Covra houdt een dagje open huis in nieuw opslaggebouw Jan Liesen schudt vele handen in De Blaauwe Hoeve 4 ZES VRAGEN AAN EWOUD VERHOEF Jan Liesen, bisschop van het Bisdom Breda bracht gisteren een werkbezoek aan De Blaauwe Hoeve in Hulst. Een woon-zorgcentrum en tevens het best lopende katholieke godshuis van Zeeuws- Vlaanderen. ze De Covra biedt donderdag 14 sep tember de Zeeuwen een unieke kans. Wie zich aanmeldt, krijgt een rondleiding en een 'spectaculaire' videopresentatie, tilt Ewoud Ver hoef, plaatsvervangend directeur van de Covra, een tipje van de sluier op. Kijk, we bewaren hier de komende honderd jaar radioactief afval Nadat bisschop Liesen zich door Piet van der Maas, directeur Thuis- en Ouderen zorg van ZorgSaam liet bijpraten over de stand van za ken deed hij een ronde door De Blaauwe Hoeve. Bewoonsters Els Burm en Maaike d'Haens kregen tor hun verrassing tijdens de seni- orengymnastiek bezoek van de bisschop en zagen hoe hij voor zichtig even meedeed met de oefe ning 'stappen en appeltjes pluk ken'. „Leuk hoor", zei d'Haens over her bezoek. „Natuurlijk leuk, wij zijn goed katholiek", lacht ze naar mede-bewoonster Burm. Bijzonder is het wel dat de bis schop in hoogsteigen persoon komt kijken maar de impact is toch niet zo groot meer als in de tijd dat de bewoners van De Blaa- Leuk hoor, natuurlijk leuk, wij zijn goed katholiek uwe Hoeve hun Heilig Vormsel deden. Een van de weinige man nen bij de gym grinnikt, nadat Liesen weer weg is dat de bisschop zonder zijn mijter was gekomen. „En zijn rok! hahaha!" Natuurlijk zien de dames Burm en d'Haens ook dat de kerk niet het volk trekt zoals vroeger. „Er wonen wel steeds meer mensen in de dorpen en steden maar ze gaan niet meer naar de kerk", stelt mevrouw d'Haens vast. „Maar hier in de ka pel is het hartstikke druk. We heb ben plaats voor 200 mensen maar er moeten altijd wel stoelen bij. Als je dan hoort dat er in de basi liek nog plaats genoeg is..." Diaken Kees van Geloof drijft een levendige geloofsgemeen schap in de kapel van De Blaauwe Hoeve. „Als je naar huis gaat, dan praat je nog over zijn preek. Ik woon hier nu al elf jaar maar ik kan eerlijk niet zeggen dat ik de kerk in de Graauw mis." Maaike d'Haens is vol lof over de diaken. Net als Els Burm. „Van Geloof doet het altijd prachtig. Echt altijd zo'n schone preek. Ik leef er iedere week echt naartoe." Directeur Van der Maas weet het bijna zeker. „Dit is het best be zochte godshuis in Zeeuws- Vlaanderen. Dat heeft niet alleen te maken met de charme van de kapel en de sfeer die hier hangt, maar ook met de inhoud." En wat de bisschop nu precies betekent voor Els Burm en Maaike d'Haens. „Een goede bisschop hoor. Het is een moderne man en dar is goed", zegt d'Haens na zijn bezoek aan de gymles. „Ja, ik hoor wel eens dat sommige kinderlied jes niet meer in de kerk gezongen mogen worden. Dat is wel jammer want dat spreekt de kinderen juist aan. Maar och, verder krijgen wij er ook niet veel van mee." dinsdag 29 augustus 2017 Prinses Beatrix opent 13 sep tember het tweede, knalblauwe opslaggebouw voor verarmd uranium van de Centrale Organi satie Voor Radioactief Afval (Covra) in Borssele. Een dag later kunnen 'gewone' Zeeuwen een kijkje nemen in de VOG-2, zoals het nieuwe complex heet. Frank Balkenende Borssele j Waarom gooit de Covra de deuren open? I „De Covra zit verscholen op een Ewoud Verhoef - Ewoud Verhoef, plaatsvervangend directeur havenindustrieterrein. Weinig Zeeuwen komen er dagelijks langs. Het is leuk om een keer ons werk aan de bevolking te laten zien. Kijk, we bewaren hier de komende hon derd jaar radioactief afval. We leg gen daarom graag uit wat we hier doen." 2 Hoeveel Zeeuwen kan Covra tijdens de open dag ontvan gen? „Zo'n driehonderd mensen. Wie het eerst komt, die het eerst maalt. Mensen moeten zich wel aanmel den. Daarvoor richten we een spe ciale aanmeldsite in die deze week online komt. We zullen ook adver tenties plaatsen." 3 Wijkt het programma voor de 'gewone' Zeeuw af van de officiële opening door prin ses Beatrix, een dag eerder? „Een beetje, want er is geen offici ële openingshandeling. Voor de rest loopt het programma redelijk synchroon. Cultuurhistoricus pro fessor Gerard Rooijakkers zal tij dens de rondleiding iets vertellen over het concept 'bewaren'. Verder is er een bijzondere videopresenta tie van het bedrijf NuFormer uit Burgh-Haamstede. Daarnaast kun nen mensen ook op het grasdak van de VOG-2 rondlopen. Op der tien meter hoogte heb je rondom een fantastisch uitzicht. Voor deze gelegenheid hebben we een lift ge plaatst. Normaal gaan we via een trap naar boven." 4 Hoe bijzonder is de VOG-2? „Door zijn blauwe kleur en zijn oranje strepen die samen een zonnewijzer - de grootste van Eu ropa - vormen, valt het opslagge bouw wel op. We hebben veel posi tieve reacties gehad. Dat is leuk voor ons, maar ook voor de ont werper William Verstraeten." 5 Wat slaat de Covra erop? „In de VOG-2 bewaren we laagradioactief materiaal dat afkomstig is van Urenco, een Ne- derlands-Duits-Brits consortium dat verrijkt uranium produceert door middel van ultracentrifuge- techniek. Verarmd uranium is een restproduct. Naar verwachting is de opslagcapaciteit voldoende voor de komende vijftien tot twintig jaar." 6 Krijgen de bezoekers nog een aandenken? En dan be doelen we geen dosis stra ling... „Hahaha, nee hoor, wees niet bang. We geven ze een prachtig foto boek over de Covra mee." Bisschop zonder mijter op bezoek Guido van der Heijden Hulst -Maaike d'Haens, bewoonster De Blaauwe Hoeve A Bisschop Jan Liesen maakt tijdens zijn werkbezoek een gang langs de verschillende afdelingen op De Blaauwe Hoeve en sprak er met bewoners, foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32