Ongetwij feld heeft de fusie met het Erasmus Medisch Centrum in Rotter dam het ADRZ in staat gesteld de behandeling van borstkankerpa- tiënten naar een hoger niveau te tillen, maar diezelfde fusie staat wellicht ook het laatste stapje - één borstkankercentrum - in de weg. Terwijl dat gezamenlijke centrum zo voor de hand ligt. Over het niveau van de borstkankerzorg hoeft de Zeeuwse patiënt zich de komende jaren geen zorgen te maken, maar organisatorisch kan het nog net een tikkeltje efficiënter. Pak dan snel door. Over de borstkankerzorg hoeft de Zeeuwse patiënt zich voorlopig geen zorgen te maken De provincie laat de Tractaatweg (N62) tussen Terneuzen en Zelzate verdubbelen tot een vierbaansweg. Aannemer Boskalis voert het werk uit. Dat bedrijf sloopt komend weekend het Spuikreekviaduct, tussen Terneuzen en Axel. Voor het werk wordt de Tractaat weg komend weekend tussen Koei- schorre (bij Terneuzen) en Axelse Sassing (bij Axel) afgesloten, van vrijdag 19.00 uur tot maandag 5.00 uur. Verkeer wordt omgeleid via de N252 (Sas van Gent-Sluiskil). De Spuikreekweg is dicht tot medio fe bruari 2018. Fietsers moeten via het viaduct bij Axel, ander verkeer via Magrette en Spui. Na de sloop begint meteen het heiwerk voor de palen van het Na de sloop van het viaduct begint meteen het heiwerk voor het nieuwe nieuwe viaduct. Volgende week dinsdag slaat gedeputeerde Harry van der Maas de eerste paal. Daar wordt meteen een feestje, als offici ële start van de verdubbeling, aan gekoppeld. Vervolgens begint Bos kalis ook aan de omvorming van het kruispunt Axelse Sassing. Het complete werk is in het voor jaar van 2019 klaar. ALMANAK De vraag van zijn 5-jarige vroeg wijze zoontje verbaasde de Tho- lenaar. Het knulletje mocht op een christelijke school zitten, maar kwam daar nou de vraag van daan: 'Wie was de schoonmoe der van Adam?' Als het jochie had gedacht dat de bijbelkennis van pa niet toe reikend zou zijn, vergiste hij zich deerlijk. Zelfs ma schoot in de lach toen hij brommend ant woordde: „Adam had geen schoonmoeder jongen, hij leefde in het paradijs." Archief deels op Schouwen Sportweek gaat van start Presentatie van tracé Strandkerk KNOKKE Vuurwerktitel voor Oostenrijk De 4-jarige Adel kijkt onwennig rond als hij op de eerste officiële schooldag zijn klas binnenstapt. Zijn moeder Nesrin Zyale geeft hem een aai over zijn hoofd en fluistert wat in zijn oor waarna juf Janneke Oggel de jongen in haar ar men neemt. Hij mag naast haar zit ten als ze begint met het kringge sprek. Tegenover haar zitten Ghaith, Khaled, Sidra, Mohamed en Aman. Allemaal kinderen die de afgelopen tijd als vluchteling in Ne derland arriveerden. Ze komen uit Syrië en Eritrea, fn de andere klas lokalen aan de Nederstraat in Mid delburg zitten ook kinderen uit Af ghanistan, Irak, Turkije en Ivoor kust. Veertig kinderen die in het oude gebouw van basisschool De Uilenburch vooral Nederlands le ren zodat ze door kunnen stromen naar het reguliere onderwijs. Moeder Nesrin vindt het een prachtige school en is blij dat haar zoontje kan leren en vriendjes ma ken. Ze vertelt dat ze uit Damascus is gevlucht. Naast haar staat Sao- suan Kaltham, ook afkomstig uit de Syrische hoofdstad. Haar drie zo nen zitten ook op dit TEC, Taal Ex pertise Centrum, dat opgezet is door de besturen van de zeven Walcherse basisscholen. De drie zitten niet bij Adel in de klas maar in de middenbouw. Ook zij is blij dat haar zonen nu rustig Neder lands kunnen leren, zegt ze. Aman duikt bij binnenkomst di rect in de hoek met de spellen, de blokken en de speelgoedauto's. In tern begeleidster Annemiek Lou- werse snapt dat wel. „Op het asiel zoekerscentrum heeft hij natuur lijk niets of bijna niets om mee te spelen." Ze tilt hem vervolgens op om hem op zijn stoel te zetten, in de kring. De jonge vluchteling uit Eritrea vindt dat maar niets. Hij wordt pas rustig als hij van zijn juf een autootje krijgt dat hij vast kan houden. Louwerse vertelt dat voor de zo mer 21 kinderen doorstroomden naar het reguliere onderwijs. „Kin deren blijven meestal één tot an derhalfjaar bij ons. Soms gaat het leren van de Nederlandse taal ra zendsnel, soms kost het veel tijd." Als een kind erg getraumatiseerd is, duurt het volgens haar vaak lang. Allemaal komen ze uit oorlogsgebied, allemaal zijn ze beschadigd „Maar je ziet hier kinderen echt op bloeien. Allemaal komen ze uit een oorlogsgebied, allemaal zijn ze be schadigd." Waar ze vooral moeite mee heb ben is om anderen in vertrouwen te nemen. „In oorlogsgebied en tij dens de vlucht leren ze dat ze nie mand kunnen vertrouwen." Daarom, zo vervolgt ze, is het voor hen heel belangrijk om hun ver trouwen niet te beschamen. „En dan zie je ze langzaam veranderen." De Goese PVNED Holding BV wordt mogelijk overgenomen door een samenwerkingsverband van HVC, Enerco Energy Trade en Kas Energy. Ze hebben de kartel waakhond Autoriteit Consument Markt (ACM) om toestemming gevraagd voor de overname. PVNED levert diensten aan de Nederlandse energiewereld. Het werd in 2005 opgericht om pro gramma's van kleinere energiebe drijven te bundelen. Het maakte de afgelopen jaren een spectulair snelle groei door. Het bedrijf stond vanaf 2013 dikwijls hoog op groeiranglijsten. Inmiddels werkt het bedrijf ook buiten Nederland, onder meer in het Verenigd Ko ninkrijk en België. In België onder de naam ARBEL NV en bij de westerburen heet het bedrijf PVNED UK Ltd. Eneco Energy Trade heeft in middels de helft van de aandelen van de PVNED Holding in han den. Energieleverancier Kas Energy is een inkoopcollectief voor glastuinders. HVC is inmid dels een grote leverancier van warmte en elektriciteit uit afval verwerking. Tot woensdag kun nen belanghebbenden bij de ACM bezwaar maken tegen de over name. dinsdag 29 augustus 2017 n Het voorbereidende werk is al een poos zichtbaar. Maar met het slopen van het Spuikreek viaduct, komend weekeinde, be gint het werk voor de verdubbe ling van de Tractaatweg écht. Martijn de Koning Axel Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE Mogelijk kan een deel van het Schouwse ge meentearchief in Zierik- zee blijven. Over deze mogelijkheid houdt de gemeente donderdag een informatieavond. Er zijn plannen om het ar chief uit kostenbesparing te verhuizen naar het Zeeuws Archief in Mid delburg. Maar daar kwa men bezwaren tegen. Er is nu een compromis. De avond begint om 19.30 uur in de raadzaal. ZIERIKZEE Kinderburgemeester Ju- liëtte van de Giessen (foto) en wethouder Wout van den Berg geven za terdag de aftrap van de Nationale Sportweek. Dat gebeurt om 13 uur op het Havenplein in Zierikzee. Tot 16 uur kunnen bezoe kers sporten uitproberen, zoals handbal, hockey, bootcamp, rugby, dans, turnen, karate, tennis en jeu de boules. Er staan ook een klimwand en een springkussen opgesteld. RENESSE De dorpsraad Renesse laat zien hoe het tracé Vroonweg, Kabbelaars- weg en Hoogenboomlaan eruit komt te zien nu daar de Strandkerk is ge sloopt. Ook de inpassing van de nieuwbouw van het hotel wordt getoond. Verder maakt de raad de tijdsplanning bekend. Dat gebeurt 5 september tij dens een bijeenkomst van 17.00 tot 18.30 uur in het dorpshuis. Er zijn broodjes. Doorgewinterde bezoe kers vonden het vorige maandag al: de show van Oostenrijk die dag, tijdens het Internatio naal Vuurwerkfestival in Knokke, was de mooiste in jaren. Dat land won dit jaar dan ook de landen- wedstrijd. Er kwamen 42.000 bezoekers op het vijfdaagse evene ment af. 'Hier zie je Emile Calon Middelburg -Annemiek Louwerse Frank Balkenende Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 57