m Él Politie stopt met vervoeren verwarde mensen 5 Owen Kaat (13) volgend jaar wellicht Bekende Nederlander 112 NIEUWS Ravage na inbraak optiek Achtervolging na auto-inbraak Strandwacht redt zwemster De nieuwe televisieserie over de boekenreeks De Schippers van de Kameleon, die momenteel wordt opgenomen in Friesland, krijgt een Zeeuws tintje. De 13- jarige Owen Kaat uit Goes speelt de rol van Kees Dijkstra. o ben je een doodge wone Goese scholier die graag toneel speelt, en zo sta je ineens op I de set met bekende ac teurs als Cas Jansen, Aart Staartjes en Bas Muijs. Voor Owen Kaat (13) is dat de realiteit. De leerling van het Ostrea Lyceum is gecast voor een rol in de nieuwe televisieserie over de Schippers van de Kame leon, de beroemde boekenreeks van Hotze de Roos. De opnames voor de serie, die zich afspeelt in Friesland, zijn momenteel in volle gang. Owen speelt de rol van Kees Dijkstra, een snoepkont die graag danst (Owen krijgt voor de rol tap- dansles) die bevriend is met de hoofdpersonen, de tweeling Hielke en Sietse Klinkhamer. De jonge Goesenaar heeft er inmid dels al een handvol draaidagen op zitten in Friesland en reist elk weekend af naar het hoge noor den. Maar ondanks zijn jonge leef tijd is Owen, die deze week is be gonnen in mavo 2, geen groentje op het gebied van acteren. Hij leerde de kneepjes van het vak de afgelopen jaren op de jeugdthea- terschool Zeeland en was figurant in de film Where we belong. Maar een rol in een landelijke tv-serie mhittb mvfm die bovendien een sterrencast heeft, dat kwam als een even grote als aangename verrassing. „Ik heb me vorig jaar ingeschre ven bij een castingbureau in Am- Ditwas mijn allereerste casting, dus dat is best een beetje gek sterdam", vertelt Owen. „Op een gegeven moment werd ik gebeld of ik kon langskomen. Dat was mijn allereerste casting, dus dat is best een beetje gek." Vervolgens bleef het twee we ken stil, maar het bureau belde op nieuw: dat de regisseur van de se rie, Steven de Jong, hem wilde zien. „Toen ik 's avonds thuis kwam zei mijn vader: 'ik heb tele foon voor je' en bleek dat ik de rol had gekregen." De jonge acteur kende de Kameleon-reeks wel, hij heeft een paar boeken gelezen en ook de twee films uit 2003 en 2005 gezien. Owen heeft inmiddels al scenes opgenomen met Cas Jan sen, die onder meer bekend is van Goede Tijden, Slechte Tijden en vele films. Daar wordt Owen naar ei gen zeggen niet zenuwachtig van. Zijn televisiemoeder is ook al een bekend gezicht: Nienke Brinkhuis. Het is de bedoeling dat de nieuwe Kameleon-serie in het voorjaar van 2018 op televisie te zien zal zijn. Het kan dus zomaar zijn dat Owen vanaf dan een BN'er wordt. „Dat lijkt me wel tof." De politie brengt gemiddeld drie honderd verwarde Zeeuwen per jaar naar Emergis in Kloetinge. Daar stopt de politie per 1 oktober mee, zo blijkt uit antwoorden van het Vlissingse college op vragen van de fractie van de LPM. Vanaf dat moment worden psychiatrische patiënten die niets strafbaars heb ben gedaan, per ambulance ver voerd. De politie stopt met dat vervoer omdat verwarde mensen geen cri minelen zijn, maar zo snel als mo gelijk de juiste hulp moeten krij gen. „Agenten zijn niet opgeleid om deze mensen te helpen." Verwarde mensen in een politie auto vervoeren, vervolgt het Vlis singse college, 'is stigmatiserend, niet humaan en niet goed voor het genezingsproces'. Het wijst erop dat er afspraken zijn gemaakt door de politie-een- heid Zeeland/West-Brabant, GGZ en ambulancedienst over het ver voer vanaf 1 oktober. Volgens die af spraken is het niet nodig om voor het vervoer van verwarde mensen speciale nieuwe auto's aan te schaf fen zoals soms wel gebeurt in an dere regio's. Uit gegevens van de politie blijkt dat er gemiddeld één Vlissinger met verward gedrag per week naar Emergis wordt gebracht. Als de politie een melding krijgt, blijven agenten bij hem of haar tot het moment dat die patiënt overge dragen kan worden aan personeel van een ambulance. Als zo'n per soon op straat wordt aangetroffen, wordt hij of zij opgehaald door een ambulance en overgebracht naar Kloetinge. Daar kijken medewer kers van de crisisdienst of die man of vrouw moet worden opgeno men. dinsdag 29 augustus 2017 BE SLUIS Inbrekers hebben in de nacht van zondag op maandag flink huisgehou den bij Optiek Sluis. De ramen van het pand aan de Kerkstraat zijn kapot gesla gen, de etalage is vernield en ook in de winkel zijn gla zen vitrines aan scherven geslagen. Eigenaren Peggy en Rudy Sabbe zetten fo to's van de ravage op de Facebookpagina van Op tiek Sluis. Wat de dieven hebben buitgemaakt, is nog niet bekend. Het is de vierde keer dat er bij de winkel is ingebroken. ZIERIKZEE De politie heeft in de nacht van zon dag op maandag vier per sonen aangehouden die verdacht worden van een auto-inbraak. Een getuige belde omstreeks 2.30 uur naar de politie en meldde dat er in Zierikzee werd in gebroken in een bestelbus. Agenten gingen erop af en zagen een verdachte auto vanuit Zierikzee de N59 oprijden. Er volgde een achtervolging waarbij snel heden van 180 kilometer per uur werden gehaald. Uiteindelijk lukte het om vier personen aan te hou den: twee mannen uit Me lissant (25 en 44 jaar), een man uit Tiel (48) en een vrouw uit Rotterdam (38). VLISSINGEN Een 20-jarige vrouw uit Polen is zondag avond door de Strand wacht van Vlissingen uit het zeewater gered. De vrouw kon vanwege de stroming niet meer zelf naar de kant zwemmen. Rond 19.30 uur zag de red dingsbrigade dat de vrouw moeite had om terug te zwemmen. Aanwezige strandwachten zijn met een rescueboard naar haar toe gegaan, om de vrouw tijdig uit de vaargeul te halen. Dat bleek net op tijd te zijn, want even daarna passeerde een zeeschip. Eenmaal op de kant heeft de vrouw uitleg gekregen over stroming, de vaargeul en zeeschepen die langs- varen. Jongen uit Goes speelt in tv-serie over de Kameleon Luc Oggel Goes Owen Kaat als molenaarszoon Kees Dijkstra met regisseur Steven de Jong en Dominique van Vliet, die in de serie de ouders van Hielke en Sietse spelen. -Owen Kaat alias Kees Dijkstra Verwarde personen worden vanaf oktober niet meer door de politie naar Emergis ver voerd. „Agenten zijn niet opge leid om deze mensen te helpen." Emile Calon Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33