Een lach en een traan op de eerste schooldag Weerstation is terug in Wilhelminadorp 3 Het nieuwe schooljaar begon gisteren niet al te best voor Luuk Nuyts (4). De leerling van basisschool De Zuidvliet in Kortgene vond het al zo spannend om weer naar school te gaan en toen kwam hij ook nog eens met zijn hand klem te zitten tussen de schuifdeur. Gelukkig was zijn moeder er om de jongen te troos ten. Eenmaal binnen had Luuk, leer ling van groep 2, het al snel weer reuze naar z'n zin. Op het school plein liet hij zich even later vrolijk rondrijden in een kar achter een driewieler. „Het is heel normaal dat kinderen weer even moeten wennen na de vakantie. Dan merk je dat zes weken best lang is", zegt juf Marianne Engel. „En dan komt er nog bij dat wij voor de eerste keer in een nieuw schoolgebouw zitten. Het is dus dubbel span nend." Volgens Marianne verschijnt er bij de meeste kinderen meestal al snel weer een lach op het gezicht als ze hun vertrouwde juf zien en in de kring mogen ver- tellen over hun vakantie. „Het spannendst is het natuurlijk voor de kinderen die na de vakantie echt voor het eerst op school komen. Vandaag hadden we er zes. Het ging heel goed, volgens mij hebben ze niet eens gehuild." Waar de schooldag voor Luuk nog met een traan begon, eindigde hij met veel plezier. „Hij heeft meteen twee vriendjes meegeno men", liet moeder Annelies na schooltijd weten. „Ze zijn lekker aan het spelen in het kippenhok." Wordt het morgen petweer en moet je je regenjas aan of kun je je zwem broek pakken en naar het strand? Op die vraag kan het KNMI vanaf september een nauwkeuriger ant woord geven. Want dan heropent ze het meteorologisch meetstation in Wilhelminadorp. Om het weer te kunnen voorspel len zijn er momenteel maar twee meetstations in Zeeland: één in Westdorpe en één in Vlissingen. Tot 2014 was er ook een meetstation in Wilhelminadorp, maar dat werd ge sloten wegens bezuinigingen. „Dat was achteraf niet zo verstandig", zegt Eric van de Geer van het KNMI. „Dat besluit is destijds puur om fi nanciële redenen genomen." Na dat besluit is het weerstation ontmanteld, maar ondertussen ont stond bij het KNMI in De Bilt een discussie. „Want we zagen dat er onder meer in Zeeland 'gaten' zaten in het netwerk van meetpunten. Met het weerstation in Vlissingen houden we met name het weer op zee in de gaten. Voor de rest van midden- en noord-Zeeland waren we aangewezen op de gegevens van de weerstations op de vliegvelden bij Woensdrecht en Rotterdam." Dat is te weinig, zegt Van de Geer. „Om goede verwachtingen te kun nen maken en de ontwikkelingen De sluiting in 2014 werd destijds puur om financiële redenen genomen van het klimaat in de gaten te hou den, is in Zeeland een extra meet punt nodig. Bovendien stellen Eu ropese afspraken eisen aan de dicht heid van het meetnetwerk. Na de bezuiniging voldeden we niet meer aan die afspraken." Dus draaide het KNMI een aantal maatregelen terug en worden de computers van het KNMI vanaf sep tember weer gevoed met Zuid-Be- velandse data. Het weerstation in Wilhelminadorp werkt geheel au tomatisch en meet uiteraard tempe ratuur, windrichting en -snelheid, vochtgehalte en luchtdruk. Bijzon der aan dit station is dat ook de grondtemperatuur en het zicht worden gemeten. „In Zeeland is er vaak mist en dit station krijgt een speciale sensor die meet hoe goed het zicht is. Het meten van de grondtemperatuur is van belang om meer over de ontwikkeling van het klimaat te kunnen zeggen." Voorheen stond er op Zuid-Beve land ook een wolkenhoogtemeter, maar die komt niet meer terug, ver telt Van de Geer. „De hoogtemeter werd vooral gebruikt in verband met de luchtvaart, maar is op deze plek niet nodig." Het weerstation staat op dezelfde plek als het oude. Met de Konink lijke Maatschap de Wilhelminapol- der zijn afspraken gemaakt over het beheer van het terreintje waarop de sensoren staan. Met de weerstations in Westdorpe, Vlissingen en Wil helminadorp zijn er volgens Van de Geer weer genoeg meetpunten in Zeeland. „Inmiddels is het weersta tion operationeel. We verwerken de gegevens nu in de weermodellen, zodat Wilhelminadorp vanaf begin september weer vol meedoet. Met behulp van die data kunnen we de weersverwachting voor Zeeland een stapje nauwkeuriger maken." dinsdag 29 augustus 2017 de kinderen opbloeien' Voor het eerst naar school is spannend voor Luuk Nuyts. Eenmaal op het speelplein is Luuk zijn verdriet snel vergeten. FOTO'S MARCELLEDAVIDSE Adel is blij met zijn Winnie de Poeh-knuffel. Achter hem zitten Mohamed en Sidra. foto dirk jangjeltema Rob Paardekam Het KNMI heropent begin sep tember het weerstation in Wil helminadorp. Daarmee kan het de weersverwachting voor Zee land weer iets nauwkeuriger maken. Jeffrey Kutterink Vlissingen -Eric van de Geer, KNMI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31