'We geven ons niet graag over aan iets of iemand' 44 5 Walnoten bespelen de hersenen een ander ergens de schuld van te ge ven. Bijvoorbeeld als een leraar jou niet aanwijst als je je hand opsteekt, kun je zeggen dat die leraar lullig doet, maar eigenlijk maak je jezelf te onzichtbaar. Zwaan: „Ik heb er altijd al interesse in gehad hoe mensen in elkaar steken. Via klanten in de kapsalon werd ik op het spoor gezet om coach te worden. Henk vond het een beetje zweverig, maar ik had het gevoel dat dit bij me paste. De opleiding was best zwaar, Lobke heeft me er door heen gesleept. In het tweede jaar kwam het Enneagram aan bod, een model dat inzicht geeft in de kwali teiten, talenten en valkuilen van elk mens. Dat heeft binnen het gezin ook meer duidelijkheid gegeven." Trek je niet te veel aan van wat anderen van je vinden Lobke: „Ik wilde toen ik klein was al het liefst met de volwassenen mee praten, maar anderen vonden dat niet passend. Waarom ga je niet buiten spelen, vroegen ze dan. Maar ik had meestal geen klik met leeftijdgeno ten. Uitgaan was ook niet aan mij be steed." Zwaan: „Toen je op de basisschool zat, moest ik er wel aan wennen dat je zo was." Henk: „Dan zag je al die meiden lol maken met voetballen, terwijl Lobke thuis een boek zat te lezen." Zwaan: „Maar op een gegeven moment bedachten we: waar maken we ons druk over? Ze doet het gewel dig op school, ze rookt en drinkt niet, wat willen we nog meer? Jetze is heel anders, die wil wel graag van alles met een groep doen. Wat we alle vier delen is de liefde voor dieren. We hebben altijd poezen gehad en de laatste paar jaar ook een hond, die heet Bix." Jetze: „Het zou verboden moeten worden dat kinderen opgroeien zon der dieren. Als er een poes bij me op bed ligt, slaap ik veel beter." Zelfvertrouwen kun je aanleren Zwaan: „Ik kreeg een flinke boost door de eerste bevalling. Ik besefte dat ik oerkracht in me had, het gaf me veel zelfvertrouwen. En later heeft de coachopleiding me veel ge bracht. We doen ons best om onze kinderen ook met vertrouwen in het leven te laten staan. Daardoor durft Lobke een jaar naar Australië te gaan. En zo wil ik ook Jetze door de puber teit slepen en zorgen dat hij straks een jonge knaap is die voor zijn eigen keuzes durft te gaan." Henk: „Dat Lobke voor een jaar weg gaat begint nu pas te landen. Maar ik weet dat zij dit kan en wil en daar moet ik mij bij neerleggen. Ik wil mijn kinderen meegeven dat zij hun dromen najagen en dat ze ook mogen falen om zich dan te herpakken en ergens anders voor te gaan. Ik weet dat zij het wel redden." Controleverlies „Ons ego is nuttig om te overleven en te floreren, maar bezorgt ons ook angst en spanning. We tobben over hoe anderen ons zien, hoe we het doen. Dat mat af en geeft een eenzaam ge voel. Ontstijgen we ons ego, dan kunnen we een diepe verbondenheid ervaren met de natuur en anderen." „Iedereen ontstijgt zijn ego wel eens. Soms nemen ne gatieve gedachten je zo in beslag dat je voor niets an ders oog hebt, op andere momenten ga je op in de schoonheid van de natuur of van muziek; dan voel je je opgetild. Iedereen beweegt tussen deze uitersten, soms wel binnen een minuut! We kunnen onszelf trainen om minder door onszelf in be slag genomen te worden, en meer open te staan voor ver wondering, schoonheid en vervoering." „Het meest ingrijpend was mijn bijna-doodervaring op mijn 24ste, na een ernstig skiongeluk. Die ervaring hielp me wel om angst stoornissen te helen, over gehouden aan een lsd-trip. Het gaat er niet om zoveel mogelijk bizarre momenten mee te maken. Waar het om draait is: word je er een be ter mens van of niet? Zoek je extase om te groeien, of al leen om te ontspannen? Bid je tot God om je wensen vervuld te krijgen? Gebruik je het hallucinerende ay- ahuasca voor de kick of ter genezing van oude geeste lijke pijn?" Mijn bijna- doodervaring hielp me over angsten heen „Je kunt onderscheid maken tussen geestelijk en fysiek, spontaan en bewust veroor zaakt, spiritueel en hedonis tisch. Extatische ervaringen kunnen de grenzen verva gen. Neem de vastende monnik die zijn lichaam zo beïnvloedt dat het waar schijnlijker wordt dat hij een ander bewustzijn er vaart. Ons lichaam, onze geest en ziel zijn verbonden. Diepgaande extase dient zich soms spontaan aan, al hebben mensen altijd ritue len en ceremonies ingezet om dat te bevorderen, met muziek en zang, licht of geestverruimende midde len." „Er komt steeds meer we tenschappelijk onderzoek dat de positieve werking van bijvoorbeeld meditatie aantoont. Met name als het gaat om religie, rust er nog een taboe op de controle loslaten. We willen onze spiritualiteit wel vormge ven, maar ons niet overge ven aan iets of iemand gro ter dan wijzelf. Milde vor men, prima, als we maar controle houden." EETLUST dinsdag 29 augustus 2017 PZ Vivian de Gier Bij 'extase' denken we al snel aan jezelf verliezen in overdreven enthousiasme. Zo'n vorm van controle- verlies kan helpen om te ontsnappen aan je ego. Dat biedt de kans op een gevoel van verbonden heid, zegt de Britse schrij ver Jules Evans (39) in 'De kunst van controleverlies'. U beschrijft dat het be langrijk is om te 'ontzel- ven', ons ego te ontstijgen. Waarom is dat nodig? Bereik je dat alleen via een extatische ervaring? Wat heeft u zelf mee gemaakt? Jules Evans: „Ga wat minder in je eigen ego op." Lijkt spirituele extase op de vervoering zoals bij seks of psychedelica? Hoe krijg je controleverlies geaccepteerd? De kunst van controlever lies. Filosoferen over ex tase, Ten Have, €22,99 Een vol gevoel na een handje walno ten? Dat komt doordat ze je brein bespelen. Walnoten activeren een hersengebied dat je eetlust remt. Onderzoekers van het Beth Israel Deaconess Medical Center gaven te zware mensen vijf dagen een smoot hie met walnoten en daarna vijf dagen een noten- loze smoothie. De laatste smaakte als die met walnoten. Bij een andere groep was de volg orde andersom. De proefpersonen die de walnoten nuttigden, zeiden minder honger te voelen. Op de fMRI scan bleek hoe dit kwam. Terwijl de walnootdrinkers keken naar plaatjes met lekker eten, lichtte een hersen- Valt met deze noten overge wicht te bestrij den? FOTOSHUT- TERSTOCK deel dat betrokken is bij de regulatie van hongergevoe- lens bij hen meer op dan bij andere groep. Walnoten geven het brein dus echt een vol ge voel. Dit kan helpen bij de bestrijding van overgewicht. —Carin Röst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49