Cold Feet Milieu moet winnen bij fusie havenbedrijven Minder passagiers voor fiets-voetveer PvdA hoopt op een meevaller voor Zeeland 2 ERNST JAN ROZENDAAL Column Ik heb gisteren op YouTube wat fragmenten terug zitten kijken van Cold Feet. Dat was een tele visieserie waar ik eind jaren ne gentig voor thuisbleef. De hoofd personen zijn zes dertigplussers in Manchester: Adam, Rachel, Pete, Jenny, Karen en David. Het is een buitengewoon grappige en briljant geacteerde dramaserie over hun dagelijks leven. Over - ik citeer Wikipedia: - vriendschap, liefde, trouwen, vreemdgaan, kinderen, carrière, seks en verlies. Ik had alle reden om weer aan die serie te denken. Sinds het be gin van mijn studietijd maak ik deel uit van een groepje van zes onafscheidelijke vrienden: Wim, Wick, Carolien, Hetty, Mikel en ik dus. Ooit waren er onderling wel amoureuze verbanden, maar an ders dan in Cold Feet zijn we geen koppels. Voor de rest zijn er veel overeenkomsten. In de jaren ne gentig waren wij ook dertigplus en de herkenbaarheid was een van de redenen dat de serie mij zo aan sprak. Tegenover derden omschrijf ik onze vriendengroep wel eens als het Cold Feet-clubje. Mede omdat ik met niemand meer kan lachen dan met hen. Alles wat een groep van zes mensen in de loop der jaren kan overkomen, overkomt ons ook. Huwelijken, kinderen, promoties, ontslagen, enzovoort - alleen met de statistisch gezien voor de hand liggende echtscheiding heeft nog niemand te maken gehad. En met een levensbedreigende ziekte. Tot nu toe. Twee maanden geleden hoorde Mikel dat hij lymfeklierkanker heeft. En nauwelijks twee weken geleden kreeg Wiek de diagnose voor wat aanvankelijk een maag hernia leek: een grillige tumor op een gevaarlijke plek in zijn hoofd. Net terug van vakantie bezocht ik ze afgelopen weekend in het zie kenhuis in Utrecht. Ik duwde mijn ene vriend, de markers voor de hersenoperatie al op zijn hoofd, in een rolstoel naar mijn andere vriend, die een infuus met chemo in zijn arm had. Dit zou zelfs de scenarioschrij ver van Cold Feet te dol zijn ge weest, concludeerden we. Ik snak naar de aflevering dat we weer on bekommerd kunnen lachen. Alle zes. Over vriendschap, liefde, trouwen, vreemdgaan, kinderen, carrière, seks en verlies DESTELLING Vandaag: Fijn dat de scholen weer zijn begonnen Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters ADRZ poort tot experimentele behandeling Siawaash ook in nieuw seizoen SpangaS te zien CDA bezorgd over schade stranding Een fusie tussen de havenbedrijven van Zeeland en Gent moet vooral milieuwinst opleveren. Dat schrijft de fractie in een brief aan de Pro vinciale Staten en de gemeenten Borssele, Terneuzen en Vlissingen. De provincie en de drie gemeen ten zijn de aandeelhouders van Zeeland Seaports. GroenLinks stelt dat bij een fusie de economische winst niet alleen doorslaggevend moet zijn. De Statenfractie wil in een fusiedocument vooral de winst voor het milieu zien. De belangrijkste onderwerpen zijn wat betreft GroenLinks ver groening van de (haven)economie, duurzaamheid, hergebruik van reststromen en -energie en behoud van arbeidsplaatsen. Ze wijst erop dat de commissie Balkenende, die heeft onderzocht hoe de Zeeuwse economie kan worden versterkt, dezelfde insteek kiest. GroenLinks wil dan ook weten wat er bij een fusie van de havens overblijft van de Duurzaamheids ambitie 2030. Daarin staan harde afspraken over werkgelegenheid, infrastructuur, broeikasgassen, luchtkwaliteit, circulaire economie en natuur. Het terugdringen van de uitstoot van broeikasgassen en natuurher- stel in de Westerschelde spelen in Economische winst is niet doorslaggevend het plan een grote rol. Revolutio nair is dat vier partijen de schou ders eronder zetten: Portiz, de koe pel van industriële en logistieke be drijven in de havens, havenbedrijf Zeeland Seaports, ZMf en de pro vincie die het convenant volledig ondersteunt. De aandeelhouders moeten een fusie tussen de havens hieraan toet sen, stelt GroenLinks. Ze wil een 'heldere strategie' zien voor de toe komst van beide samen te smelten havens. Hoe groot is de milieuwinst en wat levert een fusie de BV Zee land op, vraagt de fractie zich af. De Westerschelde Ferry heeft vorig jaar bijna 23.000 passagiers minder vervoerd dan het jaar daarvoor. Dat is een daling van 4 procent. De bijdrage van de provincie aan het fiets-voetveer was 62.000 euro minder dan in 2015, terwijl de kos ten vorig jaar wel hoger waren. De personeelskosten daalden welis waar, maar de onderhoudskosten bleken hoger. Elke twee jaar moe ten de schepen voor een onder houdsbeurt het dok in. Bovendien is een motorrevisie die voor 2015 gepland stond pas vorig jaar uitge voerd. Daardoor heeft de Westerschelde Ferry over 2016 een tekort geboekt van ruim 83.000 euro. In 2015 werd nog winst gemaakt. Dat geld is toen toegevoegd aan het eigen vermo gen. Daaruit moet nu het verlies worden bijgepast, maar het eigen vermogen is niet toereikend. Er res teert nog een gat van bijna 38.000 euro. De provincie werkt nu aan een meerjarenraming die bij de be groting van het fiets-voetveer voor 2018 zal worden gevoegd. De Statenfractie van de PvdA hoopt dat nadelige financiële transacties van de provincie nu misschien een voordeeltje kunnen opleveren. Als in het verleden bij leningen gebruik is gemaakt van renteswaps leidt dat binnenkort wellicht tot schadever goedingen. De provincie staat er financieel slecht voor. Statenleden Bayram Er- bisim en Anita Pijpelink denken mee met het provinciebestuur. Zij vragen of de provincie gebruik heeft gemaakt van renteswaps. Dat is een constructie om bij een lening het risico van een variabele rente te beperken, maar in de crisistijd heeft dat slecht uitgepakt. De renteswaps zelf leverden juist schulden op. Banken erkennen dat nu. De Deutsche Bank komt met een scha devergoeding voor verkochte ren teswaps en ABN Amro, ING en Ra bobank overwegen dat. De PvdA- Statenleden willen daarom weten of de provincie in het verleden ver gelijkbare transacties heeft afgeslo ten en nu dus kan uitzien naar een financiële meevaller. HULST Bisschop naar gym in Blaauwe Hoeve NEE JIJ LIET &E NAAM VERSTAPPEN VALLEN dinsdag 29 augustus 2017 Reageer op pzc.nl Gisteren: Zeeland moet zuinig zijn op zijn toeristen 806reacties GOES Ziekenhuis ADRZ zet in samenwerking met Eras mus MC een 'Research Bureau' op als toegangs poort tot experimenteel onderzoek naar nieuwe geneesmiddelen en be handelmethoden. Patiën ten kunnen zich in over leg met hun behandelaar aanmelden voor deel name aan wetenschap pelijke studies. Voor het Erasmus is het voordeel dat zo een grotere onder zoeksgroep kan worden gevormd. Ook ZorgSaam biedt de mogelijkheid. AXEL De 21-jarige Siawaash Cyrroes uit Axel heeft ge tekend voor een nieuw seizoen bij de populaire jeugdserie SpangaS. In de serie komen verschillende verhaallijnen over tieners op het fictieve Spangalis College samen. Siawaash speelt de Iraanse vluchte ling Ramin, die zijn draai probeert te vinden in Ne derland. Vanaf maandag 18.20 uur is SpangaS weer elke werkdag te zien op NPO Zapp. RILLAND In hoeverre heeft de stran ding van het container schip Jupiter, twee weken geleden bij Bath, schade veroorzaakt aan de voor oever? Het CDA in het be stuur van waterschap Scheldestromen heeft daar in schriftelijke vragen opheldering over geëist. De fractie wil weten of de veiligheid en de stabiliteit van de kering in het ge ding zijn geweest en op wie eventuele schade kan worden verhaald. Het milieu moet de grote win naar zijn van een fusie tussen de havenbedrijven Zeeland Sea ports en Gent, vindt de Staten fractie van GroenLinks. Frank Balkenende Vlissingen - brief Statenfractie GroenLinks Ernst Jan Rozendaal Vlissingen Ernst Jan Rozendaal Middelburg Bisschop Jan Liesen van het bisdom Breda deed gisteren even mee aan seniorengymnastiek tij dens zijn werkbezoek aan woon-zorgcentrum De Blaauwe Hoeve in Hulst. De bewoners stel den zijn bezoek op prijs, hoewel dat minder im pact heeft dan vroeger. Zeeland 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2