ZE6VM*D Zeeuwse politie lost meeste zaken op Zes struikelstenen in centrum Middelburg 8 Goese burgemeester neemt afscheid om zijn René Verhulst is bezig aan zijn laatste week als burgemeester van Goes. Hij vertrekt naar Ede. Jets in het dialect naar iemand roepen, wat ik hier wel eens doe, dat kan daar niet." Vorig week hield de poli tie een bende aan die verdacht wordt van 30 diefstallen en inbraken op Noord- en Zuid-Beveland. Dat is goed voor het veiligheids gevoel van de burgers én voor de prestatiecurve van de Zeeuwse dienders. En die doen het - alles naar verhouding natuurlijk - al zo goed. De wisselbeker voor de meeste opgehelderde misdrijven ging vorig jaar naar de politie in Zee land. De score was 28 procent, een stuk minder dan in voor gaande jaren, maar alle provin cies hadden met een terugval te kampen. In heel Nederland werd vorig bijna 23 procent van alle misdrijven opgelost, minder dan één op de vier. Cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek geven aan dat sinds 2010 in Zeeland 31 pro cent van de misdrijven is opge lost, het landelijk gemiddelde is 26 procent. In 2013 en 2014 stond Zeeland bovenaan de lijst. De Friese dienders deden het in 2010,2011,2012 en 2015 het beste. Onder 'opgehelderd misdrijf verstaat het CBS: „Misdrijven waarbij tenminste één verdachte bij de politie bekend is, ook al is deze voortvluchtig of ontkent hij/zij het strafbare feit te heb ben gepleegd." Is het toeval dat het twee plat telandsprovincies zijn waar cri minelen relatief vaak tegen de lamp lopen? Dat is moeilijk te zeggen. Groningen zat tot vorig jaar in de landelijke top, maar duikelde vorig jaar naar plaats acht. En Zuid-Holland, de verste- delijkste provincie van het land, was vorig jaar derde en scoort jaar-in-j aar-uit boven het lande lijk gemiddelde. Noord-Brabant zit er steevast onder. Een op de acht woninginbra ken werd in 2016 opgelost in Zee land, vier op de tien verkeers- misdrijven en zes op de tien ge weldsmisdrijven. Het gaat overi gens om voorlopige cijfers. Niet alle misdrijven worden in het jaar dat ze gepleegd zijn opgehel derd. Voor 2015 zijn ook de cijfers per gemeente beschikbaar. Zeeuws- Vlaanderen geeft een gunstiger beeld dan de rest van de provin cie met uitzondering van Goes. Deze gemeente had binnen Zee land het hoogste oplossingsper centage (37 procent) had. Bij de politie is ook opgevallen dat de cijfers voor Zeeland opval lend gunstiger zijn dan elders. Voor de regionale eenheid Zee- land-West-Brabant is dit aanlei ding om te onderzoeken waarom er in het district Zeeland jaar in jaar uit zoveel meer misdrijven opgehelderd worden. Wordt ver volgd. MIDDELBURG Op zes plekken in de binnenstad van Middelburg worden op 5 september twaalf struikelstenen gelegd ter nage dachtenis aan gedeporteerde en vermoorde Joden. Daarbij wordt steeds een kort verhaal verteld over de mensen voor wie een steen wordt gelegd en Chawwa Wijnberg leest gedichten. De stenen worden gelegd voor huizen waar de Joden woonden toen ze werden weggevoerd door de nazi's in de Tweede Wereld oorlog. In de Lange Noordstraat komen bij nummer 21 twee ste nen voor de broers Hans Karei en Bernard Boasson. In de Vlas- markt 17 woonden Maurits Jo seph Cohen, Louise Cohen- Wijnberg en hun zoontje Joseph Isidoore. Voor Eva Jesaijes-Braa- sem, Rebekka Bartha Vriesman van Wittene en Betje van Wit- tene-Braase, komen stenen voor de Lange Geere 30. Voor het pand aan de Gorstraat 28 wordt Simon Polak herdacht met een steen. Iets verderop in de Kerspel bij nummer 19 krijgt Samuel Cohen een struikelsteen. De stenen voor Henricus Alberg en zijn Sibilla Alberg-Alberge komen voor de Gravenstraat 7a. Hij staat al met een been in Ede, René Verhulst, nog heel even burgemeester van Goes. Hij heeft er al een huis en tussen de bedrijven door pakt hij voortdurend verhuisdozen in. Ook de digitale editie van De Gelderlan der wordt dagelijks doorgenomen. Maar tot 8 september, de dag dat hij zijn Goese voordeur definitief achter zich dicht trekt, blijft hij zich inzetten voor de gemeente waar hij zes jaar en acht maanden geleden eerste burger werd. En dus bezoekt hij ook in zijn laatste week jubilerende huwelijksparen en woonde hij meerdere uitvoe ringen bij van openluchtspektakel E-njen, het hoogtepunt van het themajaar Goes-Azië. Het onder de mensen zijn, bena derbaar zijn; het kenmerkt de bijna 57-jarige geboren Kapelle- naar en maakt hem geliefd in Goes. Dat blijkt ook uit de vele honderden reacties op sociale me dia, nadat begin juni bekend wordt dat Verhulst Goes gaat verruilen voor het Gelderse Ede. Een verlies voor Goes, was de teneur van vele schrijfsels. Niet dat hij is uitgeke ken op de gemeente waar ook een groot deel van zijn jeugd ligt, inte gendeel. „Ik heb eigenlijk nooit zo nagedacht over carrièreplanning", zegt Verhulst in zijn al deels ont mantelde kamer in het Goese stadskantoor. „Ook nu niet. Maar in mijn ogen is stilstand achteruit gang. Dat punt was nog niet be reikt, maar ik ben 56 en als je dan nog een stap wilt maken moet je niet te lang wachten." Die stap is een flinke. Niet alleen in afstand - zijn nieuwe werkplek ligt 185 kilometer verderop - maar ook in grootte: Ede heeft drie keer zo veel inwoners als Goes. Dat be tekent een grotere verantwoorde lijkheid. „Alles is drie keer zo groot, dus ook de belangen en risi co's", zegt Verhulst. De vacature sprak hem desondanks aan. Hij 'wil kijken of hij het kan', zei hij al eerder. Dat wil overigens niet zeg gen dat Verhulst, vóór zijn eerste burgemeesterschap onder meer oud-wethouder in Utrecht en di recteur Bedrijfsvoering van de Fa culteit Economie en Bedrijfs kunde aan de Universiteit van Amsterdam, denkt dat hij het mis schien niet kan. „Daar ben ik niet nerveus voor. Maar je moet het wel bewijzen." Zeven jaar is ongeveer de ge middelde zittingsperiode van een Nederlandse burgemeester, uit zonderingen daargelaten. Die tijd is voorbijgevlogen, vindt hij ook. „John de Wolf was hier een keer in het stadskantoor", zegt de fana tieke Feyenoordsupporter Ver hulst, die om die reden verheugd was met de komst van de oud-spe ler van de club. „Ik dacht dat dat ergens vorig jaar was, maar het is al drie jaar geleden." Hij liet uiter aard de kans niet lopen om met De Wolf op de foto te gaan. Het kiekje belandde onder de inmiddels ge vleugelde uitdrukking 'What- GoesOn' op Facebook, net als tal loze andere. Want Verhulst mag graag kond doen van zijn weder waardigheden, niet alleen op Face book, maar ook in zijn wekelijkse weblog op de gemeentelijke web site. Morgen verschijnt de aller laatste. Meer dan eens gebruikte hij dat hoekje om zijn ergernis over gebeurtenissen en ontwikke lingen te ventileren. Zo irriteert het de bestuurder bijvoorbeeld mateloos dat de A58 meer dan eens de hele dag wordt afgesloten als er een vrachtwagen kantelt. Vaak legde hij aan de hand van landelijke of soms wereldwijde ac tualiteit spitsvondige linkjes met zaken die in zijn eigen gemeente spelen, om op die manier zaken in Als hoogtepunt noem ik saamhorigheid en deinzet in de Goese samenleving perspectief te zetten. En Verhulst mag graag schrijven. Hij werkte mee aan diverse Zeeuwse uitga ven, zoals Op Zoek naar Zeeland deel 1 en 2 en schreef in het kader van het vorige themajaar rond Zuid-Amerika het scenario voor de strip De Banneling van Tobago. Ook vindt hij tijd om te sporten (wielrennen en hardlopen), caba ret te maken met De Hoesenaeren en af en toe op de preekstoel te klimmen. Maar wie denkt dat een burgemeester van Goes weinig te doen heeft, zit ernaast. Drugspro- dinsdag 29 augustus 2017 In de rubriek 'Zeeland op 1' staat het verhaal achter de lijstjes waarop Zeeland bovenaan staat. Deze week de laatste afle vering: in Zeeland worden de meeste mis drijven opgehelderd. PC Theo Giele Vorig jaar werd 28 procent van de misdrijven in Zeeland opgehelderd. Landelijk was dit nog geen 23 procent. René Verhulst gaat Luc Oggel i A Fietsen doet René Verhulst graag en veel. In 2014 deed de Ride For The Roses Goes voor de tweede keer aan en natuurlijk reed hij mee. foto marcelledavidse - René Verhulst, burgemeester Verhulst (rechts op de foto) heeft de afgelopen jaren bij heel wat grote branden in Goes gestaan. In 2013 ging De Betho in vlammen op. fotoerikschwartz

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36