4 ZO DOEN WIJ DAT Henk en Zwaan Schutte uit het Gelderse Laren zijn in de opvoeding van hun kinderen Lobke en Jetze alles behalve autoritair. „Wij willen onze kinderen meegeven dat ze hun dromen najagen." Probeer elkaar niet te veranderen Zwaan: „Henk en ik kennen elkaar zo'n 35 jaar en zijn 26 jaar getrouwd. We komen allebei uit een boerenfa milie en we zijn erg verschillend. Henk laat zijn stem minder gauw ho ren en wil de harmonie bewaren. Maar af en toe moet het toch knallen om weer tot elkaar te komen. Henk is echt een doener." Jetze: „Met Lobke en mama kan ik praten en met papa ga ik leuke din gen doen." Henk: „Ik stond als kind al te kijken als er een graafmachine kwam. Later sleutelde ik aan brommers. Wat ik leuk vind aan mijn gezin, is dat ie dereen zelfstandig is en kan doen wat hij of zij leuk vindt. Daarnaast gaan we samen eropuit. Sinds de ge boorte van Lobke ben ik gestopt met loonwerk voor boeren en doe ik klus sen voor particulieren. Sindsdien ben ik 's avonds thuis. Ik haalde Lobke vaak op van de crèche en zorgde zaterdag voor haar, als Zwaan aan het werk was." Zwaan: „Hij is geen man die vindt dat de vrouw achter het aanrecht hoort. We koken ook allebei; het hangt er vanaf wie als eerste thuis is." Henk: „Ik vind het fijn als iedereen zijn eigen rommel opruimt. Als ze jassen of schoenen laten slingeren, krijgen ze dat te horen." Door elkaar de ruimte te geven praatje gemakkelijker Lobke: „De eerste twee weken dat Jetze er was, vond ik het prima. Maar daarna besefte ik dat hij echt bleef. Dat is wel even wennen als je zes jaar het enige kind bent geweest." Zwaan: „Toen heb ik gezegd: draai het om: jij hebt de luxe gehad dat je zes jaar alleen was. Vanaf het mo ment dat Lobke kan praten, praten we." Henk: „Dat is ook niet meer gestopt, haha." Zwaan: „Wij zijn als ouders niet autoritair. Ik kan me één keer herin neren dat Lobke kattenbrokjes op de grond had gegooid. Ik wilde er een strijd van maken en die heb ik verlo ren. Toen wist ik dat dit niet de ma nier was." Henk: „Ik werd ook niet boos. Ik liep wel eens weg, zo van 'zoek het maar uit'. Zwaan: „We overleggen veel, bij voorbeeld over de vakantiebestem ming. Dan mogen ze afwisselend kiezen welk land het wordt." Lobke: „Ik koos een keer voor Enge land, dat was de leukste vakantie." Jetze: „Ik vond het maar saai, al die kastelen. Daarna heb ik een resort uitgekozen, dat was pas leuk!" Dankzij de homeopaat die ook met me praatte, ontdekte ik dat ik meer kind mocht zijn DE FAMILIE Speel geen mooi weer als je depressief bent Zwaan: „Ik had last van depressieve buien, eigenlijk al vanaf mijn puber teit. Vlak voor de zwangerschap van Lobke zijn Henk en ik naar de huis arts geweest en kreeg ik antidepres siva voorgeschreven, dat ging heel gemakkelijk. Toch had ik nog gere geld last van buien. Kinderen voelen dat haarfijn aan, het heeft geen zin om dan mooi weer te spelen." Lobke: „Ik had het altijd meteen door als er iets was en ik werd dan heel kalm. Ik ging mijn moeder ad vies geven. Het leek alsof ik altijd haar kant koos, maar dat kwam ook doordat papa minder van zijn gevoe lens liet zien. In groep 7 had ik heel veel last van hoofdpijn. Toen zijn we naar een homeopaat geweest die ook met me praatte. Daardoor begreep ik dat ik meer kind mocht zijn." Zwaan: „Ook Henk is mee geweest naar die homeopaat. We beseften: wie zijn nu eigenlijk de volwasse nen? Dankzij homeopathie en de kracht die ik kreeg door een oplei ding voor coach te volgen, kon ik af kicken van de antidepressiva. Ik had toen wel driftbuien." Je bent zelf verantwoordelijk voor je geluk Lobke: „Toen ik 11 jaar was, leerde mama me dat het niet terecht is om dinsdag 29 augustus 2017 PZ Hoe houd je het een beetje leuk in de huiselijke omgeving? Lezers helpen ons op weg. 'Toen ik er een strijd van wilde maken, verloor ik die' Elsie Schoorel 44 —Lobke Schutte Henk Schutte (52), kraanmachinist bij een grondverzetbedrijf Zwaan Schutte (49), kapster en coach Lobke (18) Jetze (12) Henk en Zwaan heb ben na een moeilijke tijd hun positie als ou ders weer ingenomen. Dochter Lobke ver trekt voor een jaar naar Australië. FOTO'S JAN HOUWERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48