Irritaties druipen ervan af bij toponderhandelaars brexit 3 dagen Giethoorn 4 HOUSTON ORKAAN Texaanse hulpdiensten hebben grote moeite de zware regenval na orkaan Harvey het hoofd te bieden. Miljoenenstad Houston is ondergelopen - en dat was te verwachten. lsof er niets aan de hand is zit een dame te breien, althans zo lijkt het, haar fauteuil om ringd door groenbruin water. Om haar heen nog zes be jaarde vrouwen en een kat, allemaal tot de taille ondergedompeld. Dankzij de foto van het groepje natte ouderen kwam er hulp voor de bewoners van verzorgingshuis 'Het Goede Leven' in Dickinson, een voorstadje van Houston. Niet ver van de kust waar orkaan Harvey meedo genloos inbeukte op de woningen van Texanen. De directrice, Trudy Lampson, had de foto naar haar dochter Kim Mcintosh in Florida ge stuurd. Haar man postte het beeld op soci ale media in een wanhopige poging een reddingsploeg bij zijn familie te krijgen. Niet veel later hing een heli kopter boven het pand. „We takelen opa's en oma's de lucht in", beves tigde noodhulpcoördinator David Popoff tegenover de lokale krant. De bewoners en hun kat zijn opgevan gen in Allen, bijna 500 kilometer noordelijker. Hulpdiensten in en om Houston worstelen met de allesverzwelgende regen in het kielzog van Harvey. Op sommige plekken kan in totaal tot twee meter regen vallen. In Fort Bend County heeft de politie ge waarschuwd voor onverwacht be zoek van alligators. Ze zijn op meer dere plekken opgedoken vanwege het hoge water. Veel bewoners kre gen geen gehoor bij alarmnummer 911. De kustwacht vroeg burgers te blijven bellen. Velen namen hun toe vlucht tot andere kanalen en smeek ten op Facebook en Twitter om hulp. t In Fort Bend County wordt gewaarschuwd voor onverwacht bezoek van alligators Het hoofd van de lokale overheid van Harris County, waar Houston onder valt, riep bootbezitters uit de omge ving op om bij te springen. „We heb ben heel hard boten en hoogwater voertuigen nodig. We kunnen niet wachten op middelen van buiten", zei Ed Emmett. Gisteren meldde de politie dat 185 hulpverzoeken nog niet waren afgehandeld. Zo'n 2.000 mensen waren gered. Het was bekend dat Houston grote overstromingsrisico's liep. De snel groeiende metropool is kwetsbaar, nu klimaatverandering voor meer hevige regenval zorgt en jaren onge controleerd is gebouwd. Veel land dat water kan absorberen is geasfalteerd of bestraat, waardoor het water niet weg kan. Burgemeester Sylvester Turner vond het echter niet nodig de bewo ners te evacueren. Een uittocht van enkele miljoenen mensen kan dagen duren, en zou tot grotere rampen kunnen leiden, oordeelde hij. Toen Texanen twaalf jaar geleden vluchten voor orkaan Rita, kwamen tientallen mensen om nog voordat Rita aan land was gekomen, door ongelukken en hitteproblemen in eindeloze files. Katrina De taferelen in Houston doen Ameri kanen denken aan reddingsacties na orkaan Katrina, die in 2005 New Or leans verwoestte en mede door ge brekkige hulpverlening ruim 1.800 fcUSSS-U/ |0 slachtoffers eiste. De schade lijkt nu veel minder groot. Vooralsnog zijn ten minste vijf mensen omgekomen door Harvey. Volgens de internationale verzeke raar Hannover Re wordt 3 miljard aan schadeclaims verwacht - tegen 80 miljard na Katrina. Onder meer de olie- en gasindustrie in de regio is ge troffen. Shell sloot een raffinaderij in Deer Park en twee boorplatformen voor de kust. Naar verwachting heb ben 30.000 mensen tijdelijk onder dak nodig, bijvoorbeeld in een van de www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg Barnier baalt als een stekker dat de Britten op geen enkel van de drie hoofdthema's - garanties voor de burgers, financiële compensaties en een open Iers/Noordierse grens - met duidelijke standpunten ko men. Volgens Davis is Londen de afgelopen weken niet opgehouden met de productie van position pa pers. „Dus Michel, laten we de mouwen opstropen en beginnen." Probleem is alleen dat volgens Brussel de Britse position papers geen enkel houvast bieden. Lon den wil onder de rechtspraak van het Europese Hof van Justitie uit, EU-burgers die na de 'scheiding' in Groot-Brittannië blijven wonen moeten naar de Britse rechter of een apart tribunaal. Voor de Iers/Noordierse grens - nu een binnen- straks een buitengrens - zijn de Britten met een 'sprookjes oplossing' gekomen, en voor de fi nanciële afwikkeling van hun ver trek uit de Unie hebben ze nog geen bedrag genoemd. In feite zijn Londen en Brussel het zelfs over de aanpak van hun onderhandelingen nog totaal oneens. De Britten willen meteen ook al over hun toekomstige han delsrelatie met de EU onderhande len, Brussel heeft duidelijk be paald dat daarvan pas sprake kan zijn als er op de andere drie hoofd thema's voldoende voortgang is. „De 27 resterende landen en het Europese Parlement zullen niet accepteren dat de punten die wij belangrijk vinden niet goed afge handeld zijn", aldus Barnier. Halfpension 3 dagen kust diner Den Helder/Texel dinsdag 29 augustus 2017 Harvey slaat ongenadig toe in Texas Karlijn Van Houwelingen New York/Houston A Bewoners in Texas ploeteren door het ex treem hoge water, veroorzaakt door de zware regenval in het kielzog van Harvey. FOTO AFP Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Het overleg over het Britse ver trek uit de EU zit in een stevige impasse, en de irritaties daar over lopen steeds hoger op. Toponderhandelaars Michel Barnier en David Davis geven ze elkaar de schuld van de im passe. Frans Boogaard Brussel Op fietsafstand van Giethoorn, de Weerribben en het Drents-Friese Wold. 2 nachten incl. ontbijt in 3* Holland Inn Wolvega (8,2) 2 keer een 3-gangen diner, gratis parkeren en wifi Incl. rondvaart door Giethoorn Aug. sept, toeslag van 10,- p.p. Aankomsten t/m dec. 3* Fletcher Hotel De Zalm, Brielle (7,8) 3* Hotel Wienerhof (7,7) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt lx een 3-gangen diner lx welkomstdiner Gratis parkeren en wifi wIncl. bootkaartje Texel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4