Janez, de gekke hoteleigenaar 44 Sluit je ogen en denk aan golven in zee 2 RENÉ DIEKSTRA t Hiïïlöïïl Vriendschap Tijdens dat topavondje met vrienden leek het zon geweldig idee: 'Laten we samen op vakantie gaan!' Maar enkele maanden later, in een gïte in Frankrijk, lopen de spanningen op. Toch niet zon goed plan? Column Ik hou van gekke mensen. Van mensen die zich een levensdoel hebben gesteld en obstakels on derweg niet als ontmoediging maar als uitda ging ervaren. En die ongewone, maffe of zelfs con fronterende manieren om die uitdagingen het hoofd te bieden niet uit de weg gaan. Ook niet als het overtreding van regels betekent die ze als on zinnig of contraproductief ervaren. nooit van hem gehoord hebben als ik niet tijdens mijn vakantie onlangs in Slovenië een ontmoeting met zijn dochter Marjana had. Daarin kwam haar vader bij toeval ter sprake. Janez, geboren in 1934 in de buurt van Skofja Loka, een stad in het westen van Slovenië, erfde als enige zoon na de dood van zijn ouders een kleine boerderij met één koe. Maar het boerenbestaan leek hem niets. In 1966, Joego slavië en dus ook deelre publiek Slovenië was nog een communistische eco nomie, besloot hij op zijn erf een klein hotel te bou wen. Zeven kamers en één enkel toilet. Het eer ste hotel in privébezit en privaat gerund van heel Joegoslavië. Niemand gaf er daarom een cent voor dat het project zou slagen. De autoriteiten werkten Janez ook tegen. Zijn hotel mocht geen hotel heten, dat klonk veel te westers-kapitalistisch. Pension was het maximale. Janez loste dat op door zijn hotel Pension Minihotel Zorka, de naam van zijn vrouw, te noemen. Eenmaal afgebouwd in 1967, wachtte hij tot de toeristen zouden komen. Die kwamen niet. Na een jaar concludeerde Janez dat hij ze dan maar moest gaan halen. Hij maakte zwart-wit- foto's van zijn bedrijf en kocht een treinticket naar Amsterdam. Daar woonde zijn enige buitenlandse kennis en kon hij een dag of wat logeren. Hij pro beerde in Amsterdam bij een aantal reisorganisa ties zijn hotel aan de man te brengen. Zonder suc ces. Dan maar in Den Haag proberen. Daar liep hij op een dag tegen een affiche van Hotelplan aan. Die moet ik hebben, besloot hij onmiddellijk. Hij zocht het kantoor van Hotelplan op en liet weten niet eerder weg te gaan tot hij de manager had ge sproken. Dat gebeurde uiteindelijk. 'Luister', zei Ja nez tegen hem, 'u hebt Hotelplan en toeristen, en ik heb een hotel. Dus is er niets logischer dan dat we van nu af aan gaan samenwerken.' En zo ge beurde. Jaren was Hotelplan de grootste en niet zelden enige leverancier van gasten aan wat in middels Hotelplan Pension Minihotel Zorka heette. Hotelplan is niet meer. Maar Janez' Miniho tel is er nog altijd. In 2002 gerenoveerd en uitge breid en in iedere kamer een toilet. En wie nu Skofja Luka binnenrijdt, die kan Minihotel door de bewegwijzering niet meer missen. Moraal: voor wie er in gelooft is veel meer moge lijk dan voor wie dat niet doet. Maar een beetje, of liever meer dan een beetje, gek zijn helpt daarbij wel. Zo eenvoudig is het. Zijn hotel mocht geen hotel heten, dat klonk veel te westers LEESTIPS VAN DE WEEK LEKKER IN BALANS p vakantie leer je je vrienden kennen. En zij jou. We zit ten in een schil derachtig huisje in de klei van de Marne, in Noord- Frankrijk. Buiten is het koud en mis tig, binnen is de sfeer om te snijden. Niks geen topavondjes met goed eten, een wijntje en goede gesprek ken. We zitten de hele dag op eikaars lip en ik ben niet te genieten. Snauw om de haverklap naar de kinderen die gillend rond rennen en doe kortaf naar vrouw en vrienden. Het traditionele avondje Risk ont aardt in een verbeten strijd, gevoed door alle onderhuidse irritaties. Zelfs hun altijd kwispelende hond begint naar me te grommen. Nee, dit wordt geen week van rust en harmonie. Op één van de laatste avonden barst de bom. Nooit eerder uitgespro ken verwijten vliegen over en weer en op enig moment vloeien er zelfs tranen. Stik, dan maar geen vrienden meer. De resterende tijd proberen we elkaar zo veel mogelijk te ontlopen en zijn opgelucht als we weer naar huis mogen. Denk je elkaar zo goed te kennen en dan gaat het toch zo mis. Hoe kan dat nou? „Jullie zaten in een heel andere context bij elkaar", verklaart Beate Volker (54), hoogleraar sociolo gie aan de Universiteit van Amster dam en net terug van een geslaagde vakantie met een vriendengroep. „Normaal zie je elkaar maar een stukje van de dag, bijvoorbeeld met uitgaan of een bezoek. Nu zit je 24 uur met elkaar 'opgescheept' en dat kan dan wel eens tegenvallen." Normaal zie je vrienden een deel van de dag, op vakantie 24 uur Wat heet - er kan van alles mis gaan. Ben jij een slow starter, zijn je vrienden van die pluk-de-dagtypes. Die al met kletterende borden en be stek een ontbijttafel dekken als jij je nog zeker drie keer wil omdraaien. 'Komen jullie ook?' En dan moet je nog dankbaar zijn ook. 'Oh, een ge kookt eitje, wat aaardig.' En dacht jij je daarna lekker met een boek te kun nen terugtrekken, staan zij al klaar om - surprise! - met z'n allen naar een klimbos te gaan. Zie dan je goede humeur maar eens te bewaren. Verhuisd Met kinderen erbij is het sowieso tricky. Zo draaide een vakantie van Hans (48) en Karin (47) met goede vrienden uit op een opvoedkundige strijd. „We ergerden ons kapot aan elkaar. Onze kinderen mochten van tafel om in de zandbak te spelen. Die van hun moesten blijven zitten tot de maaltijd gedaan was. Onze oudste mocht om tien uur naar bed, die van hun moest, net als thuis, er om half acht in. We zaten in twee stacaravans naast elkaar, maar wij zijn 'in goed overleg' naar een andere caravan ver huisd. De eerste dag van de scheiding gingen wij naar een kasteeltje en zij... ook. Daar hebben we smakelijk om gelachen, maar we zijn nooit meer met elkaar op vakantie geweest. We zijn nog wel vrienden." Is het wellicht beter om juist niet met goede vrienden op vakantie gaan? „Het kan lastig zijn, maar dat gaat wel wat ver. Je moet het gewoon proberen", vindt Volker, die onder meer onderzoek doet naar sociale netwerken en relaties. „Ik heb ook wel eens met vijf man op een zeil boot gezeten wat niet echt werkte. Er was weinig wind, we zaten de hele dinsdag 29 augustus 2017 Psycholoog René Diekstra buigt zich over de menselijke geest Toen de toeristen niet wilden komen naar zijn hotel in Slovenië, bedacht Janez een plan. René Diekstra roemt hem om zijn gekte. Janez Demcak, inmiddels in de tachtig, was lange tijd een van die gekke mensen. Ik zou Reageren? rene.diekstra@persgroep.nl GO Gewoon adem halen - Dan Brulé Verminder stress en angst met de ademhalingstech niek van deze ex pert (Kosmos, 19,99) De laatste fa cade - Burkhard Spinnen Over de zorg voor een demen- Vergeven - Svenja Flas- spöhler Duitse fi losoof over wat nodig is voor ver geving en wat het je kan brengen (Ten Have, 19,99) Geen delicate massagehanden, maar serieus ellebogenwerk. De onderarmen van de Lomi Lomi-masseur rollen alle spanning uitje lichaam. Ik sta in de zee. Het water reikt tot aan mijn middel en in de verte verschijnt een golf. Ik draai me om, zet me schrap en voel hoe het water over me heen spoelt. Krachtig rollend tegen mijn rug, omhoog en naar beneden, keer op keer. Zo voelt Lomi Lomi voor mij, een Hawaii- aanse massagetech niek waarbij de onder armen van de masseur over je heen rollen vol gens de 'golven van het lichaam'. Ik lig op de massage- bank van Wellnessre- sort Roosendaal. Met haar onderarmen en el lebogen drukt Daimy Wijn (21) op mijn rug en benen. Van onder tot boven en terug. Als haar armen bij mijn schouders en nek aan komen, is het duidelijk dat alles er muurvast zit. Maar Daimy heeft krachtig gereedschap. Zonder onderbreking Oorlog in de gïte Theo den Boer 44 —Beate Volker, hoogleraar sociologie terende moeder. (Querido, 18,99)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46