U O 3 tijd dicht op elkaar en het waren tel kens dezelfden die het voortouw na men en anderen niet. Op een gege ven moment ontstaan dan irritaties. Die dingen gebeuren, dat kun je niet voorkomen." Maar je kunt de kans op een zware domper wel verkleinen. Volker: „Be denk van tevoren goed wat je van een gezamenlijke vakantie verwacht en bespreek dat met elkaar. Als je bij voorbeeld niet alles samen met je vrienden wilt doen, maak daar dan vooraf afspraken over. En zorg dat je ruimte hebt om je terug te kunnen trekken als je daar behoefte aan hebt. Probeer het eerst eens een weekend met elkaar, niet meteen drie weken. Als er kinderen bij zijn, bespreek dan hoe je daarmee omgaat. Vrienden kunnen het zelfs prettig vinden als je af en toe ook hun kinderen corri geert. Als je in elk geval maar respect hebt voor eikaars opvoedstijl." Rijstijl In het geval van Sanne (29) was de vakantie met vier vriendinnen in Spanje een regelrechte ramp. „Het was vooral een botsing van karakters, denk ik achteraf. Waar de een rustig aan het zwembad een boek wilde le zen, wilde de ander vooral bijkletsen over haar drukke leven als kersverse moeder. Gingen we naar een super- mercado, liepen we twee uur te kib belen over de inkoop voor een barbe cue. 'Ik wil vis.' 'Nee bah, ik lust geen vis.' In de auto ontplofte een vrien din vanwege al het commentaar op haar rijstijl. Voor een ander was de maat vol na een opmerking over haar 'lage' mbo- opleiding. Dat vond ze vreselijk, hoorden we later van een weder- BAND zijdse vriendin. Die gaat nooit meer mee. We hebben alle onderlinge er gernissen ook nooit uitgesproken, niet tijdens de vakantie er niet erna." Verwateren „Je kunt onderling wel goede relaties hebben, maar in zo'n groep ontstaat een heel eigen dynamiek", zegt Vol ker. „Dan kan het zo uitpakken, zeker als mensen heel verschillende wen sen en verwachtingen hebben. Het is natuurlijk verstandig om die wel uit Probeer eerst een weekend, niet meteen drie weken 'Goede vrienden kennen jou vaak langer dan je partner' te spreken. Hoe groter de groep, hoe meer verschillen er ook zullen zijn." Dat het aantal aanvragen voor echtscheiding na vakanties een piek vertoont, is bekend. Zouden zo ook veel vriendschappen na een vakantie sneuvelen? Volker: „Dat is bij mijn weten nooit onderzocht, maar ik denk het niet. Het aantal vrienden dat met ruzie uit elkaar gaat is nog geen tien procent. Als je een huwelijk wilt beëindigen moet je een officiële procedure in werking stellen. Voor vriendschappen werkt dat niet zo. Meestal verwateren die gewoon. Je laat dan niks meer van je horen en probeert elkaar te vermijden." Dat hoeft niet de doodsteek voor een vriendschap te zijn. „Soms kan de breuk definitief zijn of jaren du ren, maar contacten worden ook weer aangehaald. Daar doen wij nu onderzoek naar." Ook na de vakantie in de gïte kwam het weer goed, al was daar wel een verzoenend gesprek en tijd voor nodig. De vriendschap heeft er een litteken bij, maar dat maakt hem al leen maar doorleefder. En ja, we zijn ook alweer op vakantie een paar da gen met elkaar opgetrokken. Alleen op risken rust een levenslang taboe. dinsdag 29 augustus 2017 GO zet ze meer druk. Een steek schiet door mijn schouders. De pijn is weg, de spanning ook. Wat muurvast zat, voelt nu licht en los. Ik wil iets zeggen, maar de mas sage begint opnieuw bij mijn benen. Elke keer dat ze bij mijn schou ders aankomt volgt een nieuwe steek en daarna lost de spanning op. Langzaam tikken de mi nuten weg. Ik sluit mijn ogen en denk aan de zee. Samuel Bom Sfeer in de sessie Er wordt rekening ge houden met je wensen.Snel koud? Dan krijg je een warme handdoek. De zachte popmuziek op de achtergrond maakt de sfeer soms wel erg sentimenteel. Ontspannend De masseur rolt van onder tot boven. Alsof ze alle spanning uit je wrijft, tot die is opge lost in het niets. De massagetechniek voelt als één bewe ging. Verwacht dus niet heel veel variatie. Kwaliteit van behandelaar Daimy heeft genoeg kracht om oude spier pijn te verlichten. Een massage via de onderarmen voelt minder zachtzinnig dan met handen. Prijs kwaliteit Voor 36,50 euro en zonder te 'kraken' krij gen strakgespannen spieren een beurt. Niet zo sereen als een ontspannings massage of zo krach tig als een sportmas sage. De masseur gebruikt veel zijn ellebogen, fotoshutterstock Eind oordeel Net als de zee ont spannend en soms krachtig 71 44 —Beate Volker Hoeveel goede vrien den kan een mens hebben? Volker: „Echt goede vrienden hooguit vier, blijkt uit onderzoek. Dat zijn mensen waar je veel om geeft, waar je haast alles mee kan bespreken en waar je veel voor over hebt, zonder dat daar iets tegenover staat. Die vriendschap is onbaat zuchtig en is vaak zelfs sterker dan een fami lieband. Uit onderzoek blijkt ook dat mensen gemiddeld dichter bij hun vrienden wonen dan bij hun familie. Vriendschappen duren tegenwoordig ook lan ger dan relaties: een goede vriend kent jou vaak langer dan je partner. Buiten die vier kun je een schil heb ben van zo'n tien tot vijftien vrienden, de mensen die je op ver jaardagen en feestjes uitnodigt. Daarbuiten kun je nog tientallen vrienden hebben met een zwakkere binding. Mensen van bijvoor beeld je werk of de sportclub waarmee je nieuwtjes uitwisselt. Die contacten zijn ook belangrijk, die geven je het gevoel dat je erbij hoort."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47