Tuinspin komt met haar zijde hartpatiënten te hulp 9 Zielig: „Dat maak je jezelf. Je kunt ervoor kiezen om zielig in een hoekje te gaan zitten. Het is maar net welke draai je ergens aan geeft. Het single leven is ook niet zielig. Zeker als alleenstaande moeder heb ik niet zoveel tijd voor mezelf. Als ik dan 's avonds eindelijk op de bank zit, kan ik lekker in mijn eentje naar een serie kijken. Daar kan ik echt blij van wor den." Afknapper: „Liegen. Dat vind ik heel erg. Zowel in een relatie als in een eerste gesprek. Als ik dan achteraf hoor dat iets eigenlijk anders zit, hoeft het voor mij al niet meer." Trouwerij: „Ik hoef niet per se te trouwen. Je kunt ook gelukkig zijn zonder papiertje en de achternaam van een ander. Ik vind het wel mooi om te trouwen als je vijftig bent en al jaren samen bent. Dan heeft het een meerwaarde." Geluk: „Dat zit in kleine dingen. Als de zon schijnt na een regenbui, dat mijn zoontje van 2 jaar dit week end voor het eerst op het potje plaste of als iemand oprechte belangstelling voor mij toont." Aandacht: „Vind ik heerlijk. Van de goede personen loop ik daar niet voor weg." Veeleisend: „Dat ben ik door erva ring wel geworden. Een toekomstige partner moet een eigen huis en een baan hebben, niet claimend zijn, ei gen vrienden en een tijdsbesteding hebben, langer zijn dan ik en niet ro ken. En kindvriendelijk zijn natuur lijk." Afhaalmaaltijd: „Heel makkelijk. Als de koelkast leeg is en ik heb geen zin meer om naar buiten te gaan, bestel ik lekker in mijn slobberbroek iets via Thuisbezorgd." Kroeg: „Te gek! Ik ben wel een kroegtijger. Je moet wel spontaan gaan. Ik moet er niet twee weken naartoe leven, want dan valt het alleen maar tegen." Vriendschap: „Ik heb twee goede vriendinnen. Zij zijn echt heilig voor me. Ook in een relatie is het belang rijk dat je echt buddies bent." Zoekende: „Nee, ik ben gelukkig met mijn leven nu. Hij moet echt een meerwaarde hebben, alles moet kloppen. Ik ga bijvoorbeeld niet in de kroeg rond staan kijken of ik een leuke man zie. Met die intentie ga ik er ook niet heen." Vragen: „Ik krijg niet zo vaak de vraag of ik al een vriend heb. Maar ik vind het niet vervelend als iemand dat vraagt. Ik ben zelf ook nieuwsgie rig naar hoe dat bij een ander zit." Ambitie: „Ik ben heel gefocust op mijn werk, mijn kind en mijn huis. Dat wil ik allemaal goed onderhou den. En mezelf ook. Ik wil gelukkig blijven." Vrijheid: „Heel belangrijk. Het moet niet zo zijn dat iemand zich beledigd voelt wanneer je een avondje voor je zelf wilt." Eenzaam: „Dat ben ik een tijd geweest. Ik dacht dat ik een partner nodig had. Maar je hebt familie en vrienden nodig, niet per se een part ner. Ik kan dingen ook goed alleen. Zo heb ik dit weekend zelf een loop auto in elkaar gezet die in onderdelen werd geleverd. Een vriend vroeg of ik het niet raar vond om dat alleen te doen. Nee, dan ben ik juist trots op mezelf." Kort of lang, iedereen is in zijn leven wel een periode op zichzelf. Alleenstaande moeder Jenni Rowecki (33) uit Middelburg is bijna een halfjaar single en veeleisend geworden als het om mannen gaat. UITGEZOCHT dinsdag 29 augustus 2017 'Een claimende man wil ik niet hebben' Joanne Karkdijk Dat spinnen nuttig zijn omdat ze in secten eten wisten we al. Maar hun draad blijkt ook ge schikt om kunst matig hartweefsel voor mensen mee te maken. Bang voor spinnen? Wie in de toekomst een hartziekte krijgt, ont vangt dan wellicht nieuwe hartcellen die zijn gemaakt door deze insecteneter. Hartpro blemen komen steeds meer voor, ze worden vaak veroorzaakt door het onomkeerbare ver lies van hartcellen als gevolg van een ziekte. Denk aan een hartin farct, waarbij als gevolg van zuurstofgebrek een deel van de hartspier afsterft. Er bestaat nog geen behandeling om de schade te herstellen. Hoge verwachtingen hebben onderzoekers van de Friedrich- Alexander universiteit van Erlangen-Nürnberg en hun collega's van de Universiteit van Bay- reuth van de zijde die spinnen maken. Met be hulp van het eiwit fi- broïne, dat zijde struc tuur en stevigheid geeft, hebben zij kunst matig hartweefsel op gekweekt. In de toe komst kan dit mogelijk afgestorven hartweef sel vervangen. Zijde Ze gebruikten het zijde eiwit als laagje om de hartcellen op te laten groeien. Uit tests blijkt dat dit kunstmatig ge kweekte weefsel niet onderdoet voor natuur lijk hartweefsel. Zo kan het net als natuurlijk weefsel uitzetten in be paalde situaties, zoals tijdens een zwanger schap. Zijde zou hier mee wel eens de sleutel kunnen zijn tot het maken van kunstmatig hartweefsel, zeggen de onderzoekers. Het duo had eerder al ontdekt dat de zijde van de Indiase zijderups, dat hetzelfde eiwit bevat, geschikt is om hartweefsel mee te creëren. Het was alleen tot nu toe nog niet ge lukt om dit eiwit in grote hoeveelheden te produ ceren. Ook de kwaliteit van het stofje was wis selend. Nu hebben ze met behulp van bacte riën een kunstmatig eiwit gemaakt uit het draad van tuinspinnen, dat wel in dusdanige hoeveelheden en van een goede kwaliteit wordt geproduceerd. Het spinnendraad brengt de creatie van kunstmatig hartweefsel een stapje dichterbij. —Carin Röst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 53